Bolesť hlavy a migréna

medzi najčastejšie sa vyskytujúce bolesti hlavy patria migréna a tenzná bolesť hlavy, zriedkavejšie sa vyskytuje aj špecifický typ bolesti hlavy nazývaný klastrová (sériová) bolesť hlavy.

Atak migrény trvá 4 – 72 hodín (výnimočne dlhšie). Medzi záchvatmi pacienti spravidla nemajú žiadne ťažkosti. Bolesť má obvykle pulzujúci charakter, ale môže byť aj tlaková, tupá alebo pichavá. medzi ´dalšie príznaky migrény patria nevoľnosti a vracanie, zvýšená citlivosť na svetlo a zvuky, únava a celková vyčerpanosť.

Tenzná bolesť hlavy sa prejavuje opakovanou tupou bolesťou hlavy, ktorú pacienti popisujú ako zovretie, tlak a napätie, ktoré je najvýraznejšie v spánkovej oblasti. Niekedy majú pacienti svalové spazmy v oblasti šije.

Cluster headache je typická veľmi silnou a striktne jednostrannou bolesťou. Záchvat trvá 15 až 180 min. (za 24 hodín sa vyskytuje 1-8 krát). Ataky prichádzajú v sériách (klastroch) trvajúcich zväčša 4−8 týždňov. Postihnutí sú agitovaní, snažia sa chodiť, lebo bolesti sú výraznejšie v ľahu.

Prečítajte si tiež:

Manažment starostlivosti

Základným opatrením je pokojový režim bez významných dráždivých vplyvov na zrak a sluch. Súbežne je potrebné zabezpečiť dostatočný pitný režim, a tiež spánkový režim, ktoré môžu rovnako stáť na pozadí bolesti hlavy.

V prípade bolestí hlavy sa môžu krátkodobo použiť celkové lieky s protizápalovým účinkom. Pri stredne silnej bolesti hlavy sa môže stať, že uvedená liečba na tlmenie bolesti nestačí a je potrebné krátkodobé podávanie celkových liekov s protizápalovým účinkom v kombinácii s inými liekmi na tlmenie bolesti.

Niektoré typy bolesti hlavy je možné zvládnuť uvedeným pokojovým režimom doplneným o podanie magnézia, ktorého nedostatok býva niekedy spúšťačom bolesti.

Pri príznakoch bolestí hlavy podobným migréne je možné použiť aj prípravky s obsahom výťažkov z rastliny rimbaba obyčajná, ktorá obsahuje látky (partenolidy) uľavujúce od takéhoto typu bolesti.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Celkové lieky s protizápalovýcm účinkom

Celkové lieky s protizápalovým účinkom napomáhajú tlmiť slabú alebo stredne silnú bolesť. Zároveň majú protizápalové pôsobenie.

Nalgesin S

Liek sa používa na tlmenie miernej až stredne silnej bolesti hlavy.

Cena: od 4,38 €

Celkové protizápalové lieky je možné použiť pri bolestiach hlavy rôzneho pôvodu. Je možné ich kombinovať s inými skupinami liekov na tlmenie bolesti.

Obvykle sa používajú vo forme tabliet alebo kapsúl, prípade v rozpustných alebo tekutých formách (granuláty, sirupy). S ohľadom na účinnú látku, liekovú formu a iné faktory (napr. príjem potravy) majú rôzne dlhý nástup účinku (od 15 minút do 2 hodín).

Prečítajte si tiež:

Iné celkové lieky proti bolesti

Medzi iné liečivá na tlmenie bolesti hlavy sa najčastejšie používa paracetamol. Používajú sa samostatne, alebo v kombinácii s liečivami uvoľňujúcimi svalstvo v oblasti krčnej chrbtice a šije.

VALETOL

Liek sa používa samostatne alebo v kombinácii u dospelých na úľavu pri bolestiach hlavy,

Cena: od 2,49 €

Používajú sa samostatne, alebo v kombinácii s celkovými liekmi s protizápalovým účinkom.

Magnézium (horčík)

Ľudia, ktorí trpia migrénami, majú nižšiu hladinu magnézia v krvi počas záchvatu. Majú tiež nižšie hodnoty koncentrácie magnézia v bunkách aj v období medzi záchvatmi bolesti hlavy.

MAGNEROT 500 mg

Liek sa používa na dosiahnutie normálnej hladiny magnézia v krvi a na udržiavanie tejto hladiny.

Cena: od 11,25 €

Z pohľadu vstrebávania je vhodné podávať organické soli magnézia, ktoré vykazujú vyššiu mieru vstrebávania. Denná dávka by mala byť u tehotných na úrovni 350 až 400 mg. Vhodné podávať nižšie jednotlivé dávky (menej ako 100 mg elementárneho magnézia v jednej dávke) viackrát denne.

