Detské odsávačky hlienov - ktoré si vybrať?
Detské odsávačky na odstraňovanie hlienov z nošteka patria medzi základnú a dnes už prakticky nevyhnutnú výbavu každej mamičky. V nasledujúcom článku prinášame prehľad základných kritérií, ktoré rozhodujú o spokojnosti s praktickým použitím detských nosových odsávačiek.
Kritérium 1: Schopnosť odsávať riedke aj viskóznejšie hlieny
Pri odsávaní hlienov je dôležité, aké hlieny aktuálne detský noštek produkuje. V prípade riedkych (menej viskóznych) hlienov nie je potrebné vysoký sací výkon odsávačky na to, aby bolo možné úplne odsať vytekajúce hlieny.
Problémom sa môže stať odsávanie viskóznejších (hustejších a lepkavejších hlienov), ktoré vo väčšej miere priľnú na sliznicu nosa. V takomto prípade budú viac nápomocné odsávačky s vyšším sacím efektom, čiže spravidlatie, ktorých sací výkon zabezpečuje elektrický motor.
Odporúčané typy: ručné elektrické odsávačky, akumulátorové odsávačky, redukcie na bytové vysávače
Kritérium 2 = Možnosť použitia v domácom prostredí aj v exteriéroch
Praktické využitie odsávačky by nemalo byť viazané iba na priestor, kde sa dieťa vyskytuje najčastejšie (detská izba, postieľka, prebaľovací pult a podobne). Skôr či neskôr totiž príde k situácii, kedy je potrebné odsávať dieťaťu noštek aj v rámci bežných aktivít, akými sú napríklad vychádzky v parku, návštevy iných miest a tiež cestovanie).
Výhodným riešením sú v takomto prípade prenosné odsávačky hlienov, ktoré môže rodič viac, či menej komfortne použiť aj mimo domácnosti.
Odporúčané typy: ručné elektrické odsávačky, balónikové odsávačky, ústne odsávačky
Kritérium 3 = Vyššia tolerovateľnosť dieťaťom z pohľadu hlučnosti
Pravdou je, že každé dieťa totiž inak reaguje na nástroj alebo prístroj na odsávanie hlienov rôzne.Odsávačky napojené na hlučnejšie zariadenia, nemusia deti tolerovať a ich použitie budú buď čiastočne alebo úplne odmietať.
Z tohto pohľadu sú teda výhodnejšie menšie odsávačky, ktoré sa zjednodušene povedané vojdú do ruky a tie, u ktorých samotný chod nie je sprevádzaný vysokou hlučnosťou (tento fenomén býva ešte viac zvýraznený pri potrebe nočného odsávania).
Odporúčané typy: ručné elektrické odsávačky, akumulátorové odsávačky, balónikové odsávačky, ústne odsávačky
Medzi ďalšie kritériá, ktorým by ste pri kúpe odsávačky mali venovať pozornosť je možnosť bezproblémového čistenia a sterilizovania všetkých častí prístroja, ktorý dochádza ku kontaktu s hlienmi a tiež možnosť variability nástavcov (menšie nástavce pre novorodencov a väčšie nástavce pre odsávanie väčšieho množstva hlienov a pre použitie u starších dojčiat).
Čo sa týka cenovej náročnosti, vyššiu cenu majú vždy odsávačky s motorovým pohonom. Úmerne s cenou však v tomto prípade stúpa aj spokojnosť mamičiek.
Na záver ešte pripájame prehľad typov odsávačiek tak, ako ich nájdete v lekárňach. O ich správnom použití a obmedzeniach sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.
V tomto článku sú uvádzané aj informácie a odkazy na produkty. Článok nie je náhradou zdravotnej starostlivosti. Podrobné informácie žiadajte u svojho lekára alebo lekárnika.