Bolesť chrbta

Bolesť chrbta nevzniká v dôsledku jedného prudkého pohybu, ale je výsledkom dlhodobého zanedbávania chrbtice. Príčin bolesti chrbta môže byť viacero – od úrazu až po nesprávny životný štýl.

Zlé držanie tela, nesprávne sedenie alebo dvíhanie predmetov, nedostatok pohybu alebo naopak preťažovanie chrbta, to všetko sú vplyvy, ktoré dávajú nášmu chrbtu zabrať deň čo deň. Postupne tak dochádza k degeneratívnym zmenám na chrbtici, ktoré sa jedného dňa ohlásia v podobe „seknutia“ alebo vysunutej platničky.

Poškodené platničky či poruchy v kĺboch majú spoločného menovateľa, a tým je porucha funkcie svalov chrbta. Svaly zabezpečujúce sedenie sa napríklad dlhodobým zaťažovaním a nesprávnym sedením skracujú. Naopak svaly, ktoré majú na starosti dynamický pohyb, ochabujú.

Medzi oboma skupinami svalov tak pomaly a nenápadne dochádza k nerovnováhe, čo môže mať za následok nesprávne postavenie jednotlivých častí pohybového aparátu voči sebe. Výsledkom sú poškodené nervy, zápalové ochorenia a z toho vyplývajúce opakované bolesti chrbta.

Po konzultácii s lekárom a v prípade vylúčenia závažnej príčiny možno zamerať pozornosť na samoliečenie a rehabilitáciu. Okrem liekov sa v rámci liečby a rekonvalescencia môže využiť aj suché teplo a niektoré zdravotnícke pomôcky.

Manažment starostlivosti

Nekomplikovaná bolesť chrbta obvykle nepredstavuje významné riziko a je zvládnuteľná aj bežným samoliečením. Základným opatrením je pokojový režim bez významného preťažovania chrbta a voľba úľavových polôh predstavujúcixh nižšiu záťaž.

Pri tlmení bolesti sa v prvom kroku používajú lokálne lieky s protizápalovým účinkom. Aplikujú sa vo forme gélov, krémov, prípadne náplastí priamo na miesto bolesti.

V prípade výraznejších bolestí a bolesti, ktorá nereaguje na lokálnu liečbu sa môžu krátkodobo použiť celkové lieky s protizápalovým účinkom dostupné vo forme tabliet alebo kapsúl. Použiť ich možno samostatne, pri stredne silnej bolesti krátkodobo aj v kombinácii s inými liekmi na tlmenie bolesti a svalovej stuhnutosti.

V prípade opakovaných bolestí chrbta a pri bolestiach chrbta spojených s nervovým poškodením sa podávajú lieky s obsahom vitamínov B1, B6 a B12 vo vysokých dávkach. Takáto kombinácia vitamínov má vlastný účinok na tlmenie bolesti a tiež výrazne napomáha regenerácii poškodených nervov, čím zabraňuje opakujúcim sa bolestiam chrbta v budúcnosti.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Lokálne lieky s protizápalovým účinkom

Lokálne lieky s protizápalovým účinkom tlmia bolesť a zápal v mieste aplikácie. Používajú sa spravidla ako prvá voľba pri potláčaní nekomplikovaných bolestí pohybového systému.

Flector gél

Liek je určený na úľavu od bolesti, na zmiernenie zápalu a opuchu. Používa sa pri bolestiach chrbta.

Cena: od 3,91 €

Používajú sa najčastejšie vo forme gélov a emulgélov (prípadne krémov) alebo vo forme náplastí. Pre ich účinok nie je preto rozhodnujúca iba koncentrácia účinnej látky (tá býva často menej dôležitá), ale hlavne schopnosť účinnej látky prenikať cez kožu a schopnosť tlmiť bolesť v mieste účinku.

Aplikujú sa lokálne priamo na miesto nejaväčšej bolesti. Nemajú sa aplikovať na porušenú pokožku alebo krvácajúcu ranu.

V prípade nedostatočnosti účinku sa zvyknú lokálne prípravky s protizápalovým účinkom nahradiť celkovými liekmi s protizápalovým pôsobením.

Celkové lieky s protizápalovýcm účinkom

Celkové lieky s protizápalovým účinkom napomáhajú tlmiť slabú alebo stredne silnú bolesť. Zároveň majú protizápalové pôsobenie.

Nalgesin S

Liek sa používa na krátkodobé tlmenie bolesti spojených s bolesťou chrbta. Okrem účinku proti bolesti má aj protizápalové pôsobenie.

