Osteoporóza

Osteoporóza je závažné chronické ochorenie. Zaraďujeme ju k metabolickým ochoreniam skeletu. Môžeme ju definovať ako úbytok kostnej hmoty a degradáciu mikroarchitektoniky kosti. Dôsledkom týchto zmien dochádza k úbytku kostnej hmoty a strate pevnosti kosti s následným zvýšením rizika zlomeniny.

V dôsledku straty kostnej hmoty sa postupne narúša aj štruktúra kosti. V určitom stupni sa potom preriednutá kosť stáva veľmi krehkou a ľahko sa láme, dokonca aj bez zjavného úrazového deja.

Cieľom liečby osteoporózy je redukcia rizika vzniku fraktúry a zlepšenie kvality života pacientov s už preexistujúcou osteoporotickou fraktúrou. Existujú viaceré odporučenia komplexného manažmentu osteoporózy, ktoré zahŕňajú dostatočný príjem vápnika, vitamínu D, telesnú aktivitu, režimové opatrenia.

Prečítajte si tiež:

Manažment starostlivosti

Všeobecný manažmenht osteoporózy patrí do rúk lekára, ktorý určuje základné postupy liečby.

V rámci podpory liečby a v rámci prevencie vzniku a rozvoja osteoporózy je možné využiť niektoré druhy suplementácie.

Základom pre zvyšovanie pevnosti kostí je dostatočný prísun vápnika vo forme potravy, prípadne vo forme kalciových prípravkov.

pre správne vstrebávanie vápnika a jeho dostatočné ukladanie v kostiach je potrebný vitamín D. V prípade nedostatku vitamínu D je možná jeho pravidelná suplementácia samostatne, alebo v kombinácii s vápnikom.

K ďalším mikronutrientom potrebných pre zabezpečenie sprábnej štruktúry kostí patria vitamín K, magnézium a zinok prípadne iné stopové prvky.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Kalcium (vápnik)

Dostatočný príjem vápnika má základný význam pre vývoj množstva kostnej hmoty a je nevyhnutnou súčasťou prevencie aj liečby osteoporózy. Je dokázané, že dlhodobá suplementácia kalcia znižuje stratu kostnej hmoty o cca 1 % ročne

GS Vápnik, Horčík, Zinok

Prípravok obsahuje vápnik a ďalšie minerály podporujúce zdravé a silné kosti.

Cena: od 4,49 €

Pro potreby rastu skeletu sa musí v organizme akumulovať od narodenia do dospelosti 1 až 1,2 kg vápnika. To predstavuje priemernú dennú retenciu asi 100 až 180 mg vápnika, pričom v obdobiach intenzívneho rastu je požiadavka ešte vyššia.

Dokonca aj po 18. roku života, kedy je už väčšina kostnej hmoty vytvorená, je možné prísunom vápnika a cvičením zvýšiť obsah minerálu v skeletu o viac ako 5 %.

V rámci prevencie osteoporózy vo veku od 25 rokov sa odporúča suplementácia vápnika v množstve 1200 mg denne (v niektorých prípadoch až 1500 mg denne).

Vitamín D (cholekalciferol)

Nedostatok vitamínu D je dlhodobo známym rizikovým faktorom osteoporózy a zlomeniny krčka stehennej kosti. Deficit vitamínu D znižuje absorpciu kalcia, zvyšuje tvorbu parathormónu, čo vedie k zvýšeným kostným stratám.

DeVit 2000

Vitamín D pozitívne ovplyvňuje metabolizmus kostí. Prispieva k správnemu vstrebávaniu a využitiu vápnika a fosforu a k udržaniu zdravých kostí.

Cena: od 5,49 €

Vitamín D je nevyhnutný pre dosiahnutie rovnováhy v metabolizme vápnika, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie svalov a pre priebeh svalovej kontrakcie. Vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika z čriev, podporuje ukladanie vápnika do kostí, podporuje spätné vstrebávanie vápnika v obličkách.

Potrava je však schopná zabezpečiť zvyčajne len 5 – 10 % vitamínu D. Preto predovšetkým počas menej slnečných mesiacov (v našich zemepisných šírkach to znamená obdobie od októbra do apríla) sú časté stavy nedostatku vitamínu D v organizme.

Vitamín K (fytomenadiol)

Vitamín K sa zapája do pochodov zabezpečujúcich tvorbu koagulačných faktorov ako aj bielkovín v kosti, napríklad osteokalcínu. deficit vitamínu K zrýchľuje metabolický obrat kosti a môže viesť k zníženiu hustoty kosti. Jeho pozitívny efekt zosilňuje súčasná suplementácia vitamínom D.

Svaly, kĺby a chrbtica

Svalové kŕče a bolesť

Svalový kŕč je náhla mimovôľová a bolestivá kontrakcia svalu. Kŕčom môže byť postihnutý jeden sval alebo rôzne svalové skupiny. Vznikajú náhle a obvykle trvajú niekoľko sekúnd až minút. Svalové kŕče sa vyskytujú najmä vo svaloch dolných končatín, najčastejšie v lýtkovom a stehennom svalstve, niekedy aj v drobných svaloch nôh.

