Bolesť zubov a ďasien

Bolesť zubov je väčšinou akútna a je podmienená nadmernou citlivosťou zubov, zápalom zubnej drene, prípadne zápalom ďasien. Pri zápaloch zubnej drene je bolesť vystreľujúca, záchvatovitá a šíri sa do oboch čeľustí.

Lieky proti bolesti (analgetiká) sa v rámci samoliečenia používajú iba v prípade slabých alebo stredne silných akútnych bolestí (Veľmi silná bolesť a chronické bolesti patria do starostlivosti lekára).

Manažment starostlivosti

V prípade výskytu miernych bolestí zubov a ich okolia sa v prvom kroku môžu použiť lokálne lieky s protizápalovým účinkom. Aplikujú sa najčastejšie vo forme orálnych roztokov na výplach ústnej dutiny. Tlmia lokálne bolesť a potláčajú zápal.

V prípade výraznejších bolestí a bolesti, ktorá nereaguje na lokálnu liečbu sa môžu krátkodobo použiť celkové lieky s protizápalovým účinkom dostupné vo forme tabliet alebo kapsúl. Použiť ich možno samostatne, pri stredne silnej bolesti krátkodobo aj v kombinácii s inými liekmi na tlmenie bolesti.

V prípade zvýšenej citlivosti zubných krčkov je možné v rámci doplnkovej liečby aplikovať dentálne gély s obsahom fluoridov a aminfluoridov. Uvedené prípravky je možné používať aj dlhodobo v rámci prevencie výskytu problémov so zubami.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Lokálne lieky s protizápalovým účinkom

Pri liečbe bolesti zubov a pri zápaloch ďasien sa počas tehotenstva a v období dojčenia prednostne využívajú roztoky s obsahom analgetík, predovšetkým diklofenaku v rozpustnej forme. Uvedené roztoky sa používajú iba v ústnej dutine a po vypláchnutí úst sa vypľúvajú, čím sa minimalizuje riziko ovplyvnenia plodu. Okrem potláčania bolesti zároveň tlmia zápal v okolí bolestivého miesta.

Glimbax orálny roztok

Liek sa používa na liečbu a úľavu od zápalov vv oblasti zubov a ďasien. Môže byť tiež súčasťou starostlivosti po trhaní zubov.

Cena: od 6,58 €

Roztok diklofenaku sa odporúča používať v podobe výplachov ústnej dutiny alebo ako kloktadlo 2 až 3-krát denne dávkou 15 ml neriedeného roztoku. Po aplikácii sa odporúča 15 minút nepiť a nejesť.

Celkové lieky s protizápalovýcm účinkom

Celkové lieky s protizápalovým účinkom napomáhajú tlmiť slabú alebo stredne silnú bolesť. Zároveň majú protizápalové pôsobenie.

Nalgesin S

Liek sa používa samostatne alebo v kombinácii na tlmenie miernej až stredne silnej bolesti zubov.

Cena: od 2,69 €

Celkové protizápalové lieky je možné použiť pri bolestiach zubov a ďasien. Je možné ich kombinovať s inými skupinami liekov na tlmenie bolesti.

Obvykle sa používajú vo forme tabliet alebo kapsúl, prípade v rozpustných alebo tekutých formách (granuláty, sirupy).

Prečítajte si tiež:

Iné celkové lieky proti bolesti

Medzi iné liečivá na tlmenie bolesti zubov a ďasien sa najčastejšie používa paracetamol. Okrem tlmenia bolesti má tiež účinok na znižovanie horúčky. Používajú sa samostatne, alebo v kombinácii s inými liekmi proti bolesti.

Panadol Novum 500 mg

Liek sa používa samostatne alebo v kombinácii s inými liečivami na zmiernenie miernej až stredne silnej bolesti zubov.

Cena: od 1,69 €

Iné liečivá proti bolesti typu paracetamol sa používajú samostatne, alebo v kombinácii s celkovými liekmi s protizápalovým účinkom.

