Antikoncepcia
Antikoncepcia je ochrana pred neželaným otehotnením. V rámci bežnej antikoncepcie sa využíva bariérová antikoncepcia (kondómy, pesary, spermicídne prípravky a nehormonálne vnútromaternicové telieska) alebo hormonálna antikoncepcia. Špecifickým typom antikoncepcie je tzv. núdzová antikoncepcia.
Hormonálna antikoncepcia je metóda využívajúca hormonálne prípravky, ktoré majú za cieľ minimalizovať pravdepodobnosť otehotnenia v prípade nechráneného pohlavného styku a popri tom zabezpečiť dobrú kontrolu menštruačného cyklu. Hormonálnu antikoncepciu rozlišujeme na kombinovanú (využíva sa kombinácia estrogénov a gestagénov) a gestagénovú. V oboch prípadoch môže byť indikovaná výhradne lekárom.
Núdzová alebo postkoitálna antikoncepcia (tzv. „tabletka po“) predstavuje núdzovú prevenciu otehotnenia a v žiadnom prípade nesmie nahrádzať žiadnu štandardnú antikoncepčnú metódu.
Manažment starostlivosti
Základom ochrany pred neželaným otehotnením je vyhýbanie sa nechránenému pohlavnému styku. V rámci ochrany je najvhodnejšie používať bariérovú ontikoncepciu (predovšetkým kondómy).
Možné je tiež používanie spermicídnych prípravkov v priebehu sexuálneho styku. V prípade súbežného použitia uvedených dvoch metód je potrebné zistiť, či daný spermicídny prípravok neznižuje antikoncepčnú účinnosť kondómov alebo iných pomôcok na bariérovú ochranu.
Po konzultácii s lekárom je u vhodných kandidátok možné aj dlhodobé používanie hormonálnej antikoncepcie v rôznych formách.
V obzvlášť výnimočných prípadoch (predovšetkým v prípade zlyhania bariérovej antikoncepcie, pri prerušení pravidelného užívania hormonálnej antikoncepcie a iných odôvodnených situáciách) je možné použiť pohotovostnä (emergentnú) antikoncepciu, tzv. “tabletku po”.
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
Použitie núdzovej antikoncepcie je možné považovať za účelné v prípade nechráneného a neplánovaného pohlavného styku bez inej metódy antikoncepcie, pri pohlavnom styku po vynechaní alebo kritickom oneskorení dávky bežnej antikoncepcie a pri zlyhaní bariérovej antikoncepcie.
Antikoncepcia po pohlavnom styku) ktorú možno použiť v priebehu 72 hodín (3 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo vtedy, keď zlyhala zvyčajná antikoncepčná metóda.
Núdzová antikoncepcie účinkuje tak, že zastaví uvoľnenie vajíčka z vaječníkov a zabráni oplodneniu už uvoľneného vajíčka spermiou. Neúčinkuje v prípade už prebiehajúceho tehotenstva. Aktuálne dostupná núdzová antikoncepcia nemá abortívny (potrat vyvolávajúci) účinok.
Najrozšírenejšou formou bariérovej antikoncepcie je kondóm (prezervatív). Ide o jednorazovo použiteľnú pomôcku, ktorá zabraňuje ejakulácii do pošvy.
Okrem významného zníženia možnosti neželaného otehotnenia zároveň znižuje pravdepodobnosť prenosu sexuálne prenosných ochorení.
Prípravky so spermicídnym účinkom
V rámci bežného použitia sú dostupné aj spermicídne pomôcky, ktoré sú bežne dostupné obvykle vo forme vaginálnych gélov alebo vaginálnych guľôčok.
Pri ich správnom použití bezprostredne pred pohlavným stykom vytvárajú krátkodobo v pošve prostredie neumožňujúce mužským spermiám prežiť a oplodniť vajíčko.
Napriek správnemu použitiu nedosahuje použitie spermicídnych prípravkov takú mieru antikoncepčnej účinnosti, ako je tomu u kondómov.