Športové úrazy a poranenia

Akútne zranenia v dôsledku úrazov a poranení pri športových alebo voľnočasových aktivitách, prípadne bežných činnostiach nastávajú náhle a môžu ich sprevádzať ostrá a silná bolesť, opuch a obmedzenie pohyblivosti v postihnutej oblasti.

Jedným z najčastejších následkov priameho pôsobenia tupého násilia na určitú časť tela (údery, pády) býva narazenie, ktoré radíme medzi tzv. zatvorené poranenie. Kožný kryt zostáva pri takomto poranení neporušený. Typickými sprievodnými príznakmi sú lokálny opuch a bolesť. Pri vážnejších poraneniach sa objavuje výraznejší zakrvácanie prejavujúce sa vznikom modriny (hematómu).

Menej závažným a omnoho častejšie sa vyskytujúcim problémom pri bežných športových a iných pohybových aktivitách je natiahnutý sval. Natiahnutie aj natrhnutie svalu majú podobné príznaky, pričom v prípade natrhnutia je charakteristické veľmi intenzívnou až pálčivou bolesťou, kým natiahnutý sval sa prejavuje miernejšou bolesťou a stuhnutosťou v danom mieste. Pre oba stavy je typický lokálny opuch v mieste poranenia.

Prečítajte si tiež:

Pri podvrtnutí dochádza obvykle k extrémnemu natiahnutiu kĺbových väzov s rizikom možnej ruptúry. Najčastejšie býva takto postihnutý členkový kĺb.
Sprievodnými znakmi podvrtnutia bývajú opuch kĺbu (v závažnejších prípadoch aj krvný výron) a následná bolestivosť s obmedzením funkčnosti kĺbu.

Pomliaždenie vzniká zvyčajne po údere, silnom náraze alebo páde, kedy malé cievy pod kožou prasknú alebo sa roztrhnú. To spôsobuje prenikanie krvi do tkanív pod kožou. Pri pomliaždení vzniká v mieste poškodenia modro-čierne sfarbenie a lokálny opuch (obvykle bolestivý a citlivý na dotyk). Prítomná môže byť taktiež sťažená hybnosť v danom mieste.

Presilenie svalu vyvolá obvykle jediná aktivita (napr. dvíhanie ťažkého bremena) alebo veľmi náročná športová aktivita. Sprievodnými príznakmi presilenia svalu bývajú pokojová bolesť a stuhnutosť, obmedzená pohyblivosť, kŕče, prípadne opuchy.

Manažment starostlivosti

V prípade menej závažných poranení a úrazov spojených s poškodením a bolesťou pohybového systému je v prvom rade dôležité zmierňovať prvotné príznaky, ako je opuch a tvorba krvných výronov s využitím liekov proti krvným výronom.

V rámci tlmenia bolesti je obvykle prvou pomocou použitie chladovej terapie. Tú by mala nasledovať aplikácia lokálnych liekov s protizápalovým účinkom, ktoré zároveň tlmia aj bolesť v mieste poranenia.

V prípade intenzívnejšej bolesti je možné doplniť starostlivosť o celkové lieky s protizápalovým účinkom.

V rámci následného manažmentu opuchu a na podporu hojenia poškodených tkanív by po prvotnom použití liekov proti krvným výronom malo nasledovať použitie liekov proti opuchom, predovšetkým tých, ktoré súčasne podporujú aj regeneráciu a hojenie tkanív v mieste poškodenia.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Lieky proti krvným výronom a modrinám

Lieky pôsobiace proti krvným výronom a modrinám v prvej fáze tlmia tvorbu a následne urýchľujú vstrebávanie krvných zrazenín (hematómov).

Lioton gel 100 000

Používa sa na liečbu úrazov a krvných podliatin (hematómov), miestnych opuchov a infiltrátov (tkanív s nahromadenou tekutinou).

Cena: od 7,25 €

Zároveň znižujú tvorbu opuchov v mieste poranenia kĺbu (podvrtnutie, narazenie, pomliaždenie) a pôsobia tiež protizápalovo.

Prečítajte si tiež:

Lokálne lieky s protizápalovým účinkom

Lokálne lieky s protizápalovým účinkom tlmia bolesť a zápal v mieste aplikácie. Používajú sa spravidla ako prvá voľba pri potláčaní nekomplikovaných bolestí pohybového systému.

Flector gél

Liek je určený na úľavu od bolesti, na zmiernenie zápalu a opuchu. Používa sa pri bolestiach spôsobených rôznymi poraneniami pohybového systému a úrazmi.

