Cestovateľská hnačka
Hnačka cestovateľov býva najčastejšie charakterizovaná ako tri a viac neformovaných stolíc u osoby, ktorá vycestovala do cudzej, obvykle subtropickej alebo tropickej krajiny.
Obvykle sa vyskytuje na 3. až 4. deň, s druhým vrcholom okolo 10. dňa a môže byť sprevádzaná aj nevoľnosťami, zvracaním, nadúvaním, nechutenstvom alebo zvýšenou telesnou teplotou.
Cestovateľské hnačky sú vyvolané rôznymi baktériami, vírusmi alebo parazitmi. Menej časté sú neinfekčné vplyvy, ako diétne chyby, intolerancia potravín, niektoré otravy a podobne.
Prečítajte si tiež:
Manažment starostlivosti
Základom starostlivosti je dostatočná rehydratácia, ktorá spočíva v primeranej náhrade pri väčšej strate vody a elektrolytov. Vhodné sú rehydratačné, prípadne iónové nápoje.
V rámci prevencie a liečby cestovateľskej hnačky sa odporúča podávanie protihnačkových mikroorganizmov, ktoré sa bežne nenachádzajú v črevách a preto je potrebné ich podávať vo forme liekov.
Z pohľadu prevencie je tiež vhodné používanie vhodných probiotík. Na mieste je to potom pravidelná dezinfekcia rúk a dodržiavanie preventívnych opatrení.
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
Protihnačkové mikroorganizmy obnovujú normálnu črevnú flóru, ktorá je pri hnačke porušená. V liečby akútnej cestovateľskej hnačky, ako aj v rámci ich prevencie sa najčastejšie používajú perorálne prípravky s obsahom kvasiniek Saccharomyces buolardii.
Liek sa používa na liečbu príznakov akútnej hnačky a na prevenciu a liečbu príznakov cestovateľskej hnačky.
Uvedené kvasinky sa bežne nenachádzajú v tráviacom trakte človeka, ale sú veľmi dobre účinné v prevenciia liečbe cestovateľskej hnačky.
Prípravky s obsahom probiotík sa používajú na doplnenie mikroorganizmov, ktoré bežne osídľujú črevný trakt v prípade zvýšených nárokov alebo prípadných strát.
Pripravok na probiotickú substitúciu v prípade potreby dopĺňania probiotických mikroorganizmov.
Vhodné je podávať ich súbežne s prebiotikami, ktoré vytvárajú vhodné podmienky pre osídľovanie črevného traktu probiotikami.
Rehydratačné prípravky a nápoje slúžia na spätné dopĺňanie vody a elektrolytov do organizmu, čím sa kompenzujú ich straty a bráni sa vzniku nebezpečnej dehydratácie organizmu. Rehydratácia by mala byť zahájená bezprostredne po objavení sa akútnej hnačky a s mala by byť zavŕšená 24 hodín od vymiznutia príznakov hnačky.