Bolesť chrbta

Bolesť chrbta nevzniká v dôsledku jedného prudkého pohybu, ale je výsledkom dlhodobého zanedbávania chrbtice. Príčin bolesti chrbta môže byť viacero – od úrazu až po nesprávny životný štýl.

Bolesť kĺbov

Bolesť kĺbov vzniká predovšetkým v súvislosti s akútnym poranením kĺbu (narazenie, podvrtnutie, poškodenie kĺbových štruktúr a pod.), zápalovým ochorením alebo degeneratívnym poškodením. Významné percento bolesti kĺbov je však nešpecifických (nemajú určenú príčinu). Bolesť kĺbov (predovšetkým po poraneniach a úrazoch) môže byť niekedy komplikovaná prítomnosťou opuchov alebo krvných výronov (hematómov).

Osteoartróza

Osteoatróza (artróza) je degeneratívne ochorenie kĺbov . Postihuje chrupavky, kĺbové puzdro, šľachové úpony a okolité spojivové tkanivá. Pri osteoartróze sa chrupavka rozpadá, čím sa zvyšuje trenie medzi jednotlivými kosťami a ich styčnými plochami v kĺbe.

Viac na tému: Bolesť

Športové úrazy a poranenia

Akútne zranenia v dôsledku úrazov a poranení pri športových alebo voľnočasových aktivitách, prípadne bežných činnostiach nastávajú náhle a môžu ich sprevádzať ostrá a silná bolesť, opuch a obmedzenie pohyblivosti v postihnutej oblasti.

Bolesť a zápaly hrdla

Zápal hrdla môže mať rôzne príčiny. Medzi najčastejšie príčiny zaraďujeme vírusových alebo bakteriálnych pôvodcov. Nezávažné zápaly hrdla môžu vyvolávať slabé až stredne silné bolesti. Tonzilitída je akútny zápal podnebných mandlí, ktorý sa označuje aj ako angína, len ojedinele sa vyskytuje izolovane, vo väčšine prípadov je spojená s faryngitídou. Faryngitída je odborný názov pre zápal hltana…

Bolesť zubov a ďasien

Bolesť zubov je väčšinou akútna a je podmienená nadmernou citlivosťou zubov, zápalom zubnej drene, prípadne zápalom ďasien. Pri zápaloch zubnej drene je bolesť vystreľujúca, záchvatovitá a šíri sa do oboch čeľustí.

Svalové kŕče a bolesť

Svalový kŕč je náhla mimovôľová a bolestivá kontrakcia svalu. Kŕčom môže byť postihnutý jeden sval alebo rôzne svalové skupiny. Vznikajú náhle a obvykle trvajú niekoľko sekúnd až minút. Svalové kŕče sa vyskytujú najmä vo svaloch dolných končatín, najčastejšie v lýtkovom a stehennom svalstve, niekedy aj v drobných svaloch nôh.

Bolesť hlavy a migréna

medzi najčastejšie sa vyskytujúce bolesti hlavy patria migréna a tenzná bolesť hlavy, zriedkavejšie sa vyskytuje aj špecifický typ bolesti hlavy nazývaný klastrová (sériová) bolesť hlavy.

Nový obsah

Nový produkt

LEROS ČAJ NA NADÚVANIE

bylinný čaj, nálevové vrecúška 20x1,5 g (30 g)

Bylinná zmes v nálevových vreckách.

Zloženie:
Plod borievky obyčajnej (20 %), koreň mrkvy (20 %), plod anízu (15 %), vňať tymiánu (15 %), vňať pamajoránu (10 %), plod rasce (10%) a plod badiánu (10 %).

LEROS ČAJ NA NADÚVANIE
Nový produkt

LEROS POKOJNÁ MENOPAUZA

bylinný čaj, nálevové vrecká 20x1,3 g (26 g)

Výživový doplnok. Bylinná zmes v nálevových vreckách zostavená špeciálne pre ženy.

Zloženie:
Vňať mäty piepornej (25 %), plod drmeka obyčajného (20 %), vňať vŕbovky (20 %), plod anízu (20 %), kvet ďateliny ...

LEROS POKOJNÁ MENOPAUZA
Nový produkt

Stadamet retard 750 mg

tbl plg (blis.PVC/PVDC/Al) 1x60 ks

Liek obsahuje liečivo metformínium-chlorid, ktoré patrí do skupiny liečiv nazývaných biguanidy. 

Liek sa používa predovšetkým u pacientov s nadváhou na liečbu cukrovky 2. typu (nezávislej od inzulínu), ak ...

Upozornenie

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom.

Stadamet retard 750 mg
Nový produkt

BeVitko

suspenzia s obsahom komplexu vitamínov B 1x7 ml

Výživový doplnok s obsahom vitamínov B1, B2, B6, B9, B12 určený pre deti od narodenia.

  • Vitamíny B1, B2, B6, B9, B12 prispievajú k normálnej funkcii nervového systému.
  • Vitamíny B1, B6, B12 prispievajú k ...
BeVitko