S vakcínami bude po novom roku problém

V uplynulých dňoch Ministerstvo zdravotníctva SR riešilo otázku doplatkov za vakcíny, ktoré sa používajú na prevenciu pneumokokových infekcií. Podľa stanoviska MZ SR by pacienti mali mať danú vakcínu úplne bez doplatkov. Situácia je však iná a od 1.1.2011 budú mať s vakcínou problémy nielen pacienti, ale aj lekárne, lekári a distribučné spoločnosti. Doplácať za vakcíny sa totiž zrejme bude.

Problém spočíva v tom, že obe vakcíny používané predovšetkým u malých detí na prevenciu pneumokokových infekcií, Prevenar-13 a Synflorix, existujú vo dvoch podobách. Podľa údajov dostupných na stránkach MZ SR ostane od 1.1.2011 bezdoplatkové iba 10 kusové klinické balenie, kým jednodávkové balenie bude zaťažené vysokým doplatkom (4,51 EUR v prípade vakcíny Prevenar-13, resp. 3,35 EUR v prípade vakcíny Synflorix). Klinické bezdoplatkové balenia totiž nie je možné rozbaliť a rozdeliť desiatim rôznym pacientom, nakoľko je to nielen proti odborným predpisom, ale môže to byť aj zdraviu nebezpečné (pri prenášaní rozbalenej vakcíny ľahko príde ku jej kontaminácii alebo k znehodnoteniu). Dá sa predpokladať, že takúto vakcínu sa lekár neodváži dieťatku podať.

Problém s pneumokokovými vakcínami bude mať nielen odborný, ale aj ekonomický rozmer. O dodnes zakúpené jednodávkové vakcíny nebude kvôli vysokému doplatku záujem, čo znamená, že lekárne a distribútori liekov, ktoré vakcíny pre ľudí už zakúpili, pôjdu do veľkej straty. Navyše sa od nich budú očakávať ďalšie vysoké investície do zakúpenia veľkých klinických balení. Cena týchto desaťkusových balení je pritom vyše 500 EUR a v prípade, že lekáreň všetkých desať dávok nevydá, tak pôjde do ďalších strát.

Napriek tomu, že MZ SR prezentovalo výsledok rokovaní ohľadom pneumokokových vakcín ako úspešné, na vzniknutú situáciu doplatia pacienti, lekárne, lekári i distribútori liekov. Rodičia detí, ktoré majú nárok na úhradu poisťovne, tak majú možnosť ešte do konca roka dostať v lekárni vakcíny bez doplatku. Pokiaľ MZ SR nezasiahne a uvedené skutočnosti neopraví, po novom roku si už zrejme ľudia priplatia. Na úplné očkovanie potrebuje každé dieťa 3 vakcíny, takže finančná záťaž rodičov bude od 10,05 do 12,45 EUR.


Inzercia:
Internetová lekáreň na kľúč
Aby ste mohli prevádzkovať vlastnú internetovú lekáreň, nemusíte byť počítačovo zdatný a dokonca sa nemusíte starať ani o dáta k predávaným produktom.

Overenie dostupnosti farma  produktov na trhu za 1,86 sec.
Objednajte si teraz ADC ČÍSELNÍK pre Vašu lekáreň. Objednávajte elektronicky rovnako u všetkých distribútorov. On-line overenie dostupnosti produktu na trhu za menej ako 2 sekundy.

Systém Overovania Interakcií teraz za 0,- EUR
Objednajte si teraz ADC ČÍSELNÍK pre Vašu lekáreň so 40% zľavou a vydávajte pacientom lieky bezpečne so Systémom Overovania Interakcií!

Transférové objednávanie pre reprezentantov farma firiem
Objednávanie reprezentantov výrobcov u distribútorov pre lekárne. Z jedného používateľského rozhrania na všetkých veľkodistribútorov rovnako

Centrálna registrácia produktov pre farma firmy
Už viac ako 500 farma firiem a dodávateľov registruje svoje produkty centrálne. Odpadá nutnosť registrácie u každého distribútora zvlášť, dáta sa prenášajú do celého liekového reťazca


© PharmINFO. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ ADC ČÍSELNÍK-a, spoločnosť PharmINFO spol. s r.o.

Upozornenie

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom.


Ďalšie články:

Nové oznamy ŠÚKL o zmene dodávok liekov

 • ZYPADHERA 405 mg plu igf 405 mg (liek.inj.skl.) + solvens (liek.inj.skl.) 1x1 set
 • FAKTU masť ung rec (tuba Al+aplikátor) 1x20 g
 • Vancomycin Mylan 500 mg plv ifo (liek.inj.skl.) 1x1 lag
 • Espumisan comfort gte por 3 g/30 ml 1x30 ml

Nové oznamy ŠÚKL o zmene dodávok liekov

 • SOFENTIL 50 mikrogramov/ml injekčný/infúzny roztok sol ijf (amp.skl.) 5x5 ml
 • CONVERIDE 300 mg/12,5 mg tbl flm (blis.) 1x28 ks
 • CONVERIDE 300 mg/25 mg tbl flm (blis.) 1x28 ks
 • TAXIMED 1 g plo ijf (liek.inj.skl.) 1x10 lag

Stiahnutie z trhu: Mitomycin medac 1 mg/ml plv iiv 20 mg (20 ml liek.inj.skl.) 1x1 lag

Dôvod stiahnutia: výsledok skúšky mimo schválenú špecifikáciu v parametri viditeľné častice

Nové oznamy ŠÚKL o zmene dodávok liekov

 • Posaconazole Accord 100 mg tbl ent (blis.PVC/PE/PVDC/Al - jednotk.bal.) 1x24 ks
 • ZYPADHERA 405 mg plu igf 405 mg (liek.inj.skl.) + solvens (liek.inj.skl.) 1x1 set
 • RoActemra 20 mg/ml infúzny koncentrát con inf 80 mg(liek.inj.skl.) 1x4 ml
 • RoActemra 20 mg/ml infúzny koncentrát con inf 200 mg (liek.inj.skl.) 1x10 ml

Nové oznamy ŠÚKL o zmene dodávok liekov

 • Lamotrigin Actavis 100 mg tbl dsp 1x100 ks
 • Fraxiparine 7 600 IU (anti Xa)/0,8 ml sol inj (striek.inj.skl.napl.) 10x0,8 ml
 • ELIGARD 7,5 mg plv iol 1x7,5 mg+1x solv. (striek.inj.napl."A"s PP viečkom+striek.inj.napl."B"+ihla) 1x1 set
 • ELIGARD 22,5 mg plv iol 1x22,5 mg+1x solv. (striek.inj.napl."A"s PP viečkom+striek.inj.napl."B"+ihla) 1x1 set
Mohlo by vás zaujímať