Cena: od 2,69 €

Celkové protizápalové lieky je možné použiť pri bolestiach chrbta v prípade, ak lokálna liečba nie je postačujúca na tlmenie bolesti. Je možné ich kombinovať s inými skupinami liekov na tlmenie bolesti a kŕčov.

Obvykle sa používajú vo forme tabliet alebo kapsúl, prípade v rozpustných alebo tekutých formách (granuláty, sirupy). S ohľadom na účinnú látku, liekovú formu a iné faktory (napr. príjem potravy) majú rôzne dlhý nástup účinku (od 15 minút do 2 hodín).

Nie sú vhodné pre osoby so zvýšeným srdcovo-cievnym rizikom a osoby s ochoreniami žalúdka a dvanástnika. Iba s opatrnosťou by mali byť použité u ľudí liečiacich sa na astmu.

Prečítajte si tiež:

Lieky na regeneráciu poškodených nervov

V prípade bolestí chrbtice nervového pôvodu existuje možnosť tlmenia bolesti aj bez použitia celkových liekov proti bolesti a zápalu, ktorých použitie je časovo veľmi obmedzené. Alternatívou je použitie trojkombinácie vitamínov B1, B6 a B12 vo vysokých dávkach.

MILGAMMA N

Používa sa na liečbu zápalových a bolestivých ochorení nervov pri vysunutí medzistavcovej platničky alebo ako výsledok degeneratívneho ochorenia chrbtice.

Cena: od 11,15 €

Okrem tlmenia bolesti je významným efektom takejto trojkombinácie aj podpora a urýchlenie regeneračných procesov, ktoré dokáže skrátiť dobu liečby a rekonvalescencie po poškodení chrbtice a ktoré môže zároveň znížiť pravdepodobnosť vzniku chronickej bolesti chrbtice.

Podmienkou regeneračného účinku, ako aj analgetického pôsobenia fixnej trojkombinácie vitamínov B1, B6 a B12 je použitie vysokých dávok počas dostatočnej dlhého obdobia.

Pri akútnych stavoch sa podáva uvedená trojkombinácia počas prvých dní v 3 až 4 denných dávkach a následne sa prechádza na dávkovanie 2 krát denne počas doby 6 týždňov (doba rekonvalescencie).

Vzhľadom na terapeutickú nutnosť vysokých dávok uvedených vitamínov sú na liečbu bolesti chrbtice nepoužiteľné doplnky výživy, ktoré vo všeobecnosti obsahujú významne nižšie dávky uvedených vitamínov skupiny B.

Prečítajte si tiež:

Hrejivé prípravky

Terapia teplom (nie vlhkým teplom) je častou doplnkovou liečbou pri bolestiach chrbta. Okrem hrejivých lámp sa využívajú predovšetkým prípravky s obsahom kapsaicínu.

Capsagamma 53 mg/100 g krém

Liek sa používa na terapiu teplom. Pri pravidelnej aplikácii zmierňuje bolesť a jej vnímanie.

Cena: od 4,40 €

Pri opakovanej lokálnej aplikácii kapsaicínu dochádza k dlhodobému zníženiu citlivosti receptorov bolesti v danej oblasti, čo vedie k žiadanému protibolestivému pôsobeniu.

Svaly, kĺby a chrbtica

Svalové kŕče a bolesť

Svalový kŕč je náhla mimovôľová a bolestivá kontrakcia svalu. Kŕčom môže byť postihnutý jeden sval alebo rôzne svalové skupiny. Vznikajú náhle a obvykle trvajú niekoľko sekúnd až minút. Svalové kŕče sa vyskytujú najmä vo svaloch dolných končatín, najčastejšie v lýtkovom a stehennom svalstve, niekedy aj v drobných svaloch nôh.

Bolesť kĺbov

Bolesť kĺbov vzniká predovšetkým v súvislosti s akútnym poranením kĺbu (narazenie, podvrtnutie, poškodenie kĺbových štruktúr a pod.), zápalovým ochorením alebo degeneratívnym poškodením. Významné percento bolesti kĺbov je však nešpecifických (nemajú určenú príčinu). Bolesť kĺbov (predovšetkým po poraneniach a úrazoch) môže byť niekedy komplikovaná prítomnosťou opuchov alebo krvných výronov (hematómov).

Osteoartróza

Osteoatróza (artróza) je degeneratívne ochorenie kĺbov . Postihuje chrupavky, kĺbové puzdro, šľachové úpony a okolité spojivové tkanivá. Pri osteoartróze sa chrupavka rozpadá, čím sa zvyšuje trenie medzi jednotlivými kosťami a ich styčnými plochami v kĺbe.

