Varixy (kŕčové žily)

Chronické žilové ochorenia zahrňujú všetky ochorenia či anomálie žilového systému dolných končatín s chronickým priebehom.

Medzi príznaky počiatočných fáz ochorení žíl patria pocity ťažkých nôh, únavy dolných končatín, pokojové kŕče (vrátane nočných kŕčov), lokálne opuchy a rozšírenie menších žíl (tzv. metličky), ktoré postupne prechádzajú do kŕčových žíl.

Prvotnou príčinou chronického žilového ochorenia je oslabenie žilovej steny, strata jej tonusu a postupné rozšírenie žily. Následne s rozšírením žilovej steny vzniká nedovieravosť jej chlopní a dochádza k obráteniu toku krvi v žilách. Všetko to spôsobuje hromadenie krvi predovšetkým v povrchovom žilovom systéme dolných končatín, kde stúpa tlak, spomaľuje sa prietok krvi, zhoršuje sa okysličenie cievnej steny a vzniká zápal a opuch. Zvýšený tlak na žilovú stenu žilu dlhodobo poškodzuje, rozširuje, vytvára záhyby a nad povrch kože vystupujú žily, ktoré neplnia funkciu zdravej žily, tzv. kŕčové žily – varixy.

Neliečené kŕčové žily môžu spôsobovať aj závažnejšie ochorenia: chronickú žilovú nedostatočnosť, zápal žíl, trombózu (vznik krvných zrazenín), vredy predkolenia. Varixy je potrebné liečiť od prvých príznakov (pocit ťažkých nôh, pálenie, tŕpnutie, nočné kŕče; opuchy nôh, bolestivosť; viditeľné metličkové žilky alebo kŕčové žily).

Manažment starostlivosti

V prípade prvých príznakov je vhodné realizovať podporné opatrenia zamerané na podporu pevnosti a správnej funkcie žíl.

V najjednoduchších prípadoch sa používajú lokálne prípravky určené na tlmenie pocitu ťažkých nôh, opuchov, bolestí a kŕčov.

V rámci dlhodobej podpory pevnosti žíl je možné použiť kompresívnu terapiu v kombinácii s liekmi určenými na spevnenie steny ciev.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Lieky spevňujúce cievne steny

Pri prejavoch kŕčových žíl je možné od počiatočných fáz používať aj perorálne prípravky (zväčša tablety) na spevnenie žíl s obsahom bioflavonoidov. Indikujú sa predovšetkým v prípade, keď už sú žilové problémy prítomné (nie preventívne).

Flebaven 500 mg filmom obalené tablety

Liek sa používa na liečbu prejavov a príznakov chronického ochorenia žíl, ako je bolesť nôh, pocit ťažkých nôh, únava nôh, nepokoj v nohách, nočné kŕče a opuch nôh.

Cena: od 14,40 €

Obvykle sa používajú lieky s obsahom diosmínu v tzv. mikronizovaných purifikovaných formách. Diosmín zvyšuje pevnosť ciev, znižuje ich priepustnosť a má tiež slabý protizápalový účinok.

Lokálne prípravky na príznaky kŕčových žíl

Pri výskyte príznakov kŕčových žíl (pocit ťažkých nôh, opuchy končatín, kŕče a bolesti) sa obvykle používajú lokálne prípravky, ktoré zabraňujú nadmernému zrážaniu krvi v žilách a tlmia tak uvedené príznaky. Obvykle sa používajú prípravky s obsahom heparínu a príbuzných látok.

Lioton gel 100 000

Liek sa používa n aliečbu povrchových ochorení ciev ako syndrómy týkajúce sa kŕčových žíl (varikózne syndrómy) a pridružených komplikácií.

Cena: od 6,89 €

Heparín spomaľuje proces zrážania krvi. V prípade akútnych prejavov žilového ochorenia, ako sú pocity ťažoby nôh, kŕče a bolesti je vhodné používať lokálne gély s obsahom heparínu. Aplikácia by mala byť vykonaná vždy v čase potreby.

