Krvné výrony a modriny (hematómy)
Hematóm (krvný výron, krvná podliatina, modrina) je charakterizovaný ako nahromadenie krvi v tkanive mimo priestor ciev. Vzniká pôsobením silného tlaku (úder, narazenie, pomliaždenie), po poškodení vnútorných štruktúr (svaly, kĺby a pod.) sprevádzanom poškodením ciev alebo v dôsledku iného podkožného krvácania.
Povrchové hematómy sú voľne viditeľné a väčšinou sa vstrebú samé. V čase vzniku je hematóm červenej až modrastej farby kvôli prítomnosri krvného farbiva hemoglobínu z červených krviniek. Postupnou degradáciou hemoglobínu dochádza k zmene zafarbenia cez zelenú až žltohnedú farbu.
Prečítajte si tiež:
Manažment starostlivosti
Rozsah a doba odbúravania hematómu závisí od rozsahu poškodenia a tiež od času, ktorý uplynie, kým sú vykonané opatrenia prvej pomoci.
V rámci opatrení majú najväčší význam tie, ktoré zmierňujú rozsah krvácania (napr. chladová terapia tesne po poranení) a tiež tie, ktoré vedú k rozpúšťaniu čerstvej krvnej zrazeniny a zabraňujú jej zväčšovaniu.
V rámci prevencie vzniku krvných výronov a modrín (predovšetkým u osôb, ktoré sú náchylné na ich častý vznik) je možné používať prípravky s obsahom látok, ktoré spevňujú stenu ciev a kapilár.
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
- Lieky rozpúšťajúce čerstvú krvnú zrazeninu
- Chladová terapia
- Prípravky spevňujúce stenu ciev a kapilár
Lieky rozpúšťajúce čerstvú krvnú zrazeninu
Lieky rozpúšťajúce čerstvú krvnú zrazeninu majú priamy vplyv na proces zrážania krvi, pričom majú schopnosť tento proces výrazne spomaliť. Pokiaľ sú použité včas, t.j. tesne po vzniku hematómu, tak výsledný výron alebo modrina môžu mať významne menší rozsah.
Uvedené lieky sa používajú pri liečbe krvných podliatin (hematómov) vznikajúcich pri úrazoch a poraneniach, pri liečbe podkožných krvných podliatin (modrín), ale majú aj ´dalšie použitie pri poškodeniach pohybového aparátu a pri liečbe žilových ochorení (napr. kŕčové žily).
Prečítajte si tiež:
Lokálne aplikovaný chlad by mal byť aplikovaný vždy v čo najkratšom čase po vzniku hematómu. Chladová terapia by mala pretrvávať 24 hodín s intervalmi 3-6 hodín medzi opakovanými aplikáciami.
Chladivý sprej sa používa povrchovo na tlmenie rozsahu podkožného krvácania a vzniku krvných výronov a modrín.
Efekt chladivých prípravkov na zníženie teploty kože a okolitých tkanív je prakticky okamžitý, dosahuje maximum asi 20 minút od aplikácie a pretrváva viac ako 60 minút. Najčastejšie sa používajú lokálne polotuhé prípravky (obvykle gély), prípadne iné formy (spreje, chladové vrecká a podobne).
Prípravky spevňujúce stenu ciev a kapilár
Prípravky spevňujúce steny ciev a kapilár normalizujú ich priepustnosť a obmedzujú zhromažďovanie tekutín v postihnutých oblastiach.
Liek sa používa na prevenciu a terapiu hematómov vznikajúcich pri úrazoch, poraneniach a po operácicách.
Sú zároveň účinné pri obmedzovaní vzniku opuchov a znižujú tiež zápalovú reakciu v mieste poranenia a podporujú regeneráciu poškodených tkanív.