Herpes simplex (opar)

Vírus herpes simplex patrí do skupiny herpetických vírusov. Prenáša sa priamym kontaktom alebo kvapôčkovou infekciou. Inkubačná doba je 2 – 7 dní. Vstupnou bránou infekcie sú drobné lézie kože, slizníc ústnej dutiny a spojoviek.

Väčšina prvoinfekcií prebehne do 5. roku života. Pozdĺž nervových vlákien dokáže vírus pretrvávať dlhý čas chránený pred imunitným systémom.

Pri oslabení imunitného systému alebo pôsobení provokačných faktorov (horúčka, fyzický alebo emocionálny stres, expozícia UV žiareniu, menštruácia, stomatologický zákrok atď.) sa vírus reaktivuje a vyvoláva typické kožné zmeny charakteristické pre labiálny herpes alebo opar.

Typickými príznakmi ochorenia je aftózny zápal ústnej dutiny prejavujúce sa z vnútornej aj vonkajšej strany perí, úst a na lícach. Prítomný je aj zápach z úst. Pre bolestivosť býva sťažený príjem potravín.

U osôb, u ktorých je spúšťačom herpesu UV-žiarenie je potrebné používanie tyčiniek na pery s dostatočnou UV ochranou.

Prečítajte si tiež:

Manažment starostlivosti

Pri prepuknutí ochorenia je vhodné čo najskôr zahájiť liečbu. Používajú sa lokálne protivírusové lieky vo forme krémov. Ich úlohou je čím skôr zastaviť ďalšie šírenie zápalu. Keďže ich účinok nie je komplexný, preto treba použiť aj doplnkové opatrenia.

Pomedzi jednotlivé aplikácie lokálnych antivirotických liekov je vhodné používať ochranné a korektívne náplasti.

Od začiatku je vhodné taktiež podávať vyššie dávky zinku vo forme tabliet. V prípade nadmerného dráždenia nervov a s tým spojenou bolestivosťou a nepríjemým pálením v mieste zápalu je možné krátkodobo podávať aj vysoké dávky vitamínov B1, B6 a B12.

Pokiaľ sa herpes prejavuje aj z vnútornej strany ústnej dutiny, odporúča sa pravidelne vyplachovať ústa lokálnymi antiseptickými alebo protizápalovými roztokmi.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Lokálne protivírusové lieky

Lokálne protivírusové lieky pôsobia cielene na bunky, ktoré sú napadnuté vírusom, kde bránia ďalšiemu množeniu vírusu a tým výrazne skracujú trvanie ochorenia a jeho prejavov. Na neinfikované bunky uvedené lieky žiadny vplyv nemajú.

Zovirax DUO

Liek sa používa na liečbu včasných prejavov a príznakov oparu na perách a tvári. V prípade rozvoja pľuzgierov môže liek skrátiť proces hojenia.

Cena: od 9,99 €

Lokálne protivírusové lieky znemožňujú tak ďalšiu replikáciu vírusu. Preto je dôležité s liečbou začať čím skôr, najlepšie už pri prvých prejavoch ochorenia (pálenie, svrbenie, bolestivosť, prípadne hneď ako sa vytvoria prvé pľuzgieriky na začervenanej spodine).

Všeobecne platí, že lokálne protivírusové lieky majú svoj význam, ak sa nasadia do 3 dní od vzniku prvých prejavov ochorenia. Čím skôr sa
s liečbou začne, tým menej vírusov sa vytvorí a tým kratšie a miernejšie bude ochorenie.

Aplikujú sa spravidla vo forme krémov, iba krátkodobo (obvykle 4-5 dní) a to výhradne z vonkajšej strany na pery, ústa, prípadne líca.

Uvedené lieky však nezabraňujú tvorbe krúst a výsledkom je zlý estetický efekt sprevádzajúci liečbu. Preto je vhodné kombinovať ich použie s ochrannými a korektívnymi pomôckami (napr. náplasťami).

Ochranné a korektívne náplasti

Ochranné náplasti podporujú proces hojenia, zmierňujú nepríjemné pocity svrbenia a pálenia a chránia pred vonkajšími dráždivými vplyvmi a prípadným zanesením ďalšej infekcie.

Compeed NÁPLASŤ na opary

Náplasť určená na liečbu oparu. Zmierňuje nepríjemné pocity, začervenanie, opuch a bolesť, zmierňuje tvorbu pľuzgierikov a chrást,

Cena: od 10,99 €

Vhodná je predovšetkým aplikácia počas nočných hodín, počas prvých 2 dní aj počas dňa. Okrem ochranného účinku zároveň zmierňujú negatívny estetický efekt ochorenia, takže môžu byť aplikované počas celej aktívnej fázy.

V prípade používania iných lokálnych liekov proti herpetickým vírusom (krémy, gély a pod.) je potrebné po každej aplikácii použiť novú náplasť.

Zinok

Podávanie zinku je vhodnou podpornou liečbou pri liečbe labiálneho oparu, prípadne iných zápaloch v ústnej dutine. Zinok urýchľuje proces hojenia lézií v ústnej dutine a znižuje pravdepodobnosť opakujúcich sa infekcií a zápalov.

