Hemoroidy
Hemoroidy sú zväčšené vény lokalizované v dolnej časti konečníka a análneho otvoru. Vo všeobecnosti sa hemoroidy rozlišujú na vnútorné a vonkajšie.
V prípade vnútorných hemoroidov je prítomné bezbolestivé krvácanie, vysunutie tkaniva v oblasti konečníka, vyprázdňovanie hlienu a pocit neúplného vyprázdnenia po defekácii. Krv býva jasno červená, viditeľná na toaletnom papieri (výnimočne aj na spodnej bielizni).
V prípade vonkajších hemoroidov je prítomná mierna bolesť (niekedy pálenie alebo svrbenie) a celkový dyskomfort v oblasti konečníka. V prípade opuchu vonkajších hemoroidov je bolestivosť výrazne vyššia.
Manažment starostlivosti
V rámci starostlivosti o hemoroidy sa uplatňujú dva základné prístupy. Počas aktívneho prejavu hemoroidov sa kladie dôraz na elimináciu akútneho stavu.
Odporúča sa intenzívna hygiena doplnená o lokálnu aplikáciu adstringentných prípravkov (napr. prípravky z dubovej kôry).
Pri aktívnom hemoroide sa kladie dôraz na používanie lokálnych prípravkov s obsahom bioflavonoidov, ktoré spevňujú stenu ciev a ktoré zároveň zmierňujú nepríjemné pocity sprevádzajúce akútnu fázu.
Cieľom dlhodobej starostlivosti je znižovať alebo úplne eliminovať epizódy aktívneho hemoroidu. Základom je okrem dodržiavania všeobecných hygienických a režimových opatrení aj dlhodobé užívanie liekov spevňujúcich cievy.
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
- Lokálna starostlivosť o aktívne hemoroidy
- Lieky spevňujúce cievy
- Obklady a sedavé kúpele
- Pomôcky na intímnu hygienu
Lokálna starostlivosť o aktívne hemoroidy
Pri aktívnom hemoroide sa kladie dôraz na používanie lokálnych prípravkov s obsahom látok, ktoré nekrotizujú poškodené tkanivo v stene ciev, pričom zdravé tkanívá neatakuje. Obsahovať môžu tiež liečivá s lokálne anestetickým účinkom, ktoré zmierňujú nepríjemné pocity ako je svrbenie, pálenie alebo bolesť.
Lokálna liečba je základom starostlivosti pri akútnych prejavoch vonkajších a vnútorných hemoroidov.
V prípade akútneho prejavu hemoroidu sa používajú predovšetkým masti a krémy, prípradne sa môže namiesto nich použiť rektálny čapík.
Uvedené prípravky sa používajú na liečbu vonkajších a vnútorných hemoroidov
V odôvodnených prípadoch je možné po konzultácii používať v priebehu tehotenstva aj perorálne prípravky (zväčša tablety) na spevnenie žíl s obsahom bioflavonoidov. Indikujú sa predovšetkým pri liečbe akútnej fázy hemoroidov.
Liek je vhodný na dlhodobú starostlivosť u osôb s hemeroidmi, nakoľko spevňuje steny ciev a zabraňuje opakovaným výskytom akútnych problémov.
Obvykle sa používajú lieky s obsahom diosmínu v tzv. mikronizovaných purifikovaných formách. Použitie diosmínu v gravidite sa považuje za relatívne bezpečné. Diosmín zvyšuje pevnosť ciev, znižuje ich priepustnosť a má tiež slabý protizápalový účinok.
Prečítajte si tiež:
V rámci prevencie aj pri starostlivosti o aktívne hemoroidy je možné používať obklady alebo sedavé kúpele. Najčastejšie sa využívajú odvary z dubovej kôry, ktoré sa po príprave používajú formou sedavých kúpeľov, alebo slúžia na omývanie alebo prípravu a aplikáciu obkladov na oblasť konečníka (nepoužívajú sa vnútorne).
Ako doplnok k starostlivosti o akútne hemeroidy môžeme použiť obklady alebo sedavé kúpele s obsahom výluhu z dubovej kôry.
Alternatívou môže byť použitie extraktov z dubovej kôry vo forme gélov určených na aplikáciu na oblasť konečníka.
Pomôcky na intímnu starostlivosť o hemoroidy je vhodné používať vždy po vyprázdnení, a to predovšetkým v prípade ak nie je možné po vykonaní potreby absolvovať sprchu alebo sedavý kúpeľ. Obvykle sa používajú vlhčené medikované obrúsky, ktoré môžu slúžiť ako náhrada toaletného papiera. Obsiahnuté látky upokojujú pokožku a sliznicu a zmierňujú pocity svrbenia a pálenia.