Partenolid (rimbaba obyčajná)

Rimbaba obyčajná obsahuje aktívnu látku partenolid, ktorá dokáže tlmiť nadmerné rozšírenie ciev, čím tlmí záchvaty migrény.

Prípravky s obsahom rimbaby obyčajnej je možné využiť ako podporu prevencie záchvatov migrény a tiež na zmiernenie príznakov už prebiehajúceho záchvatu migrény a podobných bolestí hlavy.

Viac na tému: Bolesť

Bolesť a zápaly hrdla

Zápal hrdla môže mať rôzne príčiny. Medzi najčastejšie príčiny zaraďujeme vírusových alebo bakteriálnych pôvodcov. Nezávažné zápaly hrdla môžu vyvolávať slabé až stredne silné bolesti. Tonzilitída je akútny zápal podnebných mandlí, ktorý sa označuje aj ako angína, len ojedinele sa vyskytuje izolovane, vo väčšine prípadov je spojená s faryngitídou. Faryngitída je odborný názov pre zápal hltana…

Športové úrazy a poranenia

Akútne zranenia v dôsledku úrazov a poranení pri športových alebo voľnočasových aktivitách, prípadne bežných činnostiach nastávajú náhle a môžu ich sprevádzať ostrá a silná bolesť, opuch a obmedzenie pohyblivosti v postihnutej oblasti.

Bolesť zubov a ďasien

Bolesť zubov je väčšinou akútna a je podmienená nadmernou citlivosťou zubov, zápalom zubnej drene, prípadne zápalom ďasien. Pri zápaloch zubnej drene je bolesť vystreľujúca, záchvatovitá a šíri sa do oboch čeľustí.

Svalové kŕče a bolesť

Svalový kŕč je náhla mimovôľová a bolestivá kontrakcia svalu. Kŕčom môže byť postihnutý jeden sval alebo rôzne svalové skupiny. Vznikajú náhle a obvykle trvajú niekoľko sekúnd až minút. Svalové kŕče sa vyskytujú najmä vo svaloch dolných končatín, najčastejšie v lýtkovom a stehennom svalstve, niekedy aj v drobných svaloch nôh.

Bolestivá menštruácia

Bolestivá menštruácia (dysmenorea) je charakterizovaná ako bolesť v podbruší objavujúca sa tesne pred začiatkom menštruačného krvácania, pretrvávajúca do druhého až tretieho dňa krvácania. Menštruačná bolesť môže byť tupá až kŕčovitá, rôznej intenzity. Môžu ju sprevádzať bolesti krížov, hlavy, nevoľnosť, vracanie až kolapsový stav.

Nový obsah

Nový produkt

BEBA SUPREME pro 6HM-O 3

mliečna výživa pre malé deti (od ukonč. 12. mesiaca)1x800 g

Následná mliečna výživa pre malé deti. 
Instantné dojčenské mlieko s baktériami mliečneho kvasenia B. lactis a B. infantis a upravenou bielkovinou. Pre dojčatá od ukončeného 12. mesiaca. Obsahuje:

  • Komplex 6 HMO ...
BEBA SUPREME pro 6HM-O 3
Nový produkt

BEBA SUPREME pro 6HM-O 2

následná mliečna výživa (od ukonč. 6. mesiaca) (inov.2024) 1x800 g

Následná mliečna výživa dojčiat. 
Instantné dojčenské mlieko s baktériami mliečneho kvasenia B. lactis a B. infantis a upravenou bielkovinou. Pre dojčatá od ukončeného 6. mesiaca, ak nemôžu byť dojčené. Obsahuje:

  • ...
BEBA SUPREME pro 6HM-O 2
Nový produkt

N-Medical Hyaluron

cps kyselina hyalurónová 1x30 ks

Výživový doplnok vyrobený zo 100% čistej bioaktívnej kyseliny hyalurónovej. Výroba prebieha za podmienok správnej výrobnej praxe v Hradci Králové v Českej republike.

Hyaluron N-Medical cps obsahuje 180 mg farmaceuticky ...

N-Medical Hyaluron
Nový produkt

N-Medical AntiAging Probiotics Cream

1x50 ml

Krém pre starostlivosť o pleť, ktorá je oslabená, podráždená a v nerovnováhe. Pomáha bojovať proti predčasnému starnutiu pleti.

Antiaging Probiotics Cream obsahuje špeciálne vyvinuté zloženie s probiotikami a starostlivo ...

N-Medical AntiAging Probiotics Cream
Nový produkt

N-Medical Antiaging Enzymes

cps 1x120 ks

Výživový doplnok obsahuje zmes rastlinných enzýmov, bylinných extraktov a bioaktívnych látok.

Zloženie (1 kapsula): bromelaín (ananás) 284 mg - 42.600 PU , papaín (papaya) 140 mg - 25.200 PU, rhodiola ...

N-Medical Antiaging Enzymes