Ibuprofen Dr.Max 400 mg mäkké kapsuly cps mol (blis.PVC/Al) 1x30 ks

Mohlo by vás zaujímať

Ibuprofen Dr.Max 400 mg mäkké kapsuly
Výdaj
Nie je viazaný na lekársky predpis
Typ produktu
Legislatívne zatriedenie
Registrované humánne lieky
Registračné číslo produktu
07/0025/20-S
Kód štátnej autority (ŠÚKL)
3517D
Názov produktu podľa ŠÚKL
Ibuprofen Dr.Max 400 mg mäkké kapsuly cps mol 30x400 mg (blis.PVC/Al)
Aplikačná forma
CPS MOL - Mäkká kapsula
Držiteľ rozhodnutia
Cena: od 4,49 €
Kde kúpiť

Popis a určenie

Liek obsahuje liečivo ibuprofén, ktorý patrí do skupiny tzv. nesteroidových protizápalových liekov. Tlmí bolesti, zmierňuje opuchy pri zápaloch a znižuje horúčku. 

Používa sa u dospelých a dospievajúcich ≥ 40 kg telesnej hmotnosti (nad 12 rokov) pri miernych až stredne silných bolestiach, ako sú:

  • bolesti hlavy,
  • akútna migréna s aurou alebo bez aury,
  • bolesť zubov,
  • bolesť pri poranení mäkkých tkanív,
  • bolesť pri menštruácií,
  • bolesti kostí a kĺbov,
  • neuralgia,
  • reumatická bolesť,
  • horúčka a bolesti pri nachladnutí sa chrípke.

V prípade degeneratívnych ochorení kĺbov alebo mäkkých tkanív pohybovej sústavy sprevádzaných bolesťou, začervenaním, opuchom a stuhnutosťou kĺbov a pri neuralgii (bolesť pri zapálenom nerve) sa tento liek užíva len na odporúčanie lekára.

Použitie

Výdaj lieku (prípadne iného produktu) nie je viazaný na predpis.
Prípravok môže ovplyvňovať pozornosť. Po užití by pacient nemal viesť motorové vozidlá, alebo vykonávať iné činnosti vyžadujúce zvýšenú pozornosť.
Počas užívania prípravku nie je vhodné konzumovať alkoholické nápoje.
Prípravok sa užíva spolu s jedlom (v priebehu jedla).
Prípravok sa užíva v celku, nesmie sa hrýzť, drviť alebo rozpúšťať (pokiaľ to lekárnik povolí, je možné liek rozdeliť).
Prípravok je potrebné zapiť (v prípade, ak to lekárnik povolí, je možné prípravok rozpustiť vo vode).
Prípravok sa nesmie užívať alebo používať v III. trimestri tehotenstva.

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dospelí a dospievajúci ≥ 40 kg telesnej hmotnosti (nad 12 rokov):
Prvá dávka je obvykle 1 kapsula, ďalej sa v prípade potreby užíva 1 kapsula s odstupom najmenej 6 hodín. Počas 24 hodín sa nesmú užiť viac ako 3 kapsuly.
Pri liečbe migrény má byť použitá  jednorazová dávka 1 kapsula. Ak je to potrebné, podáva sa ďalšia kapsula s 4-6 hodinovými intervalmi. Nemá sa sa prekročiť dávka 3 kapsuly v priebehu 24 hodín.
U pacientov s citlivým žaludkom, ktorí užili liek po jedle, sa nesmie užiť dodatočná davka, resp. sa má počkať, kým neuplynie predpísaný interval dávkovania.

Liek sa odporúča užívať čo najkratšiu dobu v čo najnižšej účinnej dávke, ktorá je potrebná na potlačenie príznakov. 
Dospelí, u ktorých je nutné užívať liek viac ako 3 dni v prípade migrény alebo horúčky, alebo viac ako 4 dni pri liečbe bolesti a ak sa príznaky zhoršujú, sa majú poradiť s lekárom.
Ak je u dospievajúcich (12 rokov a viac) potrebné tento liek podávať viac ako 3 dni alebo sa príznaky zhoršujú, je potrebné poradiť sa s lekárom.

Spôsob použitia

Kapsuly ibuprofénu sa prehĺtajú celé s dostatočným množstvom vody. Kapsuly sa nesmú žuť. Môžu sa užívať nezávisle od príjmu potravy. Ak sa počas liečby vyskytnú tráviace ťažkosti, je vhodné liek užívať spolu s jedlom.

Upozornenie

Existuje možnosť negatívneho vplyvu lieku na plodnosť žien. Tento účinok je reverzibilný po prerušení liečby.
Liek sa nesmie užívať v 3. trimestri tehotenstva. Počas prvého a druhého trimestra sa liek nemá podávať, pokiaľ to nie je jednoznačne nevyhnutné.
Počas dojčenia sa liek sa môže použiť iba na krátkodobé liečenie bolesti alebo horúčky. v odporúčaných dávkach.
Liek nie je odporúčaný pre dospievajúcich s telesnou hmotnosťou pod 40 kg a pre deti mladšie ako 12 rokov.
Liek je kontraindikovaný u pacientov so závažným ochorením pečene, obličiek a srdca, u pacientov s peptickým vredom a anamnézou GIT krvácania.
Liek môže byť vyvolať zúženie priedušiek u pacientov s bronchiálnou astmou alebo u pacientov, ktorí tieto ochorenia prekonali v minulosti, alebo s alergickým ochorením.
Počas liečby sa sa môýe vyskytnúť fotozenzitívna rekacia (frekvencia menej časté).
Liek je potrebné vysadiť pri prvom výskyte prejavov a príznakov závažných kožných reakcií, ako je kožná vyrážka, lézie na slizniciach alebo akýkoľvek iný prejav precitlivenosti.
Pri užívaní vyšších dávok sa môže vyskytnúť únava, ospalosť, vertigo a poruchy zraku (menej často), v individuálnych prípadoch môže byť narušená schopnosť viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje.
Je potrebné vyhnúť sa konzumácii alkoholu.
Liek obsahuje sorbitol.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

Nežiaduce účinky

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Vedľajšie účinky sa môžu minimalizovať užitím najnižšej účinnej dávky počas čo najkratšej doby, ktorá je potrebná na zmiernenie príznakov. Starší ľudia užívajúci tento liek majú zvýšené riziko vzniku ... viac >

Účinné látky

ibuprofén

Indikačná skupina

07 - Analgetiká, antipyretiká

Všeobecné informácie vzťahujúce sa k produktu

Typ registrácie: MRP - Vzájomné uznávanie (mutual recognition proc.)
Exspirácia: 36