Reflux pažeráka a záha

Reflux pažeráka je normálny, fyziologický jav, ktorý ľudia môžu krátkodobo pociťovať (hlavne po jedle). . Reflux je považovaný za patologický, ak množstvo žalúdočných štiav, ktoré sa dostane do pažeráka, presiahne normálny limit a začne spôsobovať symptómy s alebo bez sprievodného poškodenia sliznice pažeráka.

Hlavným príznakom refluxu pažeráka je pálenie žalúdka (záha) známe ako pyróza, ktorá býva sprevádzaná bolesťou za hrudnou kosťou, návratom obsahu žalúdka do pažeráka smerom k ústnej dutine a dalšími príznakmi.

Rizikovými faktormi refluxu pažeráka sú nesprávne stravovanie a iné pochybenia pri príjme potravy, fajčenie, obezita a tehotenstvo. Spúšťačom refluxu pažeráka môžu byť aj určité jedlá, kofeín, alekohol alebo lieky.

Prečítajte si tiež:

Opakované a časté epizódy refluxu môžu byť príznakom refluxnej choroby pažeráka (GERD).

Manažment starostlivosti:

V prípade jednorazového výskytu refluxu pažeráka sa nárazovo používajú prípravky na tlmenie (neutralizáciu) žalúdočnej kyseliny. Majú okamžitý účinok a je možné ich krátkodobo používať aj viackrát za deň, najleošie medzi jedlami.

Pri nutnosti častého použitia prípravkov na tlmenie žalúdočnej kyseliny je bezpečnejšie a efektívnejšie použiť lieky blokujúce produkdiu Pri správnom použití dokážu kontrolovať stav až po dobu 24 hodín.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Lieky blokujúce produkciu žalúdočnej kyseliny

Lieky blokujúce produkciu žalúdočnej kyseliny dosahujú rôznymi mechanizmami stav, kedy výrazne poklesne tvorba a vylučovanie žalúdočnej kyseliny do žalúdka.

Esozoll 20 mg

Používa sa u dospelých na krátkodobú liečbu refluxných príznakov (napríklad pálenie záhy a regurgitácia žalúdočnej kyseliny).

Cena: od 1,99 €

Sú vhodnou alternatíou v prípade, ak nárazové dávky prípravkov na tlmenie žalúdočnej kyseliny neuľavili od príznakov refluxu pažeráka. ich účinok sa dostavuje až po krátkom čase (obvykle 1-2 hodiny), ale efekt pretrváva 12 až 24 hodín.

Obvykle sú dostupné vo forme tabliet alebo kapsúl odolávajúcich žalúdočnej kyseline a tráviacim šťavám, preto je nutné ich užívať nalačno a vcelku.

Prečítajte si tiež:

Prípravky na tlmenie žalúdočnej kyseliny

Prípravky na tlmenie žalúdočnej kyseliny (antacidá) majú neutralizujúci účinok na žalúdočnú kyselinu, niektoré z nich vykazujú aj adsorpčné schopnosti.

GAVISCON DUO EFEKT žuvacie tablety

Liek sa používa na liečbu príznakov súvisiacich so žalúdočnou kyselinou pri gastroezofageálnom refluxe, ako je vracanie kyseliny do pažeráka a ústnej dutiny, pálenie záhy a porucha trávenia

Cena: od 4,85 €

Používajú sa nárazovo v čase potreby, kedy sa prejavia príznaky ako pálenie žalúdka, bolesť a návrat obsahu žalúdka do pažeráka. nemajú žiadny dlhodobý liečebný ani preventívny efekt.

Prípravky na tlmenie žalúdočnej kyseliny sú určené na aplikáciu medzi jedlami (1-2 hodinový odstup). Aplikácia súčasne s jedlom nemá príliš veľký terapeutický efekt.

Trávenie a zažívanie

Nadúvanie a plynatosť

Nadúvanie brucha je subjektívny pocit alebo objektívne „roztiahnutie“ brucha. Vyskytuje sa veľmi často pri funkčných ochoreniach tráviaceho traktu. K nadúvaniu sa pomerne často pridružujú príznaky, ako napríklad plynatosť (flatulencia), kŕčovité bolesti brucha, nechutenstvo a podobne. Nadúvanie môže byť lokalizované v hornej časti brucha, v dolnej časti brucha alebo v celej oblasti bruchu. Nadúvanie a plynatosť môžu byť aj sprievodným prejavom…

Nevoľnosť a vracanie

Nevoľnosť (nauzea) a vracanie (eméza) môžu byť dôsledkom rôznych okolností, porúch a ochorení. Medzi najčastejšie patria dietetické pochybenia, ľahšie i závažnejšie poruchy hornej časti tráviaceho traktu, infekčné ochorenia, metabolické poruchy, rôzne druhy kinetóz vrátane cestovateľskej a mnohé ďalšie príčiny.

Ochrana a regenerácia pečene

Pečeň je multifunkčný orgán. Podieľa sa na prebudovávaní cholesterolu v žlčových kyselinách na trávenie tukov, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, čo ovplyvňuje príjem v tukoch rozpustných vitamínov.

Kŕče brucha

Kŕč (spazmus) je náhla, abnormálna a  vôľou neovládaná kontrakcia svalu, ktorá môže byť dlhodobá alebo sa prejavuje sériou kontrakcií a relaxácií svalu. V prípade bolestí v oblasti brušnej dutiny je táto vyvolaná obvykle kŕčom hladkého svalstva, čo sa prejavuje ako nárazová alebo niekoľko minút až hodín trvajúca bodavá bolesť.

Cestovateľská hnačka

Hnačka cestovateľov býva najčastejšie charakterizovaná ako tri a viac neformovaných stolíc u osoby, ktorá vycestovala do cudzej, obvykle subtropickej alebo tropickej krajiny.

Nový obsah

Viacero závažných zmien v príbalovom letáku lieku Topimark (viacero síl)

V príbalovom letáku došlo k viacerým závažným zmenám.
Zmena v pokynoch týkajúcich sa antikoncepcie. Počas liečby a najmenej 4 týždne po poslednej dávke lieku sa musí používať buď 1 metóda vysoko účinnej antikoncepcie (napr. vnútromaternicové teliesko) alebo 2 doplnkové antikoncepčné metódy, napr. hormonálne antikoncepčné tablety spolu s bariérovou antikoncepciou (kondóm alebo pesar/diafragma).
Upozornenie pre ženy, ktoré môžu otehotnieť. Pacientky majú aspoň 1x ročne navštíviť lekára, aby…

Viacero závažných zmien v príbalovom letáku lieku Topimark (viacero síl)
Nový produkt

N-Medical AntiAging Probiotics Cream

1x50 ml

Krém pre starostlivosť o pleť, ktorá je oslabená, podráždená a v nerovnováhe. Pomáha bojovať proti predčasnému starnutiu pleti.

Antiaging Probiotics Cream obsahuje špeciálne vyvinuté zloženie s probiotikami a starostlivo ...

N-Medical AntiAging Probiotics Cream
Nový produkt

N-Medical Antiaging Enzymes

cps 1x120 ks

Výživový doplnok obsahuje zmes rastlinných enzýmov, bylinných extraktov a bioaktívnych látok.

Zloženie (1 kapsula): bromelaín (ananás) 284 mg - 42.600 PU , papaín (papaya) 140 mg - 25.200 PU, rhodiola ...

N-Medical Antiaging Enzymes