Svalové kŕče a bolesť

Svalový kŕč je náhla mimovôľová a bolestivá kontrakcia svalu. Kŕčom môže byť postihnutý jeden sval alebo rôzne svalové skupiny. Vznikajú náhle a obvykle trvajú niekoľko sekúnd až minút. Svalové kŕče sa vyskytujú najmä vo svaloch dolných končatín, najčastejšie v lýtkovom a stehennom svalstve, niekedy aj v drobných svaloch nôh.

Svalové kŕče vznikajú spontánne v pokoji alebo v spánku, počas svalovej aktivity, najmä pri pohyboch so skracovaním svalu, ale aj v období tesne po ukončení svalovej činnosti. Svalový kŕč je spojený s výraznou bolesťou. Najbolestivejšie sú kŕče vo veľkých stehenných svaloch. Okrem toho je intenzita bolesti závislá aj na dĺžke trvania kŕča.

Manažment starostlivosti

Nekomplikovaná svalová bolesť alebo stuhnutosť nemusí predstavovať závažné riziko a je zvládnuteľná aj bežným samoliečením. Základným opatrením je pokojový režim bez významného svalového zaťažovania.

Pri tlmení bolesti sa v prvom kroku používajú lokálne lieky s protizápalovým účinkom. Aplikujú sa vo forme gélov, krémov, prípadne náplastí priamo na miesto bolesti.

V prípade pokojových svalových kŕčov rôzneho druhu a príčiny je vhodná suplementácia horčíka. Okrem toho, že magnézium samotné má uvoľňujúci účinok na svaly, jeho dopĺňaním sa predchádza kŕčom objavujúcim sa práve v dôsledku jeho dlhodobého nedostatku.

Pokiaľ sa svalové kŕče, svalová stuhnutosť a celkovo nižšia svalová výkonnosť prejavújú počas aktívnej fázy a pri svalovej záťaži, je vhodné suplementáciu magnézia doplniť o podávanie vápnika, ktorý je nevyhnutný pre správnu činnosť svalov. Vhodným doplnkom u fyzicky aktívnejších osôb môžu byť rehydratačné prípravky a iónové nápoje, či minerálne vody.

V prípade svalovej stuhnutosti alebo svalovej bolesti po nekomplikovaných svalových poraneniach sa často ako prvý krok uplatňuje chladová terapia. Tá môže byť súčasťou prvej pomoci, aj dlhodobej starostlivosti.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Lokálne lieky s protizápalovým účinkom

Lokálne lieky s protizápalovým účinkom tlmia bolesť a zápal v mieste aplikácie. Používajú sa spravidla ako prvá voľba pri potláčaní nekomplikovaných bolestí pohybového systému.

Flector gél

Liek je určený na úľavu od bolesti, na zmiernenie zápalu a opuchu. Používa sa pri bolestiach svalov.

Cena: od 3,91 €

Používajú sa najčastejšie vo forme gélov a emulgélov (prípadne krémov) alebo vo forme náplastí. Pre ich účinok nie je preto rozhodnujúca iba koncentrácia účinnej látky (tá býva často menej dôležitá), ale hlavne schopnosť účinnej látky prenikať cez kožu a schopnosť tlmiť bolesť v mieste účinku.

Aplikujú sa lokálne priamo na miesto nejaväčšej bolesti. Nemajú sa aplikovať na porušenú pokožku alebo krvácajúcu ranu.

V prípade nedostatočnosti účinku sa zvyknú lokálne prípravky s protizápalovým účinkom nahradiť celkovými liekmi s protizápalovým pôsobením.

Magnézium (horčík)

Magnézium je nevyhnutné pre správne fungovanie svalov. Nedostatok magnézia vedie k poruchám kontrakcie svaloviny.

MAGNEROT 500 mg

Magnézium je nevyhnutné pre správne fungovanie svalov. Nedostatok magnézia vedie k poruchám kontrakcie svaloviny.

Cena: od 11,29 €

Denná potreba Mg2+ sa odhaduje na 200-400 mg (závisí od pohlavia a veku) elementárneho magnézia vo forme magnéziového katiónu Mg2+. Z pohľadu vstrebávania je vhodné podávať organické soli magnézia, ktoré vykazujú vyššiu mieru vstrebávania.

Z pohľadu veľkosti jednotlivej dávky je vhodné podávať nižšie jednotlivé dávky (menej ako 100 mg elementárneho magnézia) viackrát denne, čím sa zvyšuje biologická dostupnosť a eliminujú sa možné nežiaduce účinky.

Kalcium (vápnik)

Vápnik je nesmierne potrebný pri kontrakcii svalov. V prípade nedostatku vápnika sa môžu objavovať svalové kŕče. Tie sa v prípade nedostatku vápnika vyskytnú primárne pri zvýšenej záťaži, čím klesá fyzická výkonnosť.

CALTRATE PLUS

ápnik je nesmierne potrebný pri kontrakcii svalov. V prípade nedostatku vápnika sa môžu objavovať svalové kŕče. Tie sa v prípade nedostatku vápnika vyskytnú primárne pri zvýšenej záťaži, čím klesá fyzická výkonnosť.

Cena: od 4,89 €

Počas tehotenstva a následne v období dojčenia extrémne narastá spotreba vápnika v ženskom organizme. Vápnik je spolu so železom tým minerálom, ktorý sa počas gravidity a v dobe laktácie stáva v organizme nedostatkovým z dôvodu zvýšeného dopytu.

Po porade s lekárom sa vápnik obvykle užíva v dávke 1.000-1.500 mg denne počas tretieho trimestra tehotenstva a počas celej doby laktácie. Vzhľadom na lepšie vstrebávanie je vhodné vápnik podávať v podvečerných alebo večerných hodinách v jednej dávke, alebo rozdelený na dve samostatné dávky. Vápnik je lepšie podávať spolu s jedlom alebo po jedle.

V prípade súbežného nedostatku vápnika a magnézia je potrebné najskôr upraviť deficit horčíka a až potom sa odporúča podávať doplnkový vápnik.

Prípravky a pomôcky na chladovú terapiu

Lokálne aplikovaný chlad by mal byť aplikovaný vždy v čo najkratšom čase po výskyte svalového kŕču. Chladová terapia by mala pretrvávať 24 hodín s intervalmi 3-6 hodín medzi opakovanými aplikáciami.

SYNTETICKÝ ĽAD - Chladivý sprej

Chladivý sprej sa používa povrchovo na tlmenie bolesti pri natrhnutí alebo pomliaždení svalov, kĺbov, končatín spôsobených nárazom, pádom alebo pri vymknutím.

Cena: od 4,59 €

Efekt chladivých prípravkov na zníženie teploty kože a okolitých tkanív je prakticky okamžitý, dosahuje maximum asi 20 minút od aplikácie a pretrváva viac ako 60 minút. Najčastejšie sa používajú lokálne polotuhé prípravky (obvykle gély), prípadne iné formy (spreje, chladové vrecká a podobne).

Celkové lieky s protizápalovým účinkom

Celkové lieky s protizápalovým účinkom napomáhajú tlmiť slabú alebo stredne silnú bolesť. Zároveň majú protizápalové pôsobenie.

Flector 25 mg

Liek sa používa samostatne alebo v kombinácii na tlmenie miernej až stredne silnej svalovej bolesti.

Cena: od 5,33 €

Celkové protizápalové lieky je možné použiť pri bolestiach svalov. Je možné ich kombinovať s inými skupinami liekov na tlmenie bolesti.

Obvykle sa používajú vo forme tabliet alebo kapsúl, prípade v rozpustných alebo tekutých formách (granuláty, sirupy).

Svaly, kĺby a chrbtica

Bolesť chrbta

Bolesť chrbta nevzniká v dôsledku jedného prudkého pohybu, ale je výsledkom dlhodobého zanedbávania chrbtice. Príčin bolesti chrbta môže byť viacero – od úrazu až po nesprávny životný štýl.

Bolesť kĺbov

Bolesť kĺbov vzniká predovšetkým v súvislosti s akútnym poranením kĺbu (narazenie, podvrtnutie, poškodenie kĺbových štruktúr a pod.), zápalovým ochorením alebo degeneratívnym poškodením. Významné percento bolesti kĺbov je však nešpecifických (nemajú určenú príčinu). Bolesť kĺbov (predovšetkým po poraneniach a úrazoch) môže byť niekedy komplikovaná prítomnosťou opuchov alebo krvných výronov (hematómov).

Osteoartróza

Osteoatróza (artróza) je degeneratívne ochorenie kĺbov . Postihuje chrupavky, kĺbové puzdro, šľachové úpony a okolité spojivové tkanivá. Pri osteoartróze sa chrupavka rozpadá, čím sa zvyšuje trenie medzi jednotlivými kosťami a ich styčnými plochami v kĺbe.

Osteoporóza

Osteoporóza je závažné chronické ochorenie. Zaraďujeme ju k metabolickým ochoreniam skeletu. Môžeme ju definovať ako úbytok kostnej hmoty a degradáciu mikroarchitektoniky kosti. Dôsledkom týchto zmien dochádza k úbytku kostnej hmoty a strate pevnosti kosti s následným zvýšením rizika zlomeniny.

Viac na tému: Bolesť

Športové úrazy a poranenia

Akútne zranenia v dôsledku úrazov a poranení pri športových alebo voľnočasových aktivitách, prípadne bežných činnostiach nastávajú náhle a môžu ich sprevádzať ostrá a silná bolesť, opuch a obmedzenie pohyblivosti v postihnutej oblasti.

Bolesť a zápaly hrdla

Zápal hrdla môže mať rôzne príčiny. Medzi najčastejšie príčiny zaraďujeme vírusových alebo bakteriálnych pôvodcov. Nezávažné zápaly hrdla môžu vyvolávať slabé až stredne silné bolesti. Tonzilitída je akútny zápal podnebných mandlí, ktorý sa označuje aj ako angína, len ojedinele sa vyskytuje izolovane, vo väčšine prípadov je spojená s faryngitídou. Faryngitída je odborný názov pre zápal hltana…

Bolesť zubov a ďasien

Bolesť zubov je väčšinou akútna a je podmienená nadmernou citlivosťou zubov, zápalom zubnej drene, prípadne zápalom ďasien. Pri zápaloch zubnej drene je bolesť vystreľujúca, záchvatovitá a šíri sa do oboch čeľustí.

Bolesť hlavy a migréna

medzi najčastejšie sa vyskytujúce bolesti hlavy patria migréna a tenzná bolesť hlavy, zriedkavejšie sa vyskytuje aj špecifický typ bolesti hlavy nazývaný klastrová (sériová) bolesť hlavy.

Bolestivá menštruácia

Bolestivá menštruácia (dysmenorea) je charakterizovaná ako bolesť v podbruší objavujúca sa tesne pred začiatkom menštruačného krvácania, pretrvávajúca do druhého až tretieho dňa krvácania. Menštruačná bolesť môže byť tupá až kŕčovitá, rôznej intenzity. Môžu ju sprevádzať bolesti krížov, hlavy, nevoľnosť, vracanie až kolapsový stav.

Viac na tému: Svalové kŕče

Varixy (kŕčové žily)

Chronické žilové ochorenia zahrňujú všetky ochorenia či anomálie žilového systému dolných končatín s chronickým priebehom. Medzi príznaky počiatočných fáz ochorení žíl patria pocity ťažkých nôh, únavy dolných končatín, pokojové kŕče (vrátane nočných kŕčov), lokálne opuchy a rozšírenie menších žíl (tzv. metličky), ktoré postupne prechádzajú do kŕčových žíl.

Nový obsah

Viacero závažných zmien v príbalovom letáku lieku Zaldiar effervescens 37,5 mg/325 mg šumivé tablety

V príbalovom letáku došlo k viacerým závažným zmenám.
Pribudlo nové upozornenie a opatrenie. Liek sa musí prestať užívať a okamžite vyhľadať lekársku pomoc, ak sa objaví ktorýkoľvek z týchto vedľajších účinkov: pomalé alebo plytké dýchanie, zmätenosť, ospalosť, zúžené zreničky, pocit nevoľnosti alebo nevoľnosť, zápcha a strata chuti do jedla.
Pribudla informácia ohľadom detí a dospievajúcich. U detí, ktoré majú problémy s dýchaním sa liek neodporúča, keďže príznaky intoxikácie (otravy)…

Viacero závažných zmien v príbalovom letáku lieku Zaldiar effervescens 37,5 mg/325 mg šumivé tablety

Viacero závažných zmien v príbalovom letáku lieku ZALDIAR 37,5 mg/325 mg

V príbalovom letáku došlo k viacerým závažným zmenám.
Pribudlo nové upozornenie a opatrenie. Liek sa musí prestať užívať a okamžite vyhľadať lekársku pomoc, ak sa objaví ktorýkoľvek z týchto vedľajších účinkov: pomalé alebo plytké dýchanie, zmätenosť, ospalosť, zúžené zreničky, pocit nevoľnosti alebo nevoľnosť, zápcha a strata chuti do jedla.
Pribudla informácia ohľadom detí a dospievajúcich. U detí, ktoré majú problémy s dýchaním sa liek neodporúča, keďže príznaky intoxikácie (otravy)…

Viacero závažných zmien v príbalovom letáku lieku ZALDIAR 37,5 mg/325 mg