S vakcínami bude po novom roku problém

V uplynulých dňoch Ministerstvo zdravotníctva SR riešilo otázku doplatkov za vakcíny, ktoré sa používajú na prevenciu pneumokokových infekcií. Podľa stanoviska MZ SR by pacienti mali mať danú vakcínu úplne bez doplatkov. Situácia je však iná a od 1.1.2011 budú mať s vakcínou problémy nielen pacienti, ale aj lekárne, lekári a distribučné spoločnosti. Doplácať za vakcíny sa totiž zrejme bude.

Problém spočíva v tom, že obe vakcíny používané predovšetkým u malých detí na prevenciu pneumokokových infekcií, Prevenar-13 a Synflorix, existujú vo dvoch podobách. Podľa údajov dostupných na stránkach MZ SR ostane od 1.1.2011 bezdoplatkové iba 10 kusové klinické balenie, kým jednodávkové balenie bude zaťažené vysokým doplatkom (4,51 EUR v prípade vakcíny Prevenar-13, resp. 3,35 EUR v prípade vakcíny Synflorix). Klinické bezdoplatkové balenia totiž nie je možné rozbaliť a rozdeliť desiatim rôznym pacientom, nakoľko je to nielen proti odborným predpisom, ale môže to byť aj zdraviu nebezpečné (pri prenášaní rozbalenej vakcíny ľahko príde ku jej kontaminácii alebo k znehodnoteniu). Dá sa predpokladať, že takúto vakcínu sa lekár neodváži dieťatku podať.

Problém s pneumokokovými vakcínami bude mať nielen odborný, ale aj ekonomický rozmer. O dodnes zakúpené jednodávkové vakcíny nebude kvôli vysokému doplatku záujem, čo znamená, že lekárne a distribútori liekov, ktoré vakcíny pre ľudí už zakúpili, pôjdu do veľkej straty. Navyše sa od nich budú očakávať ďalšie vysoké investície do zakúpenia veľkých klinických balení. Cena týchto desaťkusových balení je pritom vyše 500 EUR a v prípade, že lekáreň všetkých desať dávok nevydá, tak pôjde do ďalších strát.

Napriek tomu, že MZ SR prezentovalo výsledok rokovaní ohľadom pneumokokových vakcín ako úspešné, na vzniknutú situáciu doplatia pacienti, lekárne, lekári i distribútori liekov. Rodičia detí, ktoré majú nárok na úhradu poisťovne, tak majú možnosť ešte do konca roka dostať v lekárni vakcíny bez doplatku. Pokiaľ MZ SR nezasiahne a uvedené skutočnosti neopraví, po novom roku si už zrejme ľudia priplatia. Na úplné očkovanie potrebuje každé dieťa 3 vakcíny, takže finančná záťaž rodičov bude od 10,05 do 12,45 EUR.


Inzercia:
Internetová lekáreň na kľúč
Aby ste mohli prevádzkovať vlastnú internetovú lekáreň, nemusíte byť počítačovo zdatný a dokonca sa nemusíte starať ani o dáta k predávaným produktom.

Overenie dostupnosti farma  produktov na trhu za 1,86 sec.
Objednajte si teraz ADC ČÍSELNÍK pre Vašu lekáreň. Objednávajte elektronicky rovnako u všetkých distribútorov. On-line overenie dostupnosti produktu na trhu za menej ako 2 sekundy.

Systém Overovania Interakcií teraz za 0,- EUR
Objednajte si teraz ADC ČÍSELNÍK pre Vašu lekáreň so 40% zľavou a vydávajte pacientom lieky bezpečne so Systémom Overovania Interakcií!

Transférové objednávanie pre reprezentantov farma firiem
Objednávanie reprezentantov výrobcov u distribútorov pre lekárne. Z jedného používateľského rozhrania na všetkých veľkodistribútorov rovnako

Centrálna registrácia produktov pre farma firmy
Už viac ako 500 farma firiem a dodávateľov registruje svoje produkty centrálne. Odpadá nutnosť registrácie u každého distribútora zvlášť, dáta sa prenášajú do celého liekového reťazca


© PharmINFO. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ ADC ČÍSELNÍK-a, spoločnosť PharmINFO spol. s r.o.

Upozornenie

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom.


Ďalšie články:

Nové oznamy ŠÚKL o zmene dodávok liekov

 • Lunaldin 400 mikrogramov sublingválne tablety tbl slg 1x30 ks
 • Lunaldin 800 mikrogramov sublingválne tablety tbl slg 1x30 ks
 • ELIGARD 7,5 mg plv iol 1x7,5 mg+1x solv. (striek.inj.napl."A"s PP viečkom+striek.inj.napl."B"+ihla) 1x1 set
 • Ultravist 300 mg I/ml sol inj (fľ.skl.) 10x50 ml (500 ml)

Stiahnutie z trhu: ELENIUM tbl obd 10 mg (blis.PVC/Al) 1x20 ks

Dôvod stiahnutia: nesúlad so špecifikáciou v parametri – uvoľňovanie účinnej látky.

Nové oznamy ŠÚKL o zmene dodávok liekov

 • Valsartan Actavis 160mg tbl flm (blis.PVC/PE/PVDC/Al) 1x98 ks
 • Brieka 300 mg cps dur 300 mg (blis.) 1x56 ks
 • Pradaxa 75 mg tvrdé kapsuly cps dur (blis.Al/Al) 1x30 ks
 • ADAXIB 100 mg cps dur (blis.PVC/PVDC/Al) 1x30 ks

Stiahnutie z trhu: Amiodaron hameln 50 mg/ml con ijf 10x3 ml (5 ml amp.skl.)

Dôvod stiahnutia: nesúlad so špecifikáciou v parametri – vzhľad.

Nové oznamy ŠÚKL o zmene dodávok liekov

 • Montelukast Teva 4 mg tbl mnd (blister Al/Al) 1x28 ks
 • Desloratadine Actavis 5 mg filmom obalené tablety tbl flm 1x50 ks
 • Betahistin Actavis 16 mg tbl 1x60 ks
 • Atomoxetine Actavis 40 mg cps dur (blis.) 1x28 ks
Mohlo by vás zaujímať