Pásový opar

Pásový opar (herpes zoster) je ochorenie vyvolané herpetickými vírusmi. Tie, po tom, ako infikujú človeka, majú schopnosť natrvalo pretrvávať v bunkách postihnutého a pri krátkodobom oslabení alebo preťažení imunitného systému sa prejavia ako ochorenie.

Spúšťačmi ochorenia môže byť infekčné ochorenie alebo iné choroby (vrátane nádorových), psychický stres, nadmerná únava, stavy po úrazoch, podchaldenie organizmu, vystavenie UV žiareniu, prípadne iné faktory.

Typickými príznakmi pásového oparu je kožný výsev a bolesť nervového pôvodu. Výsev a pľuzgiere sa môžu objaviť na ktorejkoľvek časti tela (trup, končatiny, krk, hlava). Nervová bolesť je veľmi nepríjmená, často znemožňuje zapájať sa do bežného života a môže pretrvávať aj niekoľko týždňov po prepuknutí ochorenia.

Prečítajte si tiež:

Manažment starostlivosti

Základom liečby akútnych prejavov je obvykle liečba antivirotikami, ktoré predpisuje lekár spolu s ďalšou podpornou liečbou.

Z dôvodu zníženia intenzity nepríjemných bolestí nervového pôvodu a z dôvodu skrátenia ich trvania, prípadne úplnému predídeniu ich výskytu sa odporúča čo najskoršie podávanie liekov s obsahom vysokých dávok vitamínov B1, B6 a B12.

V prípade bolesti je možné použiť bežné lieky proti bolesti, prednostne tie s protizápalovým účinkom, alebo ich kombinácie.

Lokálne sa môžu použiť polotuhé lieky s obsahom zinku, iná lokálna liečba obvykle nemá efekt.

Z dlhodobého hľadiska je vhodné podporovať imunitný systém, predovšetkým pri jeho možnom alebo existujúcom oslabení, či preťažení.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Lieky na regeneráciu poškodených nervov

Okrem tlmenia bolesti je významným efektom podávania trojkombinácie vitamínov B1, B6 a B12 aj podpora a urýchlenie regeneračných procesov, ktoré dokáže skrátiť dobu liečby a rekonvalescencie po poškodení nevov.

Milgamma N

Liek s obsahom vysokých dávok vitamínov B1, B6 a B12 sa používa na ochranu a regeneráciu nervov pri pásovom opare.

Cena: od 9,69 €

Podmienkou regeneračného účinku, ako aj pôsobenia proti bolesti je použitie vysokých dávok vitamínov B1, B6 a B12 počas dostatočnej dlhého obdobia.

Pri akútnych stavoch sa podáva uvedená trojkombinácia počas prvých dní v 3 až 4 denných dávkach a následne sa prechádza na dávkovanie 2 krát denne počas doby 6 týždňov (doba rekonvalescencie).

Vzhľadom na terapeutickú nutnosť vysokých dávok uvedených vitamínov sú na liečbu bolesti chrbtice nepoužiteľné doplnky výživy, ktoré vo všeobecnosti obsahujú významne nižšie dávky uvedených vitamínov skupiny B.

Prečítajte si tiež:

Celkové lieky s protizápalovýcm účinkom

Celkové lieky s protizápalovým účinkom napomáhajú tlmiť slabú alebo stredne silnú bolesť. Zároveň majú protizápalové pôsobenie.

Nalgesin S

Liek na tlmenie zápalu a bolesti , vrátane tlmenia bolestí nervového pôvodu.

Cena: od 2,79 €

Obvykle sa používajú vo forme tabliet alebo kapsúl, prípade v rozpustných alebo tekutých formách (granuláty, sirupy). S ohľadom na účinnú látku, liekovú formu a iné faktory (napr. príjem potravy) majú rôzne dlhý nástup účinku (od 15 minút do 2 hodín).

Koža a pleť

Ochrana pred slnečným žiarením (fotoprotekcia)

Pobyt na slnku so sebou prináša riziká v podobe škodlivého ultrafialového žiarenia, a to najmä UVA a UVB. Pri dopade slnečných lúčov na pokožku sa vplyvom prítomného ultrafialového (UV) žiareniav koži vytvára pigment, ktorý pokožku sfarbuje do hneda. Zhnednutie je teda prirodzenou ochranou kože proti poškodeniu.