Osteoporóza

Osteoporóza je závažné chronické ochorenie. Zaraďujeme ju k metabolickým ochoreniam skeletu. Môžeme ju definovať ako úbytok kostnej hmoty a degradáciu mikroarchitektoniky kosti. Dôsledkom týchto zmien dochádza k úbytku kostnej hmoty a strate pevnosti kosti s následným zvýšením rizika zlomeniny.

Viac na tému: Bolesť

Športové úrazy a poranenia

Akútne zranenia v dôsledku úrazov a poranení pri športových alebo voľnočasových aktivitách, prípadne bežných činnostiach nastávajú náhle a môžu ich sprevádzať ostrá a silná bolesť, opuch a obmedzenie pohyblivosti v postihnutej oblasti.

Bolesť a zápaly hrdla

Zápal hrdla môže mať rôzne príčiny. Medzi najčastejšie príčiny zaraďujeme vírusových alebo bakteriálnych pôvodcov. Nezávažné zápaly hrdla môžu vyvolávať slabé až stredne silné bolesti. Tonzilitída je akútny zápal podnebných mandlí, ktorý sa označuje aj ako angína, len ojedinele sa vyskytuje izolovane, vo väčšine prípadov je spojená s faryngitídou. Faryngitída je odborný názov pre zápal hltana…

Bolesť zubov a ďasien

Bolesť zubov je väčšinou akútna a je podmienená nadmernou citlivosťou zubov, zápalom zubnej drene, prípadne zápalom ďasien. Pri zápaloch zubnej drene je bolesť vystreľujúca, záchvatovitá a šíri sa do oboch čeľustí.

Svalové kŕče a bolesť

Svalový kŕč je náhla mimovôľová a bolestivá kontrakcia svalu. Kŕčom môže byť postihnutý jeden sval alebo rôzne svalové skupiny. Vznikajú náhle a obvykle trvajú niekoľko sekúnd až minút. Svalové kŕče sa vyskytujú najmä vo svaloch dolných končatín, najčastejšie v lýtkovom a stehennom svalstve, niekedy aj v drobných svaloch nôh.

Bolesť hlavy a migréna

medzi najčastejšie sa vyskytujúce bolesti hlavy patria migréna a tenzná bolesť hlavy, zriedkavejšie sa vyskytuje aj špecifický typ bolesti hlavy nazývaný klastrová (sériová) bolesť hlavy.

Viac na tému: Nervová bolesť (neuralgia)

Pásový opar

Pásový opar (herpes zoster) je ochorenie vyvolané herpetickými vírusmi. Tie, po tom, ako infikujú človeka, majú schopnosť natrvalo pretrvávať v bunkách postihnutého a pri krátkodobom oslabení alebo preťažení imunitného systému sa prejavia ako ochorenie.

Nový obsah

Nový produkt

LEROS BIO RUŽOVÝ ČAJ PRE TEHOTNÉ

bylinný čaj, nálevové vrecúška 20x2 g (40 g)

Bylinná čajová zmes v BIO kvalite v nálevových vreckách s okvetnými plátkami ruže stolistej.

  • 100 % surovín BIO.
  • Bylinky a plody pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva.

Zloženie:
Plod šípky (65 %), ...

LEROS BIO RUŽOVÝ ČAJ PRE TEHOTNÉ
Nový produkt

LEROS ČAJ NA NADÚVANIE

bylinný čaj, nálevové vrecúška 20x1,5 g (30 g)

Bylinná zmes v nálevových vreckách.

Zloženie:
Plod borievky obyčajnej (20 %), koreň mrkvy (20 %), plod anízu (15 %), vňať tymiánu (15 %), vňať pamajoránu (10 %), plod rasce (10%) a plod badiánu (10 %).

LEROS ČAJ NA NADÚVANIE
Nový produkt

LEROS POKOJNÁ MENOPAUZA

bylinný čaj, nálevové vrecká 20x1,3 g (26 g)

Výživový doplnok. Bylinná zmes v nálevových vreckách zostavená špeciálne pre ženy.

Zloženie:
Vňať mäty piepornej (25 %), plod drmeka obyčajného (20 %), vňať vŕbovky (20 %), plod anízu (20 %), kvet ďateliny ...

LEROS POKOJNÁ MENOPAUZA
Nový produkt

Stadamet retard 750 mg

tbl plg (blis.PVC/PVDC/Al) 1x60 ks

Liek obsahuje liečivo metformínium-chlorid, ktoré patrí do skupiny liečiv nazývaných biguanidy. 

Liek sa používa predovšetkým u pacientov s nadváhou na liečbu cukrovky 2. typu (nezávislej od inzulínu), ak ...

Upozornenie

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom.

Stadamet retard 750 mg