Zinkorot

Zinok zohráva dôležitú úlohu pri funkcii imunitného systému, celistvosti kože a hojení rán,

Cena: od 6,50 €

Okrem toho má zinok priamy pozitívny vplyv na imunitný systém a má významné antioxidačné pôsobenie. Použitie liekov a doplnkov výživy s obsahom zinku je počas tehotenstva a v období dojčenia považované za bezpečné.

Lokálne antiseptické prípravky

Antiseptiká sa používajú pri zápaloch a opuchoch dutiny ústnej vrátane herpetických oparov. Vhodné sú pri liečbe najmä v prípade, ak sú prejavy herpesu aj na vnútornej strane úst a líc.

TANTUM VERDE 0,15 %

Liek má protizápalové, dezinfekčné a bolesť utišujúce účinky. Používa sa pri zápaloch a opuchoch ústnej dutiny.

Cena: od 6,20 €

Aplikujú sa vo forme roztokov na výplach ústnej dutiny (pri aplikácii sa neprehĺtajú).

Tyčinky s UV ochranným účinkom (fotoprotektíva)

Tyčinky s UV ochranným faktorom sú vhodnou ochranou u osôb, u ktorých je spúšťačom herpetickej infekcie slnečné žiadenie alebo umelý zdroj UV žiarenia.

Aplikuje sa na citlivé miesta a oblasť pier a bezprestredného okolia. Nanášajú sa rovnomerne a v dostatočnom množstve ešte pred pobytom na slnku.

Znížené množstvo prípravku znižuje výšku solárnej ochrany. Pre zachovanie efektu je potrebné UV ochranné tyčinky aplikovať znovu po zvýšenom potení, po pobyte vo vode alebo osušení uterákom.

Zuby a ústna dutina

Afty a zápaly v ústach

Zápaly ústnej dutiny sa označujú ako stomatitídy. Patria sem zápaly sliznice líc, sliznice podnebia a ústnej spodiny.

Bolesť zubov a ďasien

Bolesť zubov je väčšinou akútna a je podmienená nadmernou citlivosťou zubov, zápalom zubnej drene, prípadne zápalom ďasien. Pri zápaloch zubnej drene je bolesť vystreľujúca, záchvatovitá a šíri sa do oboch čeľustí.

Prerezávanie zubov

Prerezávanie zubov začína u detí okolo šiesteho mesiaca života, ale môže sa objaviť aj v skoršom, či neskoršom mesiaci. Ako prvé sa obvykle prerezávajú prvé dolné rezáky.

Viac na tému: Herpes (opar)

Pásový opar

Pásový opar (herpes zoster) je ochorenie vyvolané herpetickými vírusmi. Tie, po tom, ako infikujú človeka, majú schopnosť natrvalo pretrvávať v bunkách postihnutého a pri krátkodobom oslabení alebo preťažení imunitného systému sa prejavia ako ochorenie.

Viac na tému: Vírusové infekcie

Chrípka

Chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie postihujúce predovšetkým (avšak nie výhradne) dýchacie cesty  s výraznými celkovými príznakmi. Ide o vírusovú infekciu, ktorú spôsobuje vírus chrípky.

Prechladnutie, nádcha, zápal dutín

Prechladnutie je menej závažná vírusová infekcia postihujúca primárne horné dýchacie cesty (nos a hrtan). Obvykle sa väčšine ľudí podarí zbaviť ochorenia v priebehu jedného až dvoch týždňov.

Pásový opar

Pásový opar (herpes zoster) je ochorenie vyvolané herpetickými vírusmi. Tie, po tom, ako infikujú človeka, majú schopnosť natrvalo pretrvávať v bunkách postihnutého a pri krátkodobom oslabení alebo preťažení imunitného systému sa prejavia ako ochorenie.

Nový obsah

Nový produkt

Stadamet retard 750 mg

tbl plg (blis.PVC/PVDC/Al) 1x60 ks

Liek obsahuje liečivo metformínium-chlorid, ktoré patrí do skupiny liečiv nazývaných biguanidy. 

Liek sa používa predovšetkým u pacientov s nadváhou na liečbu cukrovky 2. typu (nezávislej od inzulínu), ak ...

Upozornenie

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom.

Stadamet retard 750 mg
Nový produkt

BeVitko

suspenzia s obsahom komplexu vitamínov B 1x7 ml

Výživový doplnok s obsahom vitamínov B1, B2, B6, B9, B12 určený pre deti od narodenia.

  • Vitamíny B1, B2, B6, B9, B12 prispievajú k normálnej funkcii nervového systému.
  • Vitamíny B1, B6, B12 prispievajú k ...
BeVitko
Nový produkt

GYNIMUN TRIO VAGICARE

cps 1x30 ks

Výživový doplnok pre ženy, kapsuly s obsahom živých baktérií.
GYNIMUN® obsahuje tri komplexy:
• vaginálne laktobacily (Lactobacillus crispatus SP28, Lactobacillus rhamnosus CA15),
• imunolyzáty (Candida albicans, Gardnerella ...

GYNIMUN TRIO VAGICARE
Nový produkt

Eucerin HYALURON-FILLER+ELASTICITY Telový krém

anti-age 1x200 ml

Telový krém určený pre zrelú pleť, na všetky typy pokožky. Krém

  • Pomáha zlepšovať elasticitu.
  • Redukuje tmavé škvrny - zloženie s patentovaným tiamidolom, zjednocuje vzhľad pokožky.
  • Zjemňuje ...
Eucerin HYALURON-FILLER+ELASTICITY Telový krém