Podporujem IPL: Receptúra mesiaca (október)


ADC | 9. 10. 2017 Kategória: Aktuality

V rubrike RECEPTÚRA MESIACA vám dávame do pozornosti vybrané magistraliter receptúry. Veríme, že vás zakaždým zaujmú. Rubrika je súčasťou projektu ADC Podporujem IPL.
 

Zaujíma vás problematika magistraliter prípravy? Pridajte sa do kampane ADC Podporujem IPL.
 

Náš tip: Odporučte tieto receptúry lekárom vo vašom okolí a rozšírte tak vzájomnú spoluprácu a možnosti liečby pre vašich pacientov.

V októbrových receptúrach sa zameriame na prípravky, kde sa ako základ používa základ typu unguentum leniens.

Na trhu je okrem iného dostupná "lenienska" od spoločnosti Fagron, ktorá sa predáva pod názvom LeniensFarm® a má dobu použiteľnosti až 1 rok.

 

1 % suspenzná salicylová masť

Rp.
Acidi salicylici               1,0
LeniensFarm®     ad 100,0
M. f. ung.

 

2 % chladivá mentolová masť

Rp.
Mentholi                         2,0
LeniensFarm®     ad 100,0
M. f. ung.

 

LeniensFarm® - charakteristika

LeniensFarm®, základ typu unguentum leniens, je hydrofóbna masť (v/o) s neionogenným emulzným systémom. Je vo veľmi obmedzenej miere kompatibilný s vodou a s látkami prevažne lipofilné povahy. Primiešaním vody sa hydrofóbny charakter masti nemení.
 
LeniensFarm® možno považovať za vhodný základ na suspendovanie nerozpustných liečiv (