Podpora imunity

Pojem imunita vyjadruje schopnosť organizmu reagovať imunitnou odpoveďou na pôvodcu infekčného ochorenia (vírusy, baktérie, huby, prvoky, parazity), jed alebo iná cudzorodá látka, alergén a podobne, ktorej výsledkom je jeho likvidácia.

Imunitný systém je možné definovať ako sústavu špecializovaných buniek, tkanív alebo molekúl aich vzájomných interakcií, ktorý nemá presnú lokalizáciu aohraničenie, ale je rozptýlený vo viacerých štruktúrach aorgánochľudského tela.

Imunita môže byť vrodená (v tom prípade hovoríme oprirodzenej imunite) alebo získanápočas života (označujeme ju ako adaptívna).Získanú imunitu ďalej rozlišujeme na aktívnu apasívnu.

Prečítajte si tiež:

Podľa charakteru pôvodcu imunitnej odpovede rozlišujeme imunitu látkovú, čiže takú, ktorú zabezpečujú látky patriace do imunitného systému (protilátky, komplement, CRP atď.) aimunitu bunkovú, ktorú zabezpečujú imunitné bunky (lymfocyty, fagocyty, NK-bunky atď.).

Imunita ako celok funguje na základe spolupráce mnohých zložiek. Ak imunitnému systému chýba jedna alebo viacero zložiek, výsledkom môže byť stav nedostatočnej imunity, označovaný aj ako imunodificiencia. Takýto stav môže byť vrodený, alebo vzniká počas období, kedy je imunitný systém alebo niektorá z jeho zložiek oslabené.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Vitamín C

Vitamín C (kyselina L-askorbová) je vhodný na podporu správneho fungovania imunitného systému, aj na podporu normálneho fungovania imunity počas intenzívnej telesnej námahy a po nej. Vitamín C podporuje bariérovú funkciu na koži a slizniciach a má antioxidačné pôsobenie (priamy antioxidačný účinok a podpora regenerácie vitamínu E).

Cetebe

Vitamín C je antioxidant, ktorý zabraňuje predčasnému starnutiu buniek. Je dôležitý pre imunitný systém, zvyšuje odolnosť tela proti chorobám.

Cena: od 4,39 €

Pri používaní prípravkov s obsahom vitamínu C je vhodné použiť formy s postupným uvoľňovaním, pri ktorých dokáže organizmus efektívne využiť najvyššie množstvo vitamínu C. Navyše je pri týchto prípravkoch postačujúce užiť jednu dávku v rozsahu 500 až 1.000 mg denne

Vitamín D

Vitamín D je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému. Osoby s nízkou hladinou vitamínu D v krvi majú znížený počet imimtmách buniek. To spôsobuje vyššiu náchylnosť na infekčné ochorenia a časté príznaky únavy.

Počas zimných mesiacov (október až marec) majú ľudia nedostatok vitamínu D a sú odkázaný na jeho príjem v potrave. Tá ale dospelému človeku zabezpečí iba 5-10 % dennej potreby vitamínu D. Vhodnou alternatívou je v takomto prípade podávanie doplnkov s obsahom vitamínu D.

Zvýšené nároky na príjem vitamínu D majú aj ľudia s oslabenou imnunitou a osoby s nadváhou a obezitou.

Prečítajte si tiež:

Zinok

Zinok je nevyhnutný na optimálne fungovanie imunitného systému. Aj mierny deficit zinku v tele môže viesť k poruchám prejavujúcich sa okrem iného zvýšenou vnímavosťou na infekcie a zvýšeným oxidačným stresom. Bunky imunitného systému reagujú na zmenu hladiny zinku dokonca ešte skôr, než jeho plazmatická koncentrácia klesne pod normálnu hodnotu.

Zinkorot

Zinok zohráva dôležitú úlohu pri správnom fungovaní imunitného systému,

Cena: od 6,50 €

Okrem priameho vplyvu na zložky imunitného systému sa zinok viacerými mechanizmami veľmi účinne zapája aj do antioxidačného obranného systému organizmu.

Zinok sa v rámci suplementácie podáva u tehotných a dojčiacich žien v dávke 12,5 až 25 mg 1x denne.

Betaglukány

Mechanizmus účinku betaglukánov na imunitný systém spočíva vo zvýšení funkčnej aktivity fagocytov a aktivácii antimikrobiálnej aktivity vybraných typov lymfocytov. Hlavným farmakologickým účinkom betaglukánov je zvýšenie rezistencie hostiteľa proti vírusom, baktériám, hubám a parazitom.

Imunoglukan P4H 100 mg

Prípravok obsahuje betaglukány z hlivy ustricovej a vitamín C, ktorý prispieva k normálnemu fungovaniu imunitného systému

Cena: od 14,96 €

Betaglukány majú schopnosť modifikovať bunky vrodenej imunity, čo vedie k zosilnenej imunitnej reakcii, ktorá sa označuje termínom trénovaná imunita. Výsledkom trénovanej imunity je rýchlejšia a intenzívnejšia imunitná odpoveď organizmu pri opakovanom kontakte s patogénmi.

Kým vo fáze akútneho ochorenia sa u dospelých optimálne dávkuje 300 mg betaglukánov, v rámci preventívnej podpory imunity postačuje dávka 100 až 200 mg betaglukánu.

