Osteoartróza

Osteoatróza (artróza) je degeneratívne ochorenie kĺbov . Postihuje chrupavky, kĺbové puzdro, šľachové úpony a okolité spojivové tkanivá. Pri osteoartróze sa chrupavka rozpadá, čím sa zvyšuje trenie medzi jednotlivými kosťami a ich styčnými plochami v kĺbe.

Osteoartróza sa prejavuje bolesťou, poruchou funkcie a zhrubnutím kĺbu. Jej výskyt sa zvyšuje vekom. Zápal (synovitída) spôsobuje bolesť a obmedzenie pohyblivosti v postihnutom kĺbe.

Chronický zápal kĺbového puzdra zároveň vyvoláva ďalšie zmeny, ktoré zhoršujú pohyblivosť a funkčnosť kĺbu a zároveň stupňuje bolestivosť.

Prečítajte si tiež:

Manažment starostlivosti

Pri problémoch s osteoartrózou je najdôležitejšou zložkou starostlivosti zabezpečenie výživy pre kĺbové štruktúry prostredníctvom prípravkov na regeneráciu a kĺbovú výživu.

Pri tlmení bolesti sa v prvom kroku používajú lokálne lieky s protizápalovým účinkom. Aplikujú sa vo forme gélov, krémov, prípadne náplastí priamo na miesto bolesti.

V prípade výraznejších bolestí a bolesti, ktorá nereaguje na lokálnu liečbu sa môžu krátkodobo použiť celkové lieky s protizápalovým účinkom.

V rámci doplnkovej starostlivosti je možné aplikovať aj terapiu teplom. Na prípadnú stuhnutosť kĺbov sa môžu využiť masážne prípravky.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Prípravky na regeneráciu a kĺbovú výživu

Prípravkami na regeneráciu a kĺbovú výživu sa bežne označujú pomaly pôsobiace liečivá používané pri pri prevencii vzniku a rozvoja osteoartrózy.

Condrosulf 400 mg

Liek je určený na dlhodobú liečbu degeneratívnej choroby kĺbov (osteoartrózy).

Cena: od 10,75 €

Ide o liečivá schopné obnovovať metabolickú rovnováhu v kostných bunkách. Z tohto dôvodu sa občas ešte stále používa starší názov chondroprotektíva. Avšak najčastejšie ich nájdeme v praxi pod označením „kĺbová výživa“.

Medzi liečivá na regeneráciu a kĺbovú výživu v súčasnosti zaraďujeme predovšetkým glukózamín sulfát, chondroitín sulfát, diacereín, ASU (avokádový a sójový nesaponifikovaný olej), kyselina hyalurónová (iba pri intraartikulárnej aplikácii) a MSM, (metylsulfonylmetán).

Spoločným znakom pre celú túto skupinu liečiv je potreba dodržania minimálnej doby užívania nutnej k dosiahnutiu požadovaného regeneračného účinku na kĺby.

Obvykle sa preto podávajú v cykloch, kedy 6-8 týždňové substitučné podávanie strieda 2-3 mesačnú prestávku, počas ktorej efekt substitúcie pretrváva.

Lokálne lieky s protizápalovým účinkom

Lokálne lieky s protizápalovým účinkom tlmia bolesť a zápal v mieste aplikácie. Používajú sa spravidla ako prvá voľba pri potláčaní nekomplikovaných bolestí pohybového systému.

Flector gél

Liek účinkuje proti reume, proti zápalu) a proti bolesti.

Cena: od 5,79 €

Používajú sa najčastejšie vo forme gélov a emulgélov (prípadne krémov) alebo vo forme náplastí. Pre ich účinok nie je preto rozhodnujúca iba koncentrácia účinnej látky (tá býva často menej dôležitá), ale hlavne schopnosť účinnej látky prenikať cez kožu a schopnosť tlmiť bolesť v mieste účinku.

V prípade nedostatočnosti účinku sa zvyknú lokálne prípravky s protizápalovým účinkom nahradiť celkovými liekmi s protizápalovým pôsobením.

Celkové lieky s protizápalovým účinkom

Celkové lieky s protizápalovým účinkom napomáhajú tlmiť slabú alebo stredne silnú bolesť. Zároveň majú protizápalové pôsobenie.

MIG-400

Liek sa používa na krátkodobú úľavu od bolesti miernej až stredne silnej intenzity vrátane bolesti kĺbov.

Cena: od 2,49 €

Celkové protizápalové lieky je možné použiť pri bolestiach kĺbov v prípade, ak lokálna liečba nie je postačujúca na tlmenie bolesti. Je možné ich kombinovať s inými skupinami liekov na tlmenie bolesti.

Obvykle sa používajú vo forme tabliet alebo kapsúl, prípade v rozpustných alebo tekutých formách (granuláty, sirupy). S ohľadom na účinnú látku, liekovú formu a iné faktory (napr. príjem potravy) majú rôzne dlhý nástup účinku (od 15 minút do 2 hodín).

Nie sú vhodné pre osoby so zvýšeným srdcovo-cievnym rizikom a osoby s ochoreniami žalúdka a dvanástnika. Iba s opatrnosťou by mali byť použité u ľudí liečiacich sa na astmu.

Iné celkové lieky proti bolesti

Medzi iné liečivá na tlmenie bolesti kĺbov sa najčastejšie používa paracetamol. Používaj sa samostatne, alebo v kombinácii s celkovými liekmi s protizápalovým účinkom.

VALETOL

Liek sa používa pri bolestiach pohybového aparátu samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi na tlmenie bolesti.

Cena: od 3,54 €

Obvykle sa používajú vo forme tabliet alebo kapsúl, prípade v rozpustných alebo tekutých formách (granuláty, sirupy). S ohľadom na účinnú látku, liekovú formu a iné faktory (napr. príjem potravy) majú rôzne dlhý nástup účinku (od 15 minút do 60 minút).

