BROMHEXIN 8-KVAPKY KM sol por (liek.skl.hnedá) 1x20 ml

Mohlo by vás zaujímať

BROMHEXIN 8-KVAPKY KM
Výdaj
Nie je viazaný na lekársky predpis
Typ produktu
Legislatívne zatriedenie
Registrované humánne lieky
Registračné číslo produktu
52/0100/85-CS
Kód štátnej autority (ŠÚKL)
26035
Názov produktu podľa ŠÚKL
Bromhexin 8-kvapky KM sol por 1x20 ml (liek.skl.hnedá)
Aplikačná forma
SOL POR - Perorálny roztok
Držiteľ rozhodnutia

Popis a určenie

Liek je expektorans, mukolytikum. Zrieďuje a skvapalňuje hustý hlien pri ochoreniach dýchacích ciest.

Liek sa používa pri liečbe akútnych a chronických ochorení priedušiek a pľúc, ktorých sprievodným znakom je porušená tvorba hlienu a jeho transport.

Použitie

Výdaj lieku (prípadne iného produktu) nie je viazaný na predpis.
Prípravok je potrebné zapiť (v prípade, ak to lekárnik povolí, je možné prípravok rozpustiť vo vode).
Prípravok sa nesmie užívať v období dojčenia (v prípade nutnosti užitia nedojčiť).
Podávanie deťom mladším ako 12 rokov je kontraindikované.

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Ak lekár neurčí inak, odporúčané dávkovanie je:
Dospelí a mladiství nad 14 rokov: 3-krát denne 23 – 46 kvapiek (zodpovedá 24 - 48 mg brómhexinhydrochloridu).
Deti od 12 do 14 rokov a pacienti s telesnou hmotnosťou do 50 kg: 3-krát denne 23 kvapiek (zodpovedá 24 mg brómhexinhydrochloridu).

Dĺžka užívania lieku sa stanovuje individuálne podľa indikácie a priebehu ochorenia.

Bez lekárskeho odporúčania sa liek nesmie užívať dlhšie ako 4-5 dní.  

U pacientov s poruchou funkcie obličiek, alebo pečene je potrebná zvýšená opatrnosť a preto je vhodné tento liek podávať v dlhších časových intervaloch, alebo v zníženej dávke.

Spôsob použitia

Liek je na perorálne užitie. Odporúča sa dostatočný príjem tekutín.

Upozornenie

Tehotné ženy môžu užívať liek počas tehotenstva len po dôkladnom zvážení pomeru prínosu/rizika.
Liek sa nesmie užívať počas dojčenia.
Liek je kontraindikovaný pre deti mladšie ako 12 rokov.
Liek je kontraindikovaný pre pacientov závislých od alkoholu.
Liek je kontraindikovaný pre pacientov s bronchiálnou astmou alebo s inými ochoreniami respiračného systému, pretože obsahuje levomentol, silicu mäty piepornej a eukalyptovú silicu, ktoré môžu spôsobiť bronchokonstrikciu pri inhalácii.
Liek obsahuje alkohol, môže ovplyvniť pozornosť, koordináciu pohybov a rýchle rozhodovanie (napr. schopnosť viesť vozidlá, vykonávať práce vo výškach, obsluhovať stroje).
Liek obsahuje 41 obj % etanolu (alkohol).
Liek obsahuje sacharózu. 
Po prvom otvorení balenia je čas použiteľnosti lieku 6 mesiacov.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

Nežiaduce účinky

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Hodnotenie vedľajších účinkov a pravdepodobnosť ich výskytu:
Menej časté (môžu postihovať menej ako 1 zo 100 osôb):
nevoľnosť, bolesť brucha, vracanie, hnačka, horúčka, alergická reakcia (dušnosť). ... viac >

Účinné látky

bromhexin hydrochlorid

Indikačná skupina

52 - Expektoranciá, mukolytiká

Všeobecné informácie vzťahujúce sa k produktu

Stav registrácie: D - Registrácia bez obmedzenia platnosti, podľa §50 zák. 362/2011 Z.z. a §49 písm. b) zák. 362/2011 Z.z.
Typ registrácie: NAR - Národná
Exspirácia: 36