Selén

Selén prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému. Napomáha imunitnej odpovedi a tvorí podstatnú zložku antioxidačných enzýmov, ktoré chránia bunku pred agresívnym účinkom voľných radikálov a sú produkované v priebehu fyziologického oxidatívneho metabolizmu.

SYREL

Selén prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému a k ochrane buniek pred oxidačným stresom.

Cena: od 5,64 €

Selén sa v rámci suplementácie podáva u tehotných a dojčiacich žien v dávke 100 μg 1x denne.

Viaczložkové prípravky

ArkoDEFENSES Adult

Výživový doplnok obsahuje: živé bakteriálne kultúry, betaglukán, kolostrum, vitamín D, zinok a selén.

Cena: od 15,47 €

V rámci podpory imunity môžu byť používané aj viaczložkové prípravky. Vhodné sú prípravky, ktoré je postačujúce užívať iba krátky časový úsek s tým, že podporný účinok na imunitný systém následne pretrváva dlhšie obdobie.

Zdroje:

Dagmar Lincová, Hassan Farghali a kol. Základní a aplikovaná farmakologie. Semily: Galén; Praha: Karolinum, 2002, s. 276.

Kol. Pharmindex Brevíř 2005, Praha: MediMedia, 2005, s. 183n.

Alergia a imunita

Solárna alergia

Pobyt na slnku so sebou prináša riziká v podobe škodlivého ultrafialového žiarenia (UVA a UVB). UVA lúče prenikajú do spodných vrstiev pokožky a prinášajú rýchle, ale aj rýchlo miznúce zhnednutie. Spôsobujú začervenanie kože, urýchľujú jej starnutie (tvorbu vrások a stratu elasticity). Na energiu bohatšie UVB lúče sa zachytávajú v horných vrstvách kože a spôsobujú oneskorené, ale trvalejšie hĺbkové zhnednutie….

Alergická nádcha

Pojem nádcha (rinitída) vyjadruje zápalové postihnutie nosovej sliznice, ktoré sprevádzajú príznaky svrbenia nosa, kýchania, výtoku z nosa a upchanie nosa. Pri alergickej nádche sú tieto príznaky preukázateľne vyvolané alergénom, kedy kontakt s alergénom vyvolá alergický zápal nosovej sliznice.

Alergický zápal očných spojoviek

Alergický zápal očných spojoviek (alergické oko) je výraz pre alegické prejavy na očiach a priliehajúcich tkanív, ktoré vznikajú po kontakte s alergénom. Často sprevádza alergickú nádchu, prípadne iné ochorenia s alergickým podkladom. Najčastejšími príznakmi sú začervenanie, a opuch očných štruktúr, pocit svrbenia a pálenia, nadmerné slzenie, zhoršené videnie a svetloplachosť. Manažment starostlivosti Prvým krokom pri…

Bodnutie hmyzom

Bodnutie hmyzom alebo inými článkonožcami) spravidla samo o sebe nepredstavuje významné riziko. Riziko po kontakte s hmyzom a článkonožcami predstavuje skôr možný prenos infekcie po bodnutí alebo uhryznutí, prípadne môže spôsobiť komplikácie alergická reakcia rôzneho stupňa závažnosti.

Histamínové kožné reakcie

Medzi najčastejšie príčiny histamínovej kožnej reakcie patria poštípanie hmyzom, alergie na materiály, alergia na zvieraciu srsť, prirodzené alergény (pele), existujúce kožné problémy (dermatitídy), nečistoty a chemikálie, popáleniny, nadmerná expozícia slnečnému žiareniu atď.

Nový obsah

Viacero závažných zmien v príbalovom letáku lieku Zaldiar effervescens 37,5 mg/325 mg šumivé tablety

V príbalovom letáku došlo k viacerým závažným zmenám.
Pribudlo nové upozornenie a opatrenie. Liek sa musí prestať užívať a okamžite vyhľadať lekársku pomoc, ak sa objaví ktorýkoľvek z týchto vedľajších účinkov: pomalé alebo plytké dýchanie, zmätenosť, ospalosť, zúžené zreničky, pocit nevoľnosti alebo nevoľnosť, zápcha a strata chuti do jedla.
Pribudla informácia ohľadom detí a dospievajúcich. U detí, ktoré majú problémy s dýchaním sa liek neodporúča, keďže príznaky intoxikácie (otravy)…

Viacero závažných zmien v príbalovom letáku lieku Zaldiar effervescens 37,5 mg/325 mg šumivé tablety

Viacero závažných zmien v príbalovom letáku lieku ZALDIAR 37,5 mg/325 mg

V príbalovom letáku došlo k viacerým závažným zmenám.
Pribudlo nové upozornenie a opatrenie. Liek sa musí prestať užívať a okamžite vyhľadať lekársku pomoc, ak sa objaví ktorýkoľvek z týchto vedľajších účinkov: pomalé alebo plytké dýchanie, zmätenosť, ospalosť, zúžené zreničky, pocit nevoľnosti alebo nevoľnosť, zápcha a strata chuti do jedla.
Pribudla informácia ohľadom detí a dospievajúcich. U detí, ktoré majú problémy s dýchaním sa liek neodporúča, keďže príznaky intoxikácie (otravy)…

Viacero závažných zmien v príbalovom letáku lieku ZALDIAR 37,5 mg/325 mg