Ochrana pred slnečným žiarením (fotoprotekcia)

Pobyt na slnku so sebou prináša riziká v podobe škodlivého ultrafialového žiarenia, a to najmä UVA a UVB.

Pri dopade slnečných lúčov na pokožku sa vplyvom prítomného ultrafialového (UV) žiareniav koži vytvára pigment, ktorý pokožku sfarbuje do hneda. Zhnednutie je teda prirodzenou ochranou kože proti poškodeniu.

UVA lúče prenikajú do spodných vrstiev pokožky a prinášajú rýchle, ale aj rýchlo miznúce zhnednutie. Spôsobujú začervenanie kože a urýchľujú jej starnutie (tvorbu vrások a stratu elasticity).

UVB lúče sa zachytávajú v horných vrstvách kože a spôsobujú oneskorené, ale trvalejšie hĺbkové zhnednutie. Pri vysokých dávkach môžu spôsobiť poškodenie buniek s rizikom vzniku rakoviny kože.

Spálenie je zápalovou reakciou kože na neprimeranú nadmernú expozíciu slnečnému žiareniu, ktoré sa prejaví na koži už za 4 až 6 hod. po expozícii. Maximum prejavov nastane po 12 až 24 hodinách.

Prečítajte si tiež:

Manažment starostlivosti:

Ochrana pred slnečným žiarením (fotoprotekcia) je jedna z najdôležitejších a najúčinnejších preventívnych opatrení v starostlivosti o kožu. Používanie fotoprotektív zároveň predstavuje aktívnu prevenciu predčasného starnutia kože (tzv. fotoaging).

Jedinou účinnou cestou ochrany pred škodlivým vplyvom slnečného žiarenia je používanie ochranných prípravkov (fotoprotektív).

Po expozícii slnečnému žiareniu je vhodné použiť vhodné vyživujúce a upokojujúce prípravky na regeneráciu pokožky.

zvoliť ochranný prípravok o ochranným faktorom SPF 30.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

  • Prípravky s fotoprotektívnym účinkom
  • Prípravky vyživujúce pokožku po opaľovaní

Prípravky s foroprotektívnym účinkom

Na dosiahnutie primeranej ochrany proti škodlivým zložkám slnečného žiarenia by sme mali použiť fotoprotektíva so spektrom ochrany proti UVB aj UVA žiareniu.

MedPharma OPAĽOVACIE MLIEKO SPF 50

Opaľovacie mlieko SPF 50 chráni pokožku pred poškodením, ktoré spôsobuje UVA a UVB žiarenie. Obsahuje fyzikálne aj chemické UV filtre, navyše obsahuje panthenol, vitamín E a aloe vera.

Cena: od 16,90 €

Fotoprotektívne prostriedky (sunscreens) rozdeľujeme podľa miery ochranného efektu proti slnečnému žiareniu, a to vyjadrením faktora slnečnej ochrany – SPF (sun protection factor).

Existujú 4 základné typy pokožky (fototypy), ktoré určujú, aký typ ochrany pred slnečným žiarením je pre danú osobu najvhodnejší.

1. Keltský typ (fototyp I)

Nápadne svetlá pleť, pehy, hrdzavé vlasy, modré, zriedkavo hnedé oči, svetlé prsné bradavky: ťažké bolestivé spálenie, rýchle sčervenie, zle sa opaľuje, šúpe sa, čas opaľovania na slnku 5-10 min.

2. Európsky typ so svetlou pleťou (fototyp II)

Trochu tmavšia pleť ako pri fototype I, blond až hnedé vlasy, modré, zelené, sivé oči, svetlé prsné bradavky: ťažké bolestivé spálenie, pleť sa len málo opáli, šúpe sa, čas opaľovania na slnku 10-20 min.

Pre ochranu je vhodné zvoliť ochranný prípravok o ochranným faktorom SPF 50+.

3. Európsky typ s tmavou pleťou (fototyp III)

Svetlá až svetlohnedá pleť, tmavo-blond až hnedé vlasy, sivé, hnedé oči, tmavšie prsné bradavky: k spáleniu dochádza zriedka, je mierne, opálenie je priemerné, čas opaľovania na slnku 20-30 min.

Pre ochranu je vhodné zvoliť ochranný prípravok o ochranným faktorom SPF 30.

