Hojenie rán
Rana je porušenie súvislosti kože, sliznice alebo povrchu orgánu. Hojenie rany je proces, ktorý je zahájený po vzniku rany a prebieha v niekoľkých fázach.
Hojenie rany je proces, ktorý je zahájený po vzniku rany a prebieha v niekoľkých fázach V prvej fáze hojenia je cieľom organizmu odstrániť z rany všetky nežiaduce zložky. Dochádza teda k rozvoju zápalu, pre ktorý je charakteristický opuch, sčervenanie, bolesť a zvýšená teplota postihnutého miesta.
V ďalšej fáze hojenia sa v rane tvoria nové krvné cievy a granulačné tkanivo postupne vyplní ranu – rana sa začne uzavierať. Poslednou fázou hojenia rany je epitelizácia – na mieste rany sa vytvorí nové plnohodnotné tkanivo, alebo sa vytvára jazva.
Prečítajte si tiež:
Manažment starostlivosti
Prvým krokom v správnom samoliečení menej závažných rán je odstránenie nečistôt a omytie rany vodou a správna dezinfekcia rany, ktorá zabráni vniknutiu a rozvoju infekcie.
Na podporu hojenia rán je lokálne možné použiť prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej, prípadne prípravky s obsahom antiinfektív alebo zinku, ktoré napomáhajú procesu hojenia a podporujú aj proces epitelizácie.
Suplementácia zinku má pozitívny vplyv na hojenie rany vo všetkých fázach a je vhodná predovšetkým v procese hojenia väčších alebo ťažšie sa hojacich rán.
Vo vybraných prípadoch je potrebné krytie rany počas priebehu procesu hojenia. Vo všeobecnosti rozoznávame suché a vlhké krytie.
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
- Dezinfekcia rán
- Lokálna podpora hojenia rán
- Zinok
- Systémová enzýmová terapia
- Suché a vlhké krytie rán
Na dezinfekciu bežných nezávažných poranení počas tehotenstva a v období dojčenia je možné použiť ktorýkoľvek registrovaný dezinfekčný roztok, sprej alebo gél.
Dezinfekčný roztok. Používa sa na dezinfekciu kože a sliznice a na ošetrenie rán,
Najčastejšie sa používajú zriedené roztoky peroxidu vodíka, prípadne roztoky bezalkónium chloridu. Menej vhodné sú jódované prípravky.
Na dezinfekciu v rámci bežnej popôrodnej hygieny je možné používať dezinfekčné a antiseptické mydlá (pre svoj vysušujúci efekt sú najvhodnejšie pevné mydlá).
V prípade potreby podpory hojenia rán sa obvykle využívajú lokálne prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej, zinku, prípadne iných látok.
Liek je určený na liečbu a ochranu narušenej alebo problematickej kože a podporu hojenia akútnych a chronických rán a popálenín.
Na bežnú starostlivosť o popôrodné rany (obvykle ide o rany na vonkajších rodidlách) sa používa repíkový čaj, pričom sa buď rana omýva alebo sa použije repíkový obklad.
V prípade drobných nekomplikovaných rán na bradavkách, ktoré vznikajú v dôsledku zvýšeného náporu pri dojčení, je vhodné používať okrem vyššie uvedených prípravkov aj špeciálne ochranné krémy a gély na bradavky.
Prečítajte si tiež:
Podávanie zinku je vhodnou podpornou liečbou hojenia rán, pričom okrem samotnej podpory bežných mechanizmov hojenia skracuje dobu, počas ktorej hojenie regenerácia tkaniva prebieha.
Zinok zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní celistvosti kože a pri hojení rán.
Okrem toho má zinok priamy pozitívny vplyv na imunitný systém a má významné antioxidačné pôsobenie. Použitie liekov a doplnkov výživy s obsahom zinku je počas tehotenstva a v období dojčenia považované za bezpečné.
Pod označenie systémová enzýmová terapia patria lieky obsahujúce vhodne zostavené enzýmy (prednostne látky štiepiace bielkoviny)
Liek na podporu hojenia. Tlmí zápalové reakcie, zmierňuje opuchy a krvné zrazeniny a skracuje dobu rekonvalescencie.
Tieto enzýmy majú schopnosť pozitívne ovplyvňovať imunitu, tlmiť zápaly a opuchy, do istej miery aj rozpúšťať krvné zrazeniny. Urýchľujú priebeh hojenia a rekonvalescencie a zmierňujú následky zápalov.
Na bežné krytie rán je vhodné použiť klasický sterilný gázový štvorec alebo obväz, prípadne rýchloobväz. V prípade potreby je možné použiť aj pomôcky na vlhké krytie rán alebo použitie medikovaných obväzov (v takomto prípade je potrebná predchádzajúca konzultácia).
Liek s apoužíva na hojenie rán. Chráni pred sekundárnymi infekciami a urýchľuje proces hojenia poranení.
Na popôrodnú starostlivosť je vhodná kombinácia popôrodných vložiek a sieťovaných popôrodných nohavičiek, ktoré zabezpečia nielen dostatočné krytie a hygienu, ale zabezpečia tiež potrebnú vzdušnosť, čo prispieva k rýchlejšiemu hojeniu.