Obvykle sa používajú vo forme tabliet alebo kapsúl, prípade v rozpustných alebo tekutých formách (granuláty, sirupy). S ohľadom na účinnú látku, liekovú formu a iné faktory (napr. príjem potravy) majú rôzne dlhý nástup účinku (od 15 minút do 60 minút).

Liečivá typu paracetamol nie sú vhodné pre osoby s poruchami funkcie pečene.

Fluoridy a aminfluoridy

Fluoridy a aminfluoridy sa používajú na prevenciu vzniku a šírenia zubného kazu a na remineralizáciu zubov. Z fluoridov sa v praxi používajú fluorid sodný a z aminfluoridov olaflur a dectaflur. Ochranný účinok pred zubným kazom a terapeutické účinky fluoridov pripisujeme trom faktorom: podpora remineralizácie iniciálnych kariéznych lézií, zvýšenie odolnosti zubnej skloviny voči kyselinám a inhibícia štiepenia cukrov mikroorganizmami produkujúcimi kyselinu v zubnom plaku.

Zuby a ústna dutina

Afty a zápaly v ústach

Zápaly ústnej dutiny sa označujú ako stomatitídy. Patria sem zápaly sliznice líc, sliznice podnebia a ústnej spodiny.

Herpes simplex (opar)

Vírus herpes simplex patrí do skupiny herpetických vírusov. Prenáša sa priamym kontaktom alebo kvapôčkovou infekciou. Inkubačná doba je 2 – 7 dní. Vstupnou bránou infekcie sú drobné lézie kože, slizníc ústnej dutiny a spojoviek.

Prerezávanie zubov

Prerezávanie zubov začína u detí okolo šiesteho mesiaca života, ale môže sa objaviť aj v skoršom, či neskoršom mesiaci. Ako prvé sa obvykle prerezávajú prvé dolné rezáky.

Viac na tému: Bolesť

Športové úrazy a poranenia

Akútne zranenia v dôsledku úrazov a poranení pri športových alebo voľnočasových aktivitách, prípadne bežných činnostiach nastávajú náhle a môžu ich sprevádzať ostrá a silná bolesť, opuch a obmedzenie pohyblivosti v postihnutej oblasti.

Bolesť a zápaly hrdla

Zápal hrdla môže mať rôzne príčiny. Medzi najčastejšie príčiny zaraďujeme vírusových alebo bakteriálnych pôvodcov. Nezávažné zápaly hrdla môžu vyvolávať slabé až stredne silné bolesti. Tonzilitída je akútny zápal podnebných mandlí, ktorý sa označuje aj ako angína, len ojedinele sa vyskytuje izolovane, vo väčšine prípadov je spojená s faryngitídou. Faryngitída je odborný názov pre zápal hltana…

Svalové kŕče a bolesť

Svalový kŕč je náhla mimovôľová a bolestivá kontrakcia svalu. Kŕčom môže byť postihnutý jeden sval alebo rôzne svalové skupiny. Vznikajú náhle a obvykle trvajú niekoľko sekúnd až minút. Svalové kŕče sa vyskytujú najmä vo svaloch dolných končatín, najčastejšie v lýtkovom a stehennom svalstve, niekedy aj v drobných svaloch nôh.

Bolesť hlavy a migréna

medzi najčastejšie sa vyskytujúce bolesti hlavy patria migréna a tenzná bolesť hlavy, zriedkavejšie sa vyskytuje aj špecifický typ bolesti hlavy nazývaný klastrová (sériová) bolesť hlavy.

Bolestivá menštruácia

Bolestivá menštruácia (dysmenorea) je charakterizovaná ako bolesť v podbruší objavujúca sa tesne pred začiatkom menštruačného krvácania, pretrvávajúca do druhého až tretieho dňa krvácania. Menštruačná bolesť môže byť tupá až kŕčovitá, rôznej intenzity. Môžu ju sprevádzať bolesti krížov, hlavy, nevoľnosť, vracanie až kolapsový stav.

