Funkčná a chronická hnačka

Pojem funkčná hnačka definuje stavy, pri ktorých hnačky nie sú sprevádzané bolesťami brucha. Hnačkové stolice obvykle nie sú časté a nevyskytujú sa opakovane, resp. pravidelne. Takéto jednotlivé epizódy hnačky sa môžu vyskytovať aj v nočných hodinách. Pod pojmom chronická hnačka rozumieme hnačku, ktorá pretrváva dlšie ako 14 dní.
Manažment starostlivosti
Nakoľko sa pri funkčnej hnačke nezvyknú stolice opakovať, ako účinné opatrenie obvykle postačujú bežné adsorbenty, ktoré pôsobia výhradne v tráviacom trakte a zmierňujú dráždenie črevnej steny. Adsorbenty je možné podávať aj pri chronickej hnačke.
Pri opakovaných prejavoch funkčnej hnačky, ako aj pri chronickej hnačke sa odporúčajú rastlinné prípravky (fytopreparáty), prípadne súbežne s nimi aj kombinované prípravky probiotík a prebiotík (tzv. synbiotiká).
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
Ako prvé sa obvykle podávajú adsorbenty. Nevstrebávajú sa, pôsobia v tráviacom trakte, kde na seba viažu škodlivé látky, toxíny. Tie takto inaktivujú a bránia ďalšiemu dráždeniu tráviaceho traktu, čím zmierňujú nevoľnosti.
Liek sa používa na liečbu hnačkovitých stavov vrátane funkčnej a chronickej hnačky.
Používa sa predovšetkým diosmektit, ktorý je asdorbent a funguje aj ako stabilizátor hlienu. Chráni bunky tráviaceho traktu pred agresívnymi látkami, ako sú žalúdočná kyselina, žlčové kyseliny a iné dráždivé látky a posilňuje bariéru črevnej sliznice.