Bolesť a zápaly hrdla
Zápal hrdla môže mať rôzne príčiny, najčastejšie sú to vírusy alebo bakterie. Nezávažné zápaly hrdla môžu vyvolávať slabé až stredne silné bolesti. Najčastejšími zápalmi hrdla sú tonzilitída (zápal mandlí, ktorý sa označuje aj ako angína), faryngitída (zápal hltana) a laryngitída (zápal hrtana).
Prečítajte si tiež:
Manažment starostlivosti
Pri prvých príznakoch je vhodné zahájiť antiseptickú liečbu pomocou liekov, ktoré okrem tlmenia zápalu zároveň zabíjajú mikroorganizmy a ktoré súbežne potláčajú bolesť a škriabanie v hrdle. Táto liečba by mala trvať 3 až 4 dni.
Na podporu čistenia dýchacích ciest a vykašliavania hlienov sa v druhej fáze liečby pridávajú lieky na uvoľnenie a skvapaľnenie hlienov.
Na upokojenie podráždeného hrdla je vhodné počas celej liečby používať prípravky na upokojenie hrdla vo forme pastiliek a tekutých kalciových prípravkov.
V prípade silných bolestí hrdla je možné doplniť liečbu o celkové lieky proti bolesti a zápalu.
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
- Lokálne antiseptické prípravky
- Lieky na uvoľnenie hlienov
- Prípravky na upokojenie hrdla
- Kalcium (vápnik)
Lokálne antiseptické prípravky
Lokálne antiseptické prípravky sú účinné pri úľave od lokálnych procesov spojených s podráždením hrdla.
Liek sa používa na liečbu zápalových prejavov spojených s bolesťou v ústnej dutine a v hrdle, ktoré môžu sprevádzať akútne infekcie horných dýchacích ciest.
Dostupné sú aj vo forme pastiliek na cmúľanie.
Dostupné sú aj vo forme sprejov s bežným aj zosilneným účinkom.
Pri lokálnom podaní pôsobia antisepticky. Niektoré vybrané prípravky majú zároveň s antimikrobiálny účinok (likvidujú vybrané typy baktérií), protizápalový účinok a lokálne anestetický účinok, čím výrazne tlmia bolesť, znižujú opuch hrdla a ďalšie nepíjemné pocity.
Prečítajte si tiež:
- Benzydamín predstavuje komplexné riešenie pri bolesti hrdla pre celú rodinu
- Liečba benzydamínom pri bolesti hrdla z nachladnutia
Podpora vykašliavania patrí medzi základné alebo sprievodné terapeutické postupy pri mnohých akútnych a tiež chronických ochoreniach dýchacích ciest.
Liek na uvoľnenie hlienov. Používa sa pri akútnych ochoreniach (zápal priedušiek, nádcha, zápal dutín, zápaly hrdla a iné).
Lieky na uvoľnenie hlienov uľahčujú vykašliavanie a evakuáciu sekrétu z dýchacích ciest. Niektoré z nich zároveň znižujú hustotu (viskozitu) hlienov, ktoré sa za bežných okolností majú tendendenciu hromadiť v dýchacích cestách.
Prečítajte si tiež:
Okrem samotného manažmentu zápalu hrdla a bolesti je vhodné používať počas celej doby liečby prípravky upokojujúce hrdlo a sliznicu dýchacích ciest.
Islandský lišajník vo forme pastiliek sa používa na upokojenie hrdla a zníženie dráždenia na kašeľ.
Dostupné sú aj v iných príchutiach.
Dostupné sú aj formy vhodné pre deti v predškolskom veku.
Uvedené prípravky tlmia pocity škriabania a pálenia v hrdle, zmierňujú pocit suchých úst a hrdla a spolu s kalciovými prípravkymi napomáhajú regenerácii hlasiviek.
Vhodným doplnkom liečby infekcií a zápalov hrdla je podávanie vápnika v tekutých a dobre vstrebateľných formách.
Vápnik v rozpustnej organickej forme - zlepšuje rozpustnosť a biodostupnosť kalcia.
Doplnkové podávanie vápnika v tekutých formách je na rozdiel od mnohých iných liekov možné používať aj počas tehotenstva a v období dojčenia.
Prečítajte si tiež: