Hemoroidy

Hemoroidy sú zväčšené vény lokalizované v dolnej časti konečníka a análneho otvoru. Vo všeobecnosti sa hemoroidy rozlišujú na vnútorné a vonkajšie.

V prípade vnútorných hemoroidov je prítomné bezbolestivé krvácanie, vysunutie tkaniva v oblasti konečníka, vyprázdňovanie hlienu a pocit neúplného vyprázdnenia po defekácii. Krv býva jasno červená, viditeľná na toaletnom papieri (výnimočne aj na spodnej bielizni).

V prípade vonkajších hemoroidov je prítomná mierna bolesť (niekedy pálenie alebo svrbenie) a celkový dyskomfort v oblasti konečníka. V prípade opuchu vonkajších hemoroidov je bolestivosť výrazne vyššia.

Manažment starostlivosti

V rámci starostlivosti o hemoroidy sa uplatňujú dva základné prístupy. Počas aktívneho prejavu hemoroidov sa kladie dôraz na elimináciu akútneho stavu.

Odporúča sa intenzívna hygiena doplnená o lokálnu aplikáciu adstringentných prípravkov (napr. prípravky z dubovej kôry).

Pri aktívnom hemoroide sa kladie dôraz na používanie lokálnych prípravkov s obsahom bioflavonoidov, ktoré spevňujú stenu ciev a ktoré zároveň zmierňujú nepríjemné pocity sprevádzajúce akútnu fázu.

Cieľom dlhodobej starostlivosti je znižovať alebo úplne eliminovať epizódy aktívneho hemoroidu. Základom je okrem dodržiavania všeobecných hygienických a režimových opatrení aj dlhodobé užívanie liekov spevňujúcich cievy.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Lokálna starostlivosť o aktívne hemoroidy

Pri aktívnom hemoroide sa kladie dôraz na používanie lokálnych prípravkov s obsahom látok, ktoré nekrotizujú poškodené tkanivo v stene ciev, pričom zdravé tkanívá neatakuje. Obsahovať môžu tiež liečivá s lokálne anestetickým účinkom, ktoré zmierňujú nepríjemné pocity ako je svrbenie, pálenie alebo bolesť.

FAKTU masť

Lokálna liečba je základom starostlivosti pri akútnych prejavoch vonkajších a vnútorných hemoroidov.

Cena: od 4,99 €

V prípade akútneho prejavu hemoroidu sa používajú predovšetkým masti a krémy, prípradne sa môže namiesto nich použiť rektálny čapík.

Uvedené prípravky sa používajú na liečbu vonkajších a vnútorných hemoroidov

Lieky spevňujúce cievy

V odôvodnených prípadoch je možné po konzultácii používať v priebehu tehotenstva aj perorálne prípravky (zväčša tablety) na spevnenie žíl s obsahom bioflavonoidov. Indikujú sa predovšetkým pri liečbe akútnej fázy hemoroidov.

Flebaven 500 mg filmom obalené tablety

Liek je vhodný na dlhodobú starostlivosť u osôb s hemeroidmi, nakoľko spevňuje steny ciev a zabraňuje opakovaným výskytom akútnych problémov.

Cena: od 14,40 €

Obvykle sa používajú lieky s obsahom diosmínu v tzv. mikronizovaných purifikovaných formách. Použitie diosmínu v gravidite sa považuje za relatívne bezpečné. Diosmín zvyšuje pevnosť ciev, znižuje ich priepustnosť a má tiež slabý protizápalový účinok.

Obklady a sedavé kúpele

V rámci prevencie aj pri starostlivosti o aktívne hemoroidy je možné používať obklady alebo sedavé kúpele. Najčastejšie sa využívajú odvary z dubovej kôry, ktoré sa po príprave používajú formou sedavých kúpeľov, alebo slúžia na omývanie alebo prípravu a aplikáciu obkladov na oblasť konečníka (nepoužívajú sa vnútorne).

FYTO DUBOVÁ KÔRA SYPANÝ

Ako doplnok k starostlivosti o akútne hemeroidy môžeme použiť obklady alebo sedavé kúpele s obsahom výluhu z dubovej kôry.

Cena: od 1,51 €

Alternatívou môže byť použitie extraktov z dubovej kôry vo forme gélov určených na aplikáciu na oblasť konečníka.

Pomôcky na intímnu hygienu

Pomôcky na intímnu starostlivosť o hemoroidy je vhodné používať vždy po vyprázdnení, a to predovšetkým v prípade ak nie je možné po vykonaní potreby absolvovať sprchu alebo sedavý kúpeľ. Obvykle sa používajú vlhčené medikované obrúsky, ktoré môžu slúžiť ako náhrada toaletného papiera. Obsiahnuté látky upokojujú pokožku a sliznicu a zmierňujú pocity svrbenia a pálenia.

Ochorenia žíl

Varixy (kŕčové žily)

Chronické žilové ochorenia zahrňujú všetky ochorenia či anomálie žilového systému dolných končatín s chronickým priebehom. Medzi príznaky počiatočných fáz ochorení žíl patria pocity ťažkých nôh, únavy dolných končatín, pokojové kŕče (vrátane nočných kŕčov), lokálne opuchy a rozšírenie menších žíl (tzv. metličky), ktoré postupne prechádzajú do kŕčových žíl.

Nový obsah

Nový produkt

SAMeviD

tbl 1x20 ks

Výživový doplnok s obsahom S-adenosyl-L-metionínu (SAMe), betaínu, hydroxymetylbutyrátu vápenatého (HMB), vitamínu D, vitamínu B12 a folátu, vhodných na doplnenie podielu týchto zložiek v každodennej strave.

  • ...
SAMeviD
Nový produkt

EkoMedica SK Prírodný Vitamín D3 Junior

kvapky s príchuťou citrónu 1x30 ml

Výživový doplnok. Obsahuje prírodný vitamín získaný z lanolínu.

Vitamínové kvapky obsahujú prírodný vitamín D3 a unikátny, 100% prírodný antioxidant TOCOBIOL SF vo forme zmesi ...

EkoMedica SK Prírodný Vitamín D3 Junior
Nový produkt

ZARETIS 150 mg

cps 1x30 ks

cps 1x60 ks

Výživový doplnok obsahujúci látku OxaNatin, ktorá je mikrobiologického pôvodu.

ZARETIS 150 mg