Nealkoholová tuková choroba pečene

Nealkoholová tuková choroba pečene (NATCHP) predstavuje široké spektrum stavov, ktoré sa postupne rozvíjajú od nahromadenia tuku v pečeňovách bunkách, ktorú označujeme ako steatózu pečene až po nealkoholový tukový zápal pečene, tzv. steatohepatitídu (NASH), ktorá predstavuje najzávažnejšiu formu nealkoholovej tukovej choroby pečene.

Ak je uvedený stav tukovej choroby pečene a následnom zápale pečene dlhodobo neriešený, hrozí postupný prechod až o štádia cirhózy pečene s jej
komplikáciami, vrátane pečeňového zlyhania, čo je život ohrozujúci stav.

Hlavnými rizikovými faktormi tukovej choroby pečene a jej komplikácií je obezita, cukrovka druhého typu a porucha metabolizmu tukov sprevádzaná zvýšenými hodnotami lipidov a cholesterolu v krvi.

Medzi ďalšie významné rizikové faktory patria pravidelná a nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, dlhodobé užívanie alebo nadužívanie niektorých liekov, pravidelný pobyt v nezdravom prostredí a podobne.

Prečítajte si tiež:

Manažment starostlivosti

Základom liečby nealkoholovej tukovej choroby pečene je liečba vyššie uvedených ochorení, redukcia telesnej hmotnosti v prípade výraznej nadváhy alebo obezity. Okrem toho je potrebná aj eliminácia, resp. úplné odstránenie negatívnych škodlivých vplyvov na pečeň.

Počas prvotnej fázy liečby je vhodné podávanie prípravkov s obsahom silymarínu získavaného z rastliny Pestrec mariánsky. Silymarín tlmí toxické vplyvy na pečeňové bunky.

Pečeňové bunky majú vysokú schopnosť regenerácie. Ďalšou fázou pri ochrane pečene je preto podpora regenerácie a tvorby nových pečeňových buniek. Vhodné je suplementácia esenciálnych fosfolipidov, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu nových pečeňových buniek.

V rámci všeobecnej ochrany pečene sa ako vhodná ukazuje priebežná suplementácia niektorých telu vlastných látok, ako cholín, inozitol a L-metionín, prípadne antioxidačne pôsobiaceho vitamínu E. Táto suplementácia môže prebiehať počas oboch fáz spomenutých vyššie

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Sylimarín (pestrec mariánsky)

Silymarín spôsobuje zmenu štruktúry vonkajšej bunkovej membrány hepatocytov tak, že hepatotoxické látky nemôžu prenikať do vnútra bunky.

NEW NORDIC Active Liver

Silybum mariánske obsahuje flavonoidy, podporuje detoxikáciu organizmu a zvyšuje jeho odolnosť voči faktorom okolitého prostredia.

Cena: od 17,29 €

Silymarín zároveň stimuluje aktivitu jadrovej polymerázy A. Výsledkom je zvýšená syntéza proteínov v ribozómoch, čím sa zvyšuje regeneračná kapacita pečene a stimuluje sa neogenéza hepatocytov.

Esenciálne fosfolipidy

Esenciálne (základné) fosfolipidy sú súčasťou bunkových membrán. Pri pečeňových ochoreniach sú takto podané fosfolipidy prednostne využívané pečeňovými bunkami a zabudovávané do ich bunkovej membrány.

Essentiale forte 600 mg

liek podporuje urýchlenie a podporu regenerácie pečeňových buniek.

Cena: od 9,14 €

Esenciálne fosfolipidy podporujú normalizáciu narušených funkcií a enzymatických aktivít pečeňovej bunky, uvoľnenie energetických zásob v pečeňovom tkanive,  urýchlenie a podporu regenerácie pečeňových buniek, úpravu rovnováhy krvných tukov a stabilizáciu žlče.

Cholín

Cholín je vo vode rozpustná látka, ktorá pôvodne patrila do skupiny vitamínov B (vitamín B8). Cholín prispieva k udržaniu normálnej činnosti pečene a prispieva tiež k normálnemu metabolizmu lipidov.

NEW NORDIC Active Liver

Prípravok podporuje normálnu činnosť pečene a napomáha udržiavať správny metabolizmus tukov.

Cena: od 17,29 €

Cholín je tiež štrukturálnou súčasťou všetkých membránových štruktúr bunky (vrátane pečeňových buniek) a jeho dostatočný prísun je potrebný pre regeneráciu a tvorbu nových buniek.

V rámci doplnkovej liečby je cholín využívaný už dlhoročne aj v rámci terapie rôznych typov ochorení a iných ťažkostí postihujúcich pečeň.