Liečivá typu paracetamol nie sú vhodné pre osoby s poruchami funkcie pečene.

Svaly, kĺby a chrbtica

Svalové kŕče a bolesť

Svalový kŕč je náhla mimovôľová a bolestivá kontrakcia svalu. Kŕčom môže byť postihnutý jeden sval alebo rôzne svalové skupiny. Vznikajú náhle a obvykle trvajú niekoľko sekúnd až minút. Svalové kŕče sa vyskytujú najmä vo svaloch dolných končatín, najčastejšie v lýtkovom a stehennom svalstve, niekedy aj v drobných svaloch nôh.

Bolesť chrbta

Bolesť chrbta nevzniká v dôsledku jedného prudkého pohybu, ale je výsledkom dlhodobého zanedbávania chrbtice. Príčin bolesti chrbta môže byť viacero – od úrazu až po nesprávny životný štýl.

Bolesť kĺbov

Bolesť kĺbov vzniká predovšetkým v súvislosti s akútnym poranením kĺbu (narazenie, podvrtnutie, poškodenie kĺbových štruktúr a pod.), zápalovým ochorením alebo degeneratívnym poškodením. Významné percento bolesti kĺbov je však nešpecifických (nemajú určenú príčinu). Bolesť kĺbov (predovšetkým po poraneniach a úrazoch) môže byť niekedy komplikovaná prítomnosťou opuchov alebo krvných výronov (hematómov).

Osteoporóza

Osteoporóza je závažné chronické ochorenie. Zaraďujeme ju k metabolickým ochoreniam skeletu. Môžeme ju definovať ako úbytok kostnej hmoty a degradáciu mikroarchitektoniky kosti. Dôsledkom týchto zmien dochádza k úbytku kostnej hmoty a strate pevnosti kosti s následným zvýšením rizika zlomeniny.

Viac na tému: Bolesť

Športové úrazy a poranenia

Akútne zranenia v dôsledku úrazov a poranení pri športových alebo voľnočasových aktivitách, prípadne bežných činnostiach nastávajú náhle a môžu ich sprevádzať ostrá a silná bolesť, opuch a obmedzenie pohyblivosti v postihnutej oblasti.

Bolesť a zápaly hrdla

Zápal hrdla môže mať rôzne príčiny. Medzi najčastejšie príčiny zaraďujeme vírusových alebo bakteriálnych pôvodcov. Nezávažné zápaly hrdla môžu vyvolávať slabé až stredne silné bolesti. Tonzilitída je akútny zápal podnebných mandlí, ktorý sa označuje aj ako angína, len ojedinele sa vyskytuje izolovane, vo väčšine prípadov je spojená s faryngitídou. Faryngitída je odborný názov pre zápal hltana…

Bolesť zubov a ďasien

Bolesť zubov je väčšinou akútna a je podmienená nadmernou citlivosťou zubov, zápalom zubnej drene, prípadne zápalom ďasien. Pri zápaloch zubnej drene je bolesť vystreľujúca, záchvatovitá a šíri sa do oboch čeľustí.

Svalové kŕče a bolesť

Svalový kŕč je náhla mimovôľová a bolestivá kontrakcia svalu. Kŕčom môže byť postihnutý jeden sval alebo rôzne svalové skupiny. Vznikajú náhle a obvykle trvajú niekoľko sekúnd až minút. Svalové kŕče sa vyskytujú najmä vo svaloch dolných končatín, najčastejšie v lýtkovom a stehennom svalstve, niekedy aj v drobných svaloch nôh.

Bolesť hlavy a migréna

medzi najčastejšie sa vyskytujúce bolesti hlavy patria migréna a tenzná bolesť hlavy, zriedkavejšie sa vyskytuje aj špecifický typ bolesti hlavy nazývaný klastrová (sériová) bolesť hlavy.

Nový obsah

Nový produkt

LEROS ČAJ NA NADÚVANIE

bylinný čaj, nálevové vrecúška 20x1,5 g (30 g)

Bylinná zmes v nálevových vreckách.

Zloženie:
Plod borievky obyčajnej (20 %), koreň mrkvy (20 %), plod anízu (15 %), vňať tymiánu (15 %), vňať pamajoránu (10 %), plod rasce (10%) a plod badiánu (10 %).

LEROS ČAJ NA NADÚVANIE
Nový produkt

LEROS POKOJNÁ MENOPAUZA

bylinný čaj, nálevové vrecká 20x1,3 g (26 g)

Výživový doplnok. Bylinná zmes v nálevových vreckách zostavená špeciálne pre ženy.

Zloženie:
Vňať mäty piepornej (25 %), plod drmeka obyčajného (20 %), vňať vŕbovky (20 %), plod anízu (20 %), kvet ďateliny ...

LEROS POKOJNÁ MENOPAUZA
Nový produkt

Stadamet retard 750 mg

tbl plg (blis.PVC/PVDC/Al) 1x60 ks

Liek obsahuje liečivo metformínium-chlorid, ktoré patrí do skupiny liečiv nazývaných biguanidy. 

Liek sa používa predovšetkým u pacientov s nadváhou na liečbu cukrovky 2. typu (nezávislej od inzulínu), ak ...

Upozornenie

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom.

Stadamet retard 750 mg
Nový produkt

BeVitko

suspenzia s obsahom komplexu vitamínov B 1x7 ml

Výživový doplnok s obsahom vitamínov B1, B2, B6, B9, B12 určený pre deti od narodenia.

  • Vitamíny B1, B2, B6, B9, B12 prispievajú k normálnej funkcii nervového systému.
  • Vitamíny B1, B6, B12 prispievajú k ...
BeVitko