Akné

Akné definujeme ako chronický neinfekčný zápal mazových žliaz nachádzajúcich sa v koži a pri vlasových koreňoch.

Mazové žľazy reagujú na prítomnoť tzv. androgénnych hormónov (napr. testosterón) nadmernou produkciou mazu. Kožný maz môže následne upchávať póry, čím vznikajú typické čierne bodky (komedóny).

Prečítajte si tiež:

Pri zvýšenej koncentrácii kožného mazu môže prísť ku pomnoženiu baktérií, ktoré môžu výrazne skomplikoovať kožný zápal a priebeh akné.

Manažment starostlivosti

Pri nekomplokovaných priebehoch je postačujúca bežná každodenná starostlivosť o pleť, predovšetkým v naproblematickejších patriách. Komplikovanejšie stavy patria do starostlivosti lekára.

Základom bežnej starosatlivosti je každodenné ošetrovanie aknóznej a citlivej pleti so sklonom k začervenaniu a k vyrážkam. Vhodné je použitie prípravkov na báze krémpasty, ktoré ošetrujú pleť a bránia komplikáciám.

Z pohľadu výživových doplnkov je pri skonoch k akné vhodná dlhodobá suplementácia zinku v dobre vstrebateľnej forme. Zinok nielen zmierňuje prejavy akné, ale podporuje aj rýchlu regeneráciu pokožky v postihnutých miestach.

Z pohľadu každodennej starostlivosti je potrebné aj každodenná očista pleti vhodnou pleťovou vodou a následná aplikácia pleťového krému na aknóznu pleť s cieľom dostatočne čistiť póry a kompenzovať zvýšenú produkciu kožného mazu.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Každodenné ošetrenie akné

Na každodenné ošetrenie pleti náchylnej na prejavy akné sú najvhodnejšie tónované krémy alebo krémpasty. Tie rovnomerne prekrývajú nedokonalosti plati, pričom ju mierne vysusújú.

Krycia farebne tónovaná krémpasta je určená na každodenné ošetrovanie aknóznej a citlivej pleti so sklonom k začervenaniu a vyrážkam.

Cena: od 10,59 €

Aplikujú sa 1 až 2 krát denne priamo na postihnuté miesta, vždy po vykonaní bežnej očisty pleti.

Zinok

Zinok sa uplatňuje nielen pri ľahších formách akné, ale ako doplnková liečba aj pri stredne ťažkých a ťažkých stavoch. Zinok sa podáva v dobre vstrebateľnej forme na dennej báze.

Liek obsahuje organickú formu zinku nazývanú orotát zinočnatý. Používa sa ako alternatívny zdroj na doplnenie zinku pri liečbe aknóznych stavov.

Cena: od 6,50 €

Pri zahájení suplementácie sa odporúča podávať 50 mg zinku počas prvých dvoch týždňov a následne 25 mg zinku počas troch nasledujúcich mesiacov. Suplementáciu zinku je možné realizovať aj dlhodobo, pri podávaní viac ako 3 mesiace je vhodná konzultácia s lekárom.

Bežná starostlivosť o pleť

Úlohou pleťovej vody je čistiť povrchovú vrstvu pokožky, čo umožňuje otváranie vývovod mazových žliaz a pomáha udržovať čistú pokožku tváre alebo oblasti, na ktoré sa nanáša.

Pleťová voda čistí povrchovú vrstvu pokožky, umožňuje otváranie vývovod mazových žliaz. Krém kontroluje nadmernú produkciu kožného mazu a redukuje jeho vylučovanie.

Krémy na aknóznu pleť majú kontrolovať nadmernú produkciu kožného mazu a redukuje jeho vylučovanie. V ideálnom prípade krém obsahuje zložky, ktoré majú antiseptické účinky.

Koža a pleť

Ochrana pred slnečným žiarením (fotoprotekcia)

Pobyt na slnku so sebou prináša riziká v podobe škodlivého ultrafialového žiarenia, a to najmä UVA a UVB. Pri dopade slnečných lúčov na pokožku sa vplyvom prítomného ultrafialového (UV) žiareniav koži vytvára pigment, ktorý pokožku sfarbuje do hneda. Zhnednutie je teda prirodzenou ochranou kože proti poškodeniu.

Pásový opar

Pásový opar (herpes zoster) je ochorenie vyvolané herpetickými vírusmi. Tie, po tom, ako infikujú človeka, majú schopnosť natrvalo pretrvávať v bunkách postihnutého a pri krátkodobom oslabení alebo preťažení imunitného systému sa prejavia ako ochorenie.

Zapareniny

Zapareniny patria medzi najčastejšie kožné problémy a môžu postihnúť ktoréhokoľvek jedinca bez ohľadu na vek. vyskytujú sa najčastejšie v intímnych oblastiach okolo genitálí a konečníka, ale lokalizované môžu byť aj na iných častiach tela (vnútorná strana stehien, pod pazuchami v oblasti poprsia a na iných miestach, kde sa vytvárajú kožné záhyby, alebo kde pôsobia rizikové…

Viac na tému: Vyrážky a výsev

Pásový opar

Pásový opar (herpes zoster) je ochorenie vyvolané herpetickými vírusmi. Tie, po tom, ako infikujú človeka, majú schopnosť natrvalo pretrvávať v bunkách postihnutého a pri krátkodobom oslabení alebo preťažení imunitného systému sa prejavia ako ochorenie.

Nový obsah

Doplnené upozornenie v príbalovom letáku Klertis (viacero síl)

V príbalovom letáku pribudlo nové upozornenie. Ak sa počas liečby vyskytnú príznaky: nedostatok energie, zmätenosť, spavosť je dôležité informovať lekára (mohli by prejsť až do bezvedomia), nakoľko sa môže jednať o prejavy spôsobenej vysokými hladinami amoniaku v krvi, ktoré by mohli vyústiť do mozgovej toxicity (častosť nežiaduceho účinku nie je možné odhadnúť z dostupných údajov).

Doplnené upozornenie v príbalovom letáku Klertis (viacero síl)
Nový produkt

KENDAMIL Mliečna kaša s banánom

(od ukonč. 4.-6. mesiaca)(inov.2024) 1x150 g

Potravina na obilnú výživu. Obilno-mliečna kaša pre dojčatá od ukončeného 4.-6. mesiaca. 150 g instantnej kaše v prášku (balenie obsahuje cca 7 porcií).

  • Obilný príkrm - zmes ryžovej a kukuričnej múky so ...
KENDAMIL Mliečna kaša s banánom
Nový produkt

KENDAMIL Mliečna kaša s lesným ovocím

(od ukonč. 7. mesiaca)(inov.2024) 1x150 g

Potravina pre osobitné výživové účely, obilný príkrm pre dojčatá a malé deti od ukončeného 7. mesiaca.
Obilno-mliečna kaša s čučoriedkami, čiernymi ríbezľami, banánom a prídavkom mlieka. 150 g instantnej ...

KENDAMIL Mliečna kaša s lesným ovocím