Inozitol a L-metionín

Inozitol e L-metionín spolu vytvárajú látku glutatión, ktorá sa aktívne podieľa na vychytávaní, odbúravaní a eliminácii toxických látok.

Inozitol taktiež prispieva k udržiavaniu normálnej hladiny cholesterolu v tele. Metionín zasa navyše v pečeni podporuje tvorbu lecitínu a participuje na obmedzení novotvorby cholesterolu.

Vitamín E

Hlavnou biologickou úlohou vitamínu E (tokoferolu) v organizme je ochrana buniek (vrátane pečeňových buniek) pred účinkami oxidačného stresu.

Z pohľadu ochrany pečene je vitamín E nevyhnutný pre metabolizmus polynenasýtených mastných kyselín (PUFA), ktoré chráni pred oxidáciou a umožňuje ich začlenenie do bunkových a tkanivových štruktúr.

Selén

Selén vorí podstatnú zložku antioxidačných enzýmov, ktoré chránia pečeňové a iné bunky pred agresívnym účinkom voľných radikálov. Voľné radikály sú produkované v priebehu fyziologického oxidatívneho metabolizmu ako sprievodný jav niektorých ochorení, resp. ako dôsledok pôsobenia telu toxických látok.

Selén zároveň prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému, čo môže byť nápomocné pre organizmus pri zvládaní dlhodobého zápalu.

Trávenie a zažívanie

Nadúvanie a plynatosť

Nadúvanie brucha je subjektívny pocit alebo objektívne „roztiahnutie“ brucha. Vyskytuje sa veľmi často pri funkčných ochoreniach tráviaceho traktu. K nadúvaniu sa pomerne často pridružujú príznaky, ako napríklad plynatosť (flatulencia), kŕčovité bolesti brucha, nechutenstvo a podobne. Nadúvanie môže byť lokalizované v hornej časti brucha, v dolnej časti brucha alebo v celej oblasti bruchu. Nadúvanie a plynatosť môžu byť aj sprievodným prejavom…

Nevoľnosť a vracanie

Nevoľnosť (nauzea) a vracanie (eméza) môžu byť dôsledkom rôznych okolností, porúch a ochorení. Medzi najčastejšie patria dietetické pochybenia, ľahšie i závažnejšie poruchy hornej časti tráviaceho traktu, infekčné ochorenia, metabolické poruchy, rôzne druhy kinetóz vrátane cestovateľskej a mnohé ďalšie príčiny.

Reflux pažeráka a záha

Reflux pažeráka je normálny, fyziologický jav, ktorý ľudia môžu krátkodobo pociťovať (hlavne po jedle). . Reflux je považovaný za patologický, ak množstvo žalúdočných štiav, ktoré sa dostane do pažeráka, presiahne normálny limit a začne spôsobovať symptómy s alebo bez sprievodného poškodenia sliznice pažeráka.

Ochrana a regenerácia pečene

Pečeň je multifunkčný orgán. Podieľa sa na prebudovávaní cholesterolu v žlčových kyselinách na trávenie tukov, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, čo ovplyvňuje príjem v tukoch rozpustných vitamínov.

Kŕče brucha

Kŕč (spazmus) je náhla, abnormálna a  vôľou neovládaná kontrakcia svalu, ktorá môže byť dlhodobá alebo sa prejavuje sériou kontrakcií a relaxácií svalu. V prípade bolestí v oblasti brušnej dutiny je táto vyvolaná obvykle kŕčom hladkého svalstva, čo sa prejavuje ako nárazová alebo niekoľko minút až hodín trvajúca bodavá bolesť.

Viac na tému: Ochrana pečene

Ochrana a regenerácia pečene

Pečeň je multifunkčný orgán. Podieľa sa na prebudovávaní cholesterolu v žlčových kyselinách na trávenie tukov, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, čo ovplyvňuje príjem v tukoch rozpustných vitamínov.

Nový obsah

Nové upozornenie v príbalovom letáku IMFINZI 50 mg/ml koncentrát na infúzny roztok

V príbalovom letáku pribudlo nové upozornenie a opatrenie. Liek pôsobí na imunitný systém a môže spôsobiť zápal v tele. Riziko týchto vedľajších účinkov môže byť vyššie, ak má pacient autoimunitné ochorenie (stav, kedy telo napáda svoje vlastné bunky). Môžu sa vyskytovať časté vzplanutia autoimunitného ochorenia, ktoré sú vo väčšine prípadov mierne.

Nové upozornenie v príbalovom letáku IMFINZI 50 mg/ml koncentrát na infúzny roztok