Zapareniny

Zapareniny patria medzi najčastejšie kožné problémy a môžu postihnúť ktoréhokoľvek jedinca bez ohľadu na vek. vyskytujú sa najčastejšie v intímnych oblastiach okolo genitálí a konečníka, ale lokalizované môžu byť aj na iných častiach tela (vnútorná strana stehien, pod pazuchami v oblasti poprsia a na iných miestach, kde sa vytvárajú kožné záhyby, alebo kde pôsobia rizikové…

Viac na tému: Herpes (opar)

Herpes simplex (opar)

Vírus herpes simplex patrí do skupiny herpetických vírusov. Prenáša sa priamym kontaktom alebo kvapôčkovou infekciou. Inkubačná doba je 2 – 7 dní. Vstupnou bránou infekcie sú drobné lézie kože, slizníc ústnej dutiny a spojoviek.

Viac na tému: Vírusové infekcie

Chrípka

Chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie postihujúce predovšetkým (avšak nie výhradne) dýchacie cesty  s výraznými celkovými príznakmi. Ide o vírusovú infekciu, ktorú spôsobuje vírus chrípky.

Prechladnutie, nádcha, zápal dutín

Prechladnutie je menej závažná vírusová infekcia postihujúca primárne horné dýchacie cesty (nos a hrtan). Obvykle sa väčšine ľudí podarí zbaviť ochorenia v priebehu jedného až dvoch týždňov.

Herpes simplex (opar)

Vírus herpes simplex patrí do skupiny herpetických vírusov. Prenáša sa priamym kontaktom alebo kvapôčkovou infekciou. Inkubačná doba je 2 – 7 dní. Vstupnou bránou infekcie sú drobné lézie kože, slizníc ústnej dutiny a spojoviek.

Viac na tému: Nervová bolesť (neuralgia)

Bolesť chrbta

Bolesť chrbta nevzniká v dôsledku jedného prudkého pohybu, ale je výsledkom dlhodobého zanedbávania chrbtice. Príčin bolesti chrbta môže byť viacero – od úrazu až po nesprávny životný štýl.

Nový obsah

Nové upozornenie v príbalovom letáku IMFINZI 50 mg/ml koncentrát na infúzny roztok

V príbalovom letáku pribudlo nové upozornenie a opatrenie. Liek pôsobí na imunitný systém a môže spôsobiť zápal v tele. Riziko týchto vedľajších účinkov môže byť vyššie, ak má pacient autoimunitné ochorenie (stav, kedy telo napáda svoje vlastné bunky). Môžu sa vyskytovať časté vzplanutia autoimunitného ochorenia, ktoré sú vo väčšine prípadov mierne.

Nové upozornenie v príbalovom letáku IMFINZI 50 mg/ml koncentrát na infúzny roztok

Viacero závažných zmien v príbalovom letáku lieku FLUDARA (ORAL) 10 mg

V príbalovom letáku došlo k viacerým závažným zmenám.
Zmena v dĺžke používania antikoncepcie u mužov. Muži musia počas liečby používať účinnú metódu antikoncepcie a minimálne 3 mesiace po jej ukončení nesplodiť dieťa (namiesto 6 mesiacov po jej ukončení).
Upozornenie týkajúce sa plodnosti. Mužom aj ženám, ktorí plánujú mať dieťa po liečbe sa odporúča, aby sa pred začiatkom liečby poradili s lekárom. Muži majú vyhľadať poradenstvo vo veci konzervácie spermií, pretože liek môže zmeniť plodnosť u…

Viacero závažných zmien v príbalovom letáku lieku FLUDARA (ORAL) 10 mg

Doplnené osobitné upozornenie v príbalovom letáku lieku BRUFEN 400mg

V príbalovom letáku pribudlo osobitné upozornenie. Ak spozorujete tento alebo akýkoľvek iný vedľajší účinok lieku, povedzte to svojmu lekárovi, lekárnikovi alebo zdravotnej sestre: prejavy alergickej reakcie na tento liek vrátane problémov s dýchaním, opuchu tváre alebo v oblasti krku (angioedém), bolesti na hrudníku, exfoliatívnej dermatitídy, multiformného erytému, Stevensovho-Johnsonovho syndrómu, toxickej epidermálnej nekrolýzy, liekovej reakcie s eozinofíliou a systémovými príznakmi…

Doplnené osobitné upozornenie v príbalovom letáku lieku BRUFEN 400mg