Cena: od 3,94 €

Používajú sa najčastejšie vo forme gélov a emulgélov (prípadne krémov) alebo vo forme náplastí. Pre ich účinok nie je preto rozhodnujúca iba koncentrácia účinnej látky (tá býva často menej dôležitá), ale hlavne schopnosť účinnej látky prenikať cez kožu a schopnosť tlmiť bolesť v mieste účinku.

Aplikujú sa lokálne priamo na miesto nejaväčšej bolesti. Nemajú sa aplikovať na porušenú pokožku alebo krvácajúcu ranu.

V prípade nedostatočnosti účinku sa zvyknú lokálne prípravky s protizápalovým účinkom nahradiť celkovými liekmi s protizápalovým pôsobením.

Prečítajte si tiež:

Celkové lieky s protizápalovým účinkom

Celkové lieky s protizápalovým účinkom napomáhajú tlmiť slabú alebo stredne silnú bolesť. Zároveň majú protizápalové pôsobenie.

Flector 25 mg

Liek sa používa na tlmenie miernej až stredne silnej bolesti pohybového aparátu.

Cena: od 5,18 €

Celkové protizápalové lieky je možné použiť pri bolestiach svalov. Je možné ich kombinovať s inými skupinami liekov na tlmenie bolesti.

Obvykle sa používajú vo forme tabliet alebo kapsúl, prípade v rozpustných alebo tekutých formách (granuláty, sirupy).

Lieky proti opuchom

Lieky proti opuchom obvykle spevňujú steny ciev, normalizujú ich priepustnosť a obmedzujú zhromažďovanie tekutín v postihnutých oblastiach.

Reparil - Gel N

Liek zmierňuje výskyt opuchov. Používa sa pri zraneniach s pomliaždeninami, vyvrtnutiami, podliatinami a pri zápaloch šliach. https://www.adc.sk/hladaj?

Cena: od 5,95 €

Sú účinné pri obmedzovaní vzniku opuchov a znižujú tiež zápalovú reakciu v mieste poranenia. Zároveň s tým podporujú regeneráciu poškodených tkanív.

Chladová terapia

okálne aplikovaný chlad by mal byť aplikovaný vždy v čo najkratšom čase po výskyte svalového kŕču. Chladová terapia by mala pretrvávať 24 hodín s intervalmi 3-6 hodín medzi opakovanými aplikáciami.

SYNTETICKÝ ĽAD - Chladivý sprej

Chladivý sprej sa používa povrchovo na tlmenie bolesti pri natrhnutí alebo pomliaždení svalov, kĺbov, končatín spôsobených nárazom, pádom alebo pri vymknutím.

Cena: od 4,59 €

Efekt chladivých prípravkov na zníženie teploty kože a okolitých tkanív je prakticky okamžitý, dosahuje maximum asi 20 minút od aplikácie a pretrváva viac ako 60 minút. Najčastejšie sa používajú lokálne polotuhé prípravky (obvykle gély), prípadne iné formy (spreje, chladové vrecká a podobne).

Rany a poranenia

Krvné výrony a modriny (hematómy)

Hematóm (krvný výron, krvná podliatina, modrina) je charakterizovaný ako nahromadenie krvi v tkanive mimo priestor ciev. Vzniká pôsobením silného tlaku (úder, narazenie, pomliaždenie), po poškodení vnútorných štruktúr (svaly, kĺby a pod.) sprevádzanom poškodením ciev alebo v dôsledku iného podkožného krvácania.

Hojenie rán

Rana je porušenie súvislosti kože, sliznice alebo povrchu orgánu. Hojenie rany je proces, ktorý je zahájený po vzniku rany a prebieha v niekoľkých fázach.

Viac na tému: Zakrvácanie (hematóm)

Krvné výrony a modriny (hematómy)

Hematóm (krvný výron, krvná podliatina, modrina) je charakterizovaný ako nahromadenie krvi v tkanive mimo priestor ciev. Vzniká pôsobením silného tlaku (úder, narazenie, pomliaždenie), po poškodení vnútorných štruktúr (svaly, kĺby a pod.) sprevádzanom poškodením ciev alebo v dôsledku iného podkožného krvácania.

