Liek obsahuje kombináciu dvoch liečiv, ktorá je účinná proti bolesti a horúčke: paracetamol a kofeín.
Používa sa u dospievajúcich od 12 rokov a dospelých:
Dávkovanie a dávkovacie schémy
Vždy je potrebné používať najnižšiu účinnú dávku po čo najkratšiu dobu nevyhnutnú na zlepšenie príznakov.
Dospelí (vrátane starších osôb) a dospievajúci od 15 rokov
1 – 2 tablety podľa potreby 1 až 4x denne s časovým odstupom najmenej 4 hodiny.
1 tableta je vhodná pre osoby s telesnou hmotnosťou 34 – 60 kg, 2 tablety pre osoby s telesnou hmotnosťou nad 60 kg.
Najvyššia jednotlivá dávka sú 2 tablety (1 g paracetamolu).
Maximálna denná dávka je 8 tabliet (4 g paracetamolu a 0,52 g kofeínu). Pri dlhodobej terapii (viac než 10 dní) dávka za 24 hodín nemá prekročiť 5 tabliet (2,5 g paracetamolu).
Dospievajúci 12 – 15 rokov
1 tableta podľa potreby 1 až 3x denne s časovým odstupom najmenej 6 hodín.
Najvyššia jednotlivá dávka je 1 tableta.
Maximálna denná dávka sú 3 tablety za 24 hodín.
Pacienti s poruchou funkcie obličiek
Pri glomerulárnej filtrácii 50 – 10 ml/min sa podávajú jednotlivé dávky v intervale najmenej 6 hodín.
Pri glomerulárnej filtrácii pod 10 ml/min v intervale 8 hodín.
Dĺžka liečby
Ak sa do 3 dní pacient necíti lepšie alebo sa cíti horšie, musí sa obrátiť na lekára.
Dĺžka liečby sa má obmedziť u všetkých pacientov na 7 dní.
Spôsob použitia
Šumivé tablety sa podávajú po rozpustení v pohári vody. Vzťah k jedlu sa neuvádza.
Upozornenie
Liek sa počas tehotenstva a v období dojčenia neodporúča.
Liek nie je určený deťom do 12 rokov.
Pacienti s poruchou funkcie pečene a/alebo obličiek sa musia pred začatím liečby poradiť s lekárom.
U pacientov s ľahkou a stredne ťažkou poruchou funkcie pečene je potrebné podávať tento liek s opatrnosťou.
U pacientov s ťažkou poruchou funkcie pečene je podávanie liekov kontraindikované.
Neužívať súbežne s inými liekmi s obsahom paracetamolu, aby nedošlo k predávkovaniu.
Pri užívaní tohto lieku je potrebné vyhnúť sa nadmernému príjmu kofeínu.
Nepiť alkohol.
Liek obsahuje sodík a sorbitol.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
Tak ako všetky lieky, aj tieto lieky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Zriedkavé vedľajšie účinky (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb)
depresia, zmätenosť, halucinácie; tras, bolesť hlavy; videnie mimo normy; opuch; krvácanie v tráviacom trakte, bolesť brucha, ...
viac >
HL
|
Humánne lieky |
HLN
|
Centrálna nervová sústava |
HLN02
|
Analgetiká |
HLN02B
|
Iné analgetiká a antipyretiká |
HLN02BE
|
Anilidy |
HLN02BE51
|
Paracetamol, kombinácie s výnimkou psycholeptík |
Kompletné členenie skupiny HLN02BE51
Všetky produkty patriace do skupiny HLN02BE51
Stav registrácie: D - Registrácia bez obmedzenia platnosti, podľa §50 zák. 362/2011 Z.z. a §49 písm. b) zák. 362/2011 Z.z.
Typ registrácie: NAR - Národná
Exspirácia: 48