Viac na tému: Bolesť zubov

Prerezávanie zubov

Prerezávanie zubov začína u detí okolo šiesteho mesiaca života, ale môže sa objaviť aj v skoršom, či neskoršom mesiaci. Ako prvé sa obvykle prerezávajú prvé dolné rezáky.

Viac na tému: Dovolenková lekárnička

Bolesť hlavy a migréna

medzi najčastejšie sa vyskytujúce bolesti hlavy patria migréna a tenzná bolesť hlavy, zriedkavejšie sa vyskytuje aj špecifický typ bolesti hlavy nazývaný klastrová (sériová) bolesť hlavy.

Cestovateľská hnačka

Hnačka cestovateľov býva najčastejšie charakterizovaná ako tri a viac neformovaných stolíc u osoby, ktorá vycestovala do cudzej, obvykle subtropickej alebo tropickej krajiny.

Histamínové kožné reakcie

Medzi najčastejšie príčiny histamínovej kožnej reakcie patria poštípanie hmyzom, alergie na materiály, alergia na zvieraciu srsť, prirodzené alergény (pele), existujúce kožné problémy (dermatitídy), nečistoty a chemikálie, popáleniny, nadmerná expozícia slnečnému žiareniu atď.

Hnačka

Hnačka je najčastejšie definovaná ako časté vyprázdňovanie (najmenej trikrát v priebehu dňa), pri ktorom je vylučovaná riedka a neformovaná stolica. Ako sprievodný jav popri hnačke sa môžu objaviť kŕče a vzácnejšie aj nauzea a vracanie. Rozlišujeme hnačku akútnu a chronickú.

Horúčka

Horúčku charakterizujeme ako nadmerné zvýšenie telesnej teploty nad hodnotu 38 °C. V prípade, ak telesná teplota stúpne nad 38,5 °C až 39 °C, je potrebné ju znižovať, nakoľko môže spôsobiť iné zdravotné komplikácie. Horúčka nie je samostatným ochorením. Ide o obranný mechanizmus organizmu, ktorým telo aktivuje imunitný systém a zhoršuje podmienky pre patogénne organizmy. Zvýšenie…

Nový obsah

Nový produkt

LEROS POKOJNÁ MENOPAUZA

bylinný čaj, nálevové vrecká 20x1,3 g (26 g)

Výživový doplnok. Bylinná zmes v nálevových vreckách zostavená špeciálne pre ženy.

Zloženie:
Vňať mäty piepornej (25 %), plod drmeka obyčajného (20 %), vňať vŕbovky (20 %), plod anízu (20 %), kvet ďateliny ...

LEROS POKOJNÁ MENOPAUZA
Nový produkt

Stadamet retard 750 mg

tbl plg (blis.PVC/PVDC/Al) 1x60 ks

Liek obsahuje liečivo metformínium-chlorid, ktoré patrí do skupiny liečiv nazývaných biguanidy. 

Liek sa používa predovšetkým u pacientov s nadváhou na liečbu cukrovky 2. typu (nezávislej od inzulínu), ak ...

Upozornenie

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom.

Stadamet retard 750 mg
Nový produkt

BeVitko

suspenzia s obsahom komplexu vitamínov B 1x7 ml

Výživový doplnok s obsahom vitamínov B1, B2, B6, B9, B12 určený pre deti od narodenia.

  • Vitamíny B1, B2, B6, B9, B12 prispievajú k normálnej funkcii nervového systému.
  • Vitamíny B1, B6, B12 prispievajú k ...
BeVitko
Nový produkt

GYNIMUN TRIO VAGICARE

cps 1x30 ks

Výživový doplnok pre ženy, kapsuly s obsahom živých baktérií.
GYNIMUN® obsahuje tri komplexy:
• vaginálne laktobacily (Lactobacillus crispatus SP28, Lactobacillus rhamnosus CA15),
• imunolyzáty (Candida albicans, Gardnerella ...

GYNIMUN TRIO VAGICARE