4. Stredomorský typ (fototyp IV)

Svetlohnedá pleť, tmavé pehy, tmavohnedé vlasy, tmavé oči, tmavé prsné bradavky: k spáleniu nedochádza, opálenie je rýchle a hlboké, čas opaľovania na slnku 40 min. Pre ochranu je vhodné

Ochranný krém by sa mal aplikovať 15 až 30 minút pred expozíciou slnečnému žiareniu, aby mal dostatok času na aktiváciu a prispôsobenie sa koži. Po dlhšom kúpaní alebo zapotení by sa mala vrstva ochranného prípravku obnoviť.

Prípravky vyživujúce pokožku po opaľovaní

omega PANTHENOL 9% ALOE VERA

Ošetruje, regeneruje hydratuje suchú pokožku vystavenú slnku. Vysoký obsah Panthenolu zaisťuje rýchly nástup účinku. Ľahká forma peny je vhodná pre veľmi citlivá miesta.

Cena: od 6,32 €

V rámci doplnkového poradenstvu pre ochranu pred slnečným žiarením je vhodné odporúčať Prípravky na starostlivosť o pokožku po expozícii slnečnému žiareniu (prípravky s obsahom kyseliny pantoténovej, výťažkov z Aloe vera a podobne), prípravky podporujúce ochranu buniek pred voľnými radikálmi (antioxidanty typu vitamín C. vitamín E, zinok, selén, prípadne extrakty zo zeleného čaju) a produkty podporujúce pitný režim (stolové, alebo menej zriedkavo minerálne vody, ako aj rehydratačné prípravky).

Koža a pleť

Pásový opar

Pásový opar (herpes zoster) je ochorenie vyvolané herpetickými vírusmi. Tie, po tom, ako infikujú človeka, majú schopnosť natrvalo pretrvávať v bunkách postihnutého a pri krátkodobom oslabení alebo preťažení imunitného systému sa prejavia ako ochorenie.

Zapareniny

Zapareniny patria medzi najčastejšie kožné problémy a môžu postihnúť ktoréhokoľvek jedinca bez ohľadu na vek. vyskytujú sa najčastejšie v intímnych oblastiach okolo genitálí a konečníka, ale lokalizované môžu byť aj na iných častiach tela (vnútorná strana stehien, pod pazuchami v oblasti poprsia a na iných miestach, kde sa vytvárajú kožné záhyby, alebo kde pôsobia rizikové…

Viac na tému: UV žiarenie

Solárna alergia

Pobyt na slnku so sebou prináša riziká v podobe škodlivého ultrafialového žiarenia (UVA a UVB). UVA lúče prenikajú do spodných vrstiev pokožky a prinášajú rýchle, ale aj rýchlo miznúce zhnednutie. Spôsobujú začervenanie kože, urýchľujú jej starnutie (tvorbu vrások a stratu elasticity). Na energiu bohatšie UVB lúče sa zachytávajú v horných vrstvách kože a spôsobujú oneskorené, ale trvalejšie hĺbkové zhnednutie….

Nový obsah

Nový produkt

SAMeviD

tbl 1x20 ks

Výživový doplnok s obsahom S-adenosyl-L-metionínu (SAMe), betaínu, hydroxymetylbutyrátu vápenatého (HMB), vitamínu D, vitamínu B12 a folátu, vhodných na doplnenie podielu týchto zložiek v každodennej strave.

  • ...
SAMeviD
Nový produkt

EkoMedica SK Prírodný Vitamín D3 Junior

kvapky s príchuťou citrónu 1x30 ml

Výživový doplnok. Obsahuje prírodný vitamín získaný z lanolínu.

Vitamínové kvapky obsahujú prírodný vitamín D3 a unikátny, 100% prírodný antioxidant TOCOBIOL SF vo forme zmesi ...

EkoMedica SK Prírodný Vitamín D3 Junior
Nový produkt

ZARETIS 150 mg

cps 1x30 ks

cps 1x60 ks

Výživový doplnok obsahujúci látku OxaNatin, ktorá je mikrobiologického pôvodu.

ZARETIS 150 mg
Nový produkt

PLUS LEKÁREŇ Digitálny TEPLOMER

s puzdrom 1x1 ks

Digitálny teplomer. Balenie obsahuje aj pevné puzdro na teplomer.
Teplomer je vhodný na meranie teploty v ústach (orálne), v podpazuší (axilárne), v konečníku (rektálne).

  • Merací rozsah je 32,0-42,9 ...
PLUS LEKÁREŇ Digitálny TEPLOMER