Ibuprofen/Phenylephrine STADA tbl flm 200 mg/5 mg (blis.PVC/Al) 1x24 ks

Mohlo by vás zaujímať

Ibuprofen/Phenylephrine STADA
Výdaj
Nie je viazaný na lekársky predpis
Typ produktu
Legislatívne zatriedenie
Registrované humánne lieky
Registračné číslo produktu
07/0270/13-S
Kód štátnej autority (ŠÚKL)
5900A
Názov produktu podľa ŠÚKL
Ibuprofen/Phenylephrine STADA tbl flm 24x200 mg/5 mg (blis.PVC/Al)
Aplikačná forma
TBL FLM - Filmom obalené tablety
Držiteľ rozhodnutia

Popis a určenie

Liek obsahuje liečivá ibuprofén a fenylefríniumchlorid, ktoré účinne zmierňujú príznaky chrípky a prechladnutia, vrátane horúčky, bolesti hlavy, bolestivých dutín, bolesti hrdla a bolesti svalov a kĺbov. Navyše pomáha pri nádche, uvoľňuje upchatý nos a vedľajšie nosové dutiny, a tým uľahčuje dýchanie.

Použitie

Držiteľ oznámil na ŠÚKL skončenie dodávok lieku do SR od 31. 3. 2020.
Výdaj lieku (prípadne iného produktu) nie je viazaný na predpis.
Prípravok môže ovplyvňovať pozornosť. Po užití by pacient nemal viesť motorové vozidlá, alebo vykonávať iné činnosti vyžadujúce zvýšenú pozornosť.
Počas užívania prípravku nie je vhodné konzumovať alkoholické nápoje.
Fajčenie sa neodporúča, môže prísť k zmene účinku lieku.
Prípravok sa užíva v celku, nesmie sa hrýzť, drviť alebo rozpúšťať (pokiaľ to lekárnik povolí, je možné liek rozdeliť).
Prípravok je potrebné zapiť (v prípade, ak to lekárnik povolí, je možné prípravok rozpustiť vo vode).
Liek je nutné užívať v stanovených časových odstupoch, prípadne je nutný minimálny odstup medzi dvomi dávkami lieku.
Prípravok sa nesmie užívať alebo používať v III. trimestri tehotenstva.

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dospelí a deti od 12 rokov: 2 tablety každých 8 hodín. Odstup medzi dvoma dávkami má byť najmenej 4 hodiny. Maximálna denná dávka je 6 tabliet.

Liek je určený len na krátkodobé podávanie. Najnižšia účinná dávka má byť použitá počas čo najkratšej doby potrebnej na zmiernenie príznakov.
Dospelí sa majú poradiť s lekárom ak príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršujú alebo, ak je liek potrebné podávať viac ako 3-5 dní. Ak je u detí od 12 rokov potrebné tento liek podávať viac ako 3 dni alebo sa príznaky ochorenia zhoršujú, je potrebné poradiť sa s lekárom.

Spôsob použitia

Tablety sa užívajú v pravidelných časových odstupoch, môžu sa užívať s jedlom alebo bez jedla. Užitie s jedlom alebo krátko po jedle, môže nástup účinku oneskoriť. Ak sa však užívajú s jedlom, zlepšuje to znášanlivosť lieku a znižuje pravdepodobnosť gastrointestinálnych problémov. Tablety sa prehĺtajú vcelku a zapíjajú sa s dostatočným množstvom tekutiny.

Upozornenie

Liek je kontraindikovaný v treťom trimestri tehotenstva. Počas prvého a druhého trimestra tehotenstva sa nemá liek podávať, pokiaľ to nie je jednoznačne nevyhnutné.
Užívanie lieku počas dojčenia je potrebné konzultovať s lekárom.
Inhibítory COX môžu spôsobiť zníženie ženskej plodnosti pôsobením na ovuláciu (reverzibilné, odznie po ukončení liečby).
Liek nie je určený deťom do 12 rokov.
U starších pacientov je potrebná zvýšená opatrnosť.
Liek je kontraindikovaný pri ťažkom srdcovom, obličkovom alebo pečeňovom zlyhaní.
Liek je kontraindikovaný u pacientov s cukrovkou.
U pacientov trpiacich bronchiálnou astmou, alergickým ochorením alebo s týmito ochoreniami v anamnéze, môže dôjsť k vyvolaniu bronchospazmu.
Starostlivé zváženie je nevyhnutné urobiť i pred začatím dlhodobej liečby pacientov s rizikovými faktormi pre kardiovaskulárne ochorenia (napr. hypertenzia, hyperlipidémia, fajčenie), obzvlášť pri vysokých dávkach ibuprofénu (2 400 mg/deň)
Zvýšená pozornosť je potrebná po veľkých chirurgických zákrokoch.
Je potrebné skontrolovať, či prípravky obsahujúce sympatomimetiká nie sú súčasne podávané niekoľkými cestami, t.j. orálne a lokálne (nosové, ušné a očné prípravky).
Pacienti majú byť poučení, aby neviedli vozidlá ani neobsluhovali stroje ak zaznamenajú závraty.
Počas liečby nie je vhodné piť alkoholické nápoje a fajčiť.
Uchovávať pri teplote do 25 °C v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

Nežiaduce účinky

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Pravdepodobnosť vzniku vedľajších účinkov sa zvyšuje u starších ľudí, u pacientov s anamnézou žalúdočného alebo dvanástnikového vredu (najmä s krvácaním alebo prederavením sliznice) alebo u pacientov ... viac >

Účinné látky

fenylefríniumchlorid, ibuprofén

Indikačná skupina

07 - Analgetiká, antipyretiká

Všeobecné informácie vzťahujúce sa k produktu

Stav registrácie: D - Registrácia bez obmedzenia platnosti, podľa §50 zák. 362/2011 Z.z. a §49 písm. b) zák. 362/2011 Z.z.
Typ registrácie: DCP - Decentralizovaná
Exspirácia: 24