Zapareniny

Zapareniny sa vyskytujú hlavne v intímnych oblastiach okolo genitálí a konečníka, alebo na iných častiach tela (vnútorná strana stehien, pod pazuchami v oblasti poprsia a na miestach, kde sa tvoria kožné záhyby. Vznikajú mechanickým trením, zlou hygienou, pôsobením potu, alebo moču a podobne. Sú častou komplikáciou pri nosení inkontinenčných pomôcok a tiež u novorodencov a batoliat používajúcich plienky (tzv. plienková dermatitída).
Manažment starostlivosti
V rámci prevencie a liečby nekomplikovaných zaparenín menšieho rozsahu je vhodné pravidelné používanie ochranných krémov proti zapareninám.
Pokiaľ sa ako komplikácia zaparenín objavuje suchá koža, vhodné je po bežnej hygiene použíť zmäčujúce lotióny alebo krémy (emolienciá).
Medzi všeobecné patrí zamedziť nadmernému treniu, znižovanie vlhkosti v mieste postihnutia a zabezpečenie potrebnej miery hygieny. Vhodné je používať neparfumované mydlá. Pri dermatitídach u inkontinentných ľudí a u detí s plienkovou dermatitídou patrí medzi základné opatrenia aj čo najčastejšie vymieňanie absorpčných pomôcok, resp. plienok.
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
Ochranné krémy proti zapareninám
Ochranné krémy proti zapareninám sú vhodné nielen v rámci samoliečenia zaparenín, ale aj na prevenciu ich vzniku. Vhodnou zložkou takýchto prípravkov je predovšetkým oxid zinočnatý a prírodný olej.
Prípravok pomáha pri potláčaní vzniku zaparenín v plienkovej oblasti, v citlivých oblastiach (podpazušie, slabiny, oblasť za ušnicami, pod prsníkmi, okolie konečníka).
Používajú sa u detí na prevenciu a liečbu plienkovej dermatitídy. Vhodné aj pre ľudí používajúcich inkontinenčné pomôcky.
Prípravky zmäkčujúce kožu (emolienciá)
Emolienciá sa používajú na zmäkčovanie kože a na zvyšovanie jej pružnosti a odolnosti voči nepriaznivým vplyvom. Často bývajú kombinované s hydratačnými prísadami, ktoré dokážu hydratovať pokožku (zvýšiť podiel viazania vody v pokožke a kožných štruktúrach).
Liek je určený ako podporný prostriedok pri kožných ochoreniach, ktorých dôsledkom je vysušená koža.
Emolienciá sú určené na strednodobé až dlhodobé používanie. Ich hlavnou úlohou je predlžovanie doby remisie (obdobia bez zápalových vzplanutí) a zníženie miery komplikácií vyplývajúcich z výskytu kožných lézií a poranení, ktoré môžu akútne fázy sprevádzať.
V prípade absorpčnýc pomôcok ide o zdravotnícke potreby určené na zachytávanie moču alebo stolice pri ich úniku, alebo neregulovanej defekácií. Spravidla majú jednorazové použitie.
Používajú sa u detí vo forme absorpčných plienok /(vkladacích alebo navliekacích). U dospelých sa okrem plienok môžu na uvedený účel používať aj absorpčné vložky.
Pri používaní a pravidelnom vymieňaní absorpčných pomôcok sa znižuje pravdepodobnosť výskytu zaparenín a následných komplikácií.