Viac na tému: Bolesť

Bolesť a zápaly hrdla

Zápal hrdla môže mať rôzne príčiny. Medzi najčastejšie príčiny zaraďujeme vírusových alebo bakteriálnych pôvodcov. Nezávažné zápaly hrdla môžu vyvolávať slabé až stredne silné bolesti. Tonzilitída je akútny zápal podnebných mandlí, ktorý sa označuje aj ako angína, len ojedinele sa vyskytuje izolovane, vo väčšine prípadov je spojená s faryngitídou. Faryngitída je odborný názov pre zápal hltana…

Bolesť zubov a ďasien

Bolesť zubov je väčšinou akútna a je podmienená nadmernou citlivosťou zubov, zápalom zubnej drene, prípadne zápalom ďasien. Pri zápaloch zubnej drene je bolesť vystreľujúca, záchvatovitá a šíri sa do oboch čeľustí.

Svalové kŕče a bolesť

Svalový kŕč je náhla mimovôľová a bolestivá kontrakcia svalu. Kŕčom môže byť postihnutý jeden sval alebo rôzne svalové skupiny. Vznikajú náhle a obvykle trvajú niekoľko sekúnd až minút. Svalové kŕče sa vyskytujú najmä vo svaloch dolných končatín, najčastejšie v lýtkovom a stehennom svalstve, niekedy aj v drobných svaloch nôh.

Bolesť hlavy a migréna

medzi najčastejšie sa vyskytujúce bolesti hlavy patria migréna a tenzná bolesť hlavy, zriedkavejšie sa vyskytuje aj špecifický typ bolesti hlavy nazývaný klastrová (sériová) bolesť hlavy.

Bolestivá menštruácia

Bolestivá menštruácia (dysmenorea) je charakterizovaná ako bolesť v podbruší objavujúca sa tesne pred začiatkom menštruačného krvácania, pretrvávajúca do druhého až tretieho dňa krvácania. Menštruačná bolesť môže byť tupá až kŕčovitá, rôznej intenzity. Môžu ju sprevádzať bolesti krížov, hlavy, nevoľnosť, vracanie až kolapsový stav.

Viac na tému: Poranenie

Krvné výrony a modriny (hematómy)

Hematóm (krvný výron, krvná podliatina, modrina) je charakterizovaný ako nahromadenie krvi v tkanive mimo priestor ciev. Vzniká pôsobením silného tlaku (úder, narazenie, pomliaždenie), po poškodení vnútorných štruktúr (svaly, kĺby a pod.) sprevádzanom poškodením ciev alebo v dôsledku iného podkožného krvácania.

Nový obsah

Nový produkt

BEBA SUPREME pro 6HM-O 3

mliečna výživa pre malé deti (od ukonč. 12. mesiaca)1x800 g

Následná mliečna výživa pre malé deti. 
Instantné dojčenské mlieko s baktériami mliečneho kvasenia B. lactis a B. infantis a upravenou bielkovinou. Pre dojčatá od ukončeného 12. mesiaca. Obsahuje:

  • Komplex 6 HMO ...
BEBA SUPREME pro 6HM-O 3
Nový produkt

BEBA SUPREME pro 6HM-O 2

následná mliečna výživa (od ukonč. 6. mesiaca) (inov.2024) 1x800 g

Následná mliečna výživa dojčiat. 
Instantné dojčenské mlieko s baktériami mliečneho kvasenia B. lactis a B. infantis a upravenou bielkovinou. Pre dojčatá od ukončeného 6. mesiaca, ak nemôžu byť dojčené. Obsahuje:

  • ...
BEBA SUPREME pro 6HM-O 2
Nový produkt

N-Medical Hyaluron

cps kyselina hyalurónová 1x30 ks

Výživový doplnok vyrobený zo 100% čistej bioaktívnej kyseliny hyalurónovej. Výroba prebieha za podmienok správnej výrobnej praxe v Hradci Králové v Českej republike.

Hyaluron N-Medical cps obsahuje 180 mg farmaceuticky ...

N-Medical Hyaluron
Nový produkt

N-Medical AntiAging Probiotics Cream

1x50 ml

Krém pre starostlivosť o pleť, ktorá je oslabená, podráždená a v nerovnováhe. Pomáha bojovať proti predčasnému starnutiu pleti.

Antiaging Probiotics Cream obsahuje špeciálne vyvinuté zloženie s probiotikami a starostlivo ...

N-Medical AntiAging Probiotics Cream
Nový produkt

N-Medical Antiaging Enzymes

cps 1x120 ks

Výživový doplnok obsahuje zmes rastlinných enzýmov, bylinných extraktov a bioaktívnych látok.

Zloženie (1 kapsula): bromelaín (ananás) 284 mg - 42.600 PU , papaín (papaya) 140 mg - 25.200 PU, rhodiola ...

N-Medical Antiaging Enzymes