Prerezávanie zubov

Prerezávanie zubov začína u detí okolo šiesteho mesiaca života, ale môže sa objaviť aj v skoršom, či neskoršom mesiaci. Ako prvé sa obvykle prerezávajú prvé dolné rezáky.

Pri prerezávané zubov môžu byť deti nepokojné, mrzuté a môžu sa často budiť zo spánku. Okrem bolesti sa pri prerezávaní zubov môže objavovať aj zvýšená produkcia slín a zvýšenie telesnej teploty.

Prečítajte si tiež:

Manažment starostlivosti

Na potlačenie bolesti alebo zvýšenej citlivosti ďasien pri prerezávaní zubov sa u detí používajú dentálne gély, ktoré znižujú citlivosť a bolesť a pôsobia antisepticky.

V prípade zvýšenia teploty alebo v prípade nedostatočného účinku dentálneho gélu na potlačenie bolesti sa môžu používať sirupy proti bolesti a horúčke.

V rámci starostlivosti je možné pomôcť si aj v chladničke vychladenými studenými cumlíkmi alebo hryzátkami.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Dentálne gély

Dentálny gél obvykle obsahujú lokálne anestetikum na miestne znecitlivenie) ďasna v mieste prerezávania zubov. V ideálnom prípade obsahuje dentálny gél aj antiseptickú zložku ktorá zastavuje alebo obmedzuje rast choroboplodných zárodkov v mieste prerezávania.

Calgel

Dentálny gél na zmiernenie bolesti a na upokojenie bolestivých ďasien dieťaťa pri prerezávaní zubov.

Cena: od 4,41 €

Dentálny gél sa vytlačí na čistý koniec prsta a jemne sa vtiera na miesto, kde sa zub prerezáva cez ďasná, alebo na miesto bolesti. Obvykle sa aplikujú každé 2-3 hodiny (uprednostňuje sa použitie pred plánovaným spánkom dieťaťa.

Prečítajte si tiež:

Lieky tlmiace bolesť a horúčku

V prípade zvýšenia telesnej teploty nad hodnotu 38°C a v prípade nedostatočného účinku dentálneho gélu na tlmenie bolesti sa u detí môžu krátkodobo použiť lieky na tlmenie horúčky a bolesti.

MIG Junior 2%

Liek sa používa na zmiernenie slabej až stredne silnej bolesti a horúčky u detí.

Cena: od 4,09 €

Obvykle sa preferujú sirupy, prípadne čapíky. Aplikujú sa v čase potreby aich použitie má byť iba na najkratšiu nevyhnutnú dobu.

Zuby a ústna dutina

Afty a zápaly v ústach

Zápaly ústnej dutiny sa označujú ako stomatitídy. Patria sem zápaly sliznice líc, sliznice podnebia a ústnej spodiny.

Bolesť zubov a ďasien

Bolesť zubov je väčšinou akútna a je podmienená nadmernou citlivosťou zubov, zápalom zubnej drene, prípadne zápalom ďasien. Pri zápaloch zubnej drene je bolesť vystreľujúca, záchvatovitá a šíri sa do oboch čeľustí.

Herpes simplex (opar)

Vírus herpes simplex patrí do skupiny herpetických vírusov. Prenáša sa priamym kontaktom alebo kvapôčkovou infekciou. Inkubačná doba je 2 – 7 dní. Vstupnou bránou infekcie sú drobné lézie kože, slizníc ústnej dutiny a spojoviek.

Viac na tému: Bolesť zubov

Bolesť zubov a ďasien

Bolesť zubov je väčšinou akútna a je podmienená nadmernou citlivosťou zubov, zápalom zubnej drene, prípadne zápalom ďasien. Pri zápaloch zubnej drene je bolesť vystreľujúca, záchvatovitá a šíri sa do oboch čeľustí.

Nový obsah

Viacero závažných zmien v príbalovom letáku lieku Topimark (viacero síl)

V príbalovom letáku došlo k viacerým závažným zmenám.
Zmena v pokynoch týkajúcich sa antikoncepcie. Počas liečby a najmenej 4 týždne po poslednej dávke lieku sa musí používať buď 1 metóda vysoko účinnej antikoncepcie (napr. vnútromaternicové teliesko) alebo 2 doplnkové antikoncepčné metódy, napr. hormonálne antikoncepčné tablety spolu s bariérovou antikoncepciou (kondóm alebo pesar/diafragma).
Upozornenie pre ženy, ktoré môžu otehotnieť. Pacientky majú aspoň 1x ročne navštíviť lekára, aby…

Viacero závažných zmien v príbalovom letáku lieku Topimark (viacero síl)
Nový produkt

N-Medical AntiAging Probiotics Cream

1x50 ml

Krém pre starostlivosť o pleť, ktorá je oslabená, podráždená a v nerovnováhe. Pomáha bojovať proti predčasnému starnutiu pleti.

Antiaging Probiotics Cream obsahuje špeciálne vyvinuté zloženie s probiotikami a starostlivo ...

N-Medical AntiAging Probiotics Cream
Nový produkt

N-Medical Antiaging Enzymes

cps 1x120 ks

Výživový doplnok obsahuje zmes rastlinných enzýmov, bylinných extraktov a bioaktívnych látok.

Zloženie (1 kapsula): bromelaín (ananás) 284 mg - 42.600 PU , papaín (papaya) 140 mg - 25.200 PU, rhodiola ...

N-Medical Antiaging Enzymes