Chladivé a masážne prípravky

ICE POWER MAGNESIUM IN STRONG

Chladivý krém na lokálnu úľavu svalových kŕčov vrátane kŕčov dolných končatín. použiteľný je aj za účelom uvoľňujúcej masáže.

Cena: od 6,54 €

V rámci doplnkovej starostlivosti je možné využívať chladivé prípravky na vonkajšiu aplikáciu (obvykle vo forme gélov alebo emulzií. Aplikujú sa pri prejavoch kŕčových žíl. Uvedené prípravky môžu byť medikované bylinnými extraktmi alebo magnéziom. V rámci tejto skupiny sú použiteľné aj bežné masážne prípravky s chladivým účinkom, avšak treba myslieť na to, že masáže by počas tehotenstva nemali byť indikované.

Kompresívne pančuchy

Cieľom kompresívnej liečby je vytvoriť tlak na stenu povrchových a hlbokých žíl pomocou kompresívnych pančúch, prípadne elastických obväzov. Metóda kompresie obmedzuje preplňovanie povrchového žilového systému, urýchľuje prietok krvi v cievach a tým tiež transport odpadových produktov metabolizmu, ktorých hromadenie v spojivovom tkanive napomáha rozvoju problémov.

Kompresívne pančuchy sa vyrábajú v 4 kompresívnych triedach. Trieda poukazuje na mieru tlaku, ktorým pôsobia v oblasti dolnej tretiny predkolenia, kde musí byť tlak najvyšší, pričom smerom nahor klesá. Práve tento stupňovaný tlak je podmienkou účinnosti kompresívnych pančúch.

Pančuchy sa nosia preventívne pri statickom zaťažení vplyvom dlhého státia alebo sedenia, pri cestovaní. V spánku sa kompresívne pančuchy nepoužívajú.

Ochorenia žíl

Hemoroidy

Hemoroidy sú zväčšené vény lokalizované v dolnej časti konečníka a análneho otvoru. Vo všeobecnosti sa hemoroidy rozlišujú na vnútorné a vonkajšie.

Viac na tému: Svalové kŕče

Svalové kŕče a bolesť

Svalový kŕč je náhla mimovôľová a bolestivá kontrakcia svalu. Kŕčom môže byť postihnutý jeden sval alebo rôzne svalové skupiny. Vznikajú náhle a obvykle trvajú niekoľko sekúnd až minút. Svalové kŕče sa vyskytujú najmä vo svaloch dolných končatín, najčastejšie v lýtkovom a stehennom svalstve, niekedy aj v drobných svaloch nôh.

Nový obsah

Nový produkt

SAMeviD

tbl 1x20 ks

Výživový doplnok s obsahom S-adenosyl-L-metionínu (SAMe), betaínu, hydroxymetylbutyrátu vápenatého (HMB), vitamínu D, vitamínu B12 a folátu, vhodných na doplnenie podielu týchto zložiek v každodennej strave.

  • ...
SAMeviD
Nový produkt

EkoMedica SK Prírodný Vitamín D3 Junior

kvapky s príchuťou citrónu 1x30 ml

Výživový doplnok. Obsahuje prírodný vitamín získaný z lanolínu.

Vitamínové kvapky obsahujú prírodný vitamín D3 a unikátny, 100% prírodný antioxidant TOCOBIOL SF vo forme zmesi ...

EkoMedica SK Prírodný Vitamín D3 Junior
Nový produkt

ZARETIS 150 mg

cps 1x30 ks

cps 1x60 ks

Výživový doplnok obsahujúci látku OxaNatin, ktorá je mikrobiologického pôvodu.

ZARETIS 150 mg
Nový produkt

PLUS LEKÁREŇ Digitálny TEPLOMER

s puzdrom 1x1 ks

Digitálny teplomer. Balenie obsahuje aj pevné puzdro na teplomer.
Teplomer je vhodný na meranie teploty v ústach (orálne), v podpazuší (axilárne), v konečníku (rektálne).

  • Merací rozsah je 32,0-42,9 ...
PLUS LEKÁREŇ Digitálny TEPLOMER