Pri zvýšenom preťažení svalových partií môže dôjsť k ich poškodeniu, a to natiahnutiu či dokonca natrhnutiu.
Menej závažným a omnoho častejšie sa vyskytujúcim problémom pri bežných športových a iných pohybových aktivitách je natiahnutý sval.
Natiahnutie aj natrhnutie svalu majú podobné príznaky, pričom v prípade natrhnutia je charakteristické veľmi intenzívnou až pálčivou bolesťou, kým natiahnutý sval sa prejavuje miernejšou bolesťou a stuhnutosťou v danom mieste. Pre oba stavy je typický lokálny opuch v mieste poranenia.
Prvá pomoc pri natiahnutí svalu:
Pre čo najrýchlejšie a najefektívnejšie tlmenie bolesti sa používa chladová terapia. V praxi je možné použiť ľadovanie alebo aplikáciu chladivého spreja.
Pre stiahnutie lokálneho opuchu a na tlmenie bolesti sa používajú lokálne prípravky s obsahom escínu v kombinácii s analgetikom-antiflogistikom s rýchlym prienikom cez kožu (napríklad dietylamínium salicylát).
V prípade výraznejšieho opuchu sa zvykne použiť jednorazový zábal s použitím octanu a vínanu hlinitého. Zápal sa nakladá na čas niekoľkých hodín (napríklad počas noci). Možná je tiež indikácia kompresívnej terapie.
Regenerácia a rekonvalescencia po natiahnutí svalu:
Pre podporu rekonvalescencie po natiahnutí svalu je vhodné aplikovať systémovú liečbu pomocou liekov podporujúce regeneráciu poškodených tkanív, tlmiacich lokálny opuch a tlmiacich bolesť - napríklad systémovo escín.
V prípade svalového poškodenia sa indikuje systémová enzýmová terapia, ktorá napomáha odbúravať poškodené štruktúry a napomáha regenerácii v mieste poškodenia.
V rámci doplnkovej liečby sa môžu používať lokálne prípravky tlmiace bolesť s prípadným chladivým alebo hrejivým účinkom.
O správnom použití liekov, ich rizikách a obmedzeniach pri ich použití sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.
V tomto článku sú uvádzané aj informácie a odkazy na produkty. Článok nie je náhradou zdravotnej starostlivosti. Podrobné informácie žiadajte u svojho lekára alebo lekárnika.