Športové poranenia: Natiahnutie a natrhnutie svalu (prvá pomoc a podpora pri rekonvalescencii)

Pri zvýšenom preťažení svalových partií môže dôjsť k ich poškodeniu, a to natiahnutiu či dokonca natrhnutiu.

Menej závažným a omnoho častejšie sa vyskytujúcim problémom pri bežných športových a iných pohybových aktivitách je natiahnutý sval.

Natiahnutie aj natrhnutie svalu majú podobné príznaky, pričom v prípade natrhnutia je charakteristické veľmi intenzívnou až pálčivou bolesťou, kým natiahnutý sval sa prejavuje miernejšou bolesťou a stuhnutosťou v danom mieste. Pre oba stavy je typický lokálny opuch v mieste poranenia.
 

Prvá pomoc pri natiahnutí svalu:

     

Pre čo najrýchlejšie a najefektívnejšie tlmenie bolesti sa používa chladová terapia. V praxi je možné použiť ľadovanie alebo aplikáciu chladivého spreja.

Pre stiahnutie lokálneho opuchu a na tlmenie bolesti sa používajú lokálne prípravky s obsahom escínu v kombinácii s analgetikom-antiflogistikom s rýchlym prienikom cez kožu (napríklad dietylamínium salicylát).

V prípade výraznejšieho opuchu sa zvykne použiť jednorazový zábal s použitím octanu a vínanu hlinitého. Zápal sa nakladá na čas niekoľkých hodín (napríklad počas noci). Možná je tiež indikácia kompresívnej terapie.

 

Regenerácia a rekonvalescencia po natiahnutí svalu:
 

              


Pre podporu rekonvalescencie po natiahnutí svalu je vhodné aplikovať systémovú liečbu pomocou liekov podporujúce regeneráciu poškodených tkanív, tlmiacich lokálny opuch a tlmiacich bolesť - napríklad systémovo escín.

V prípade svalového poškodenia sa indikuje systémová enzýmová terapia, ktorá napomáha odbúravať poškodené štruktúry a napomáha regenerácii v mieste poškodenia.

V rámci doplnkovej liečby sa môžu používať lokálne prípravky tlmiace bolesť s prípadným chladivým alebo hrejivým účinkom.

 

O správnom použití liekov, ich rizikách a obmedzeniach pri ich použití sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.

 

V tomto článku sú uvádzané aj informácie a odkazy na produkty. Článok nie je náhradou zdravotnej starostlivosti. Podrobné informácie žiadajte u svojho lekára alebo lekárnika.

Upozornenie

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom.


Ďalšie články:

Stiahnutie z trhu: Olfen 25 mg (Diclobene) tbl fle (blis.Al/PVC) 1x20 ks

Dôvod stiahnutia: nesúlad so schválenou špecifikáciou v parametri obsah liečiva.

Vakcína COVID-19 Vaccine AstraZeneca - čo potrebujete vedieť o očkovaní

V článku vám prinášame základné informácie o vakcíne s komerčným názvom COVID-19 Vaccine AstraZeneca, ktorú uviedla na trh spoločnosť AstraZeneca v roku 2021. vakcína má od januára 2021 platnú registráciu vo všetkých členských krajinách EÚ s kódom EU/1/21/1529/001, resp. EU/1/21/1529/002.

Na ADC.sk pribudne funkcia "Kde kúpiť"

"Kde kúpiť" je tlačidlo v detaile produktu, ktoré umožní používateľom ADC.sk okrem získavania informácií o farmaceutických a príbuzných produktoch aj ich kúpu v niektorej z internetovej lekárni, ktoré produkt ponúkajú.

Dostupná je ďalšia vakcína proti COVID-19. V čom sa líši od prvej?

Po vakcíne Comirnaty vám prinášame základné informácie o vakcíne s komerčným názvom COVID-19 Vakcína Moderna

Prvá vakcína proti koronavírusu už je na Slovensku. Čo potrebujete vedieť o očkovaní

V článku vám prinášame základné informácie o vakcíne s komerčným názvom Comirnaty, ktorú uviedli na trh spoločnosti Pfizer a BioNTech v roku 2020.

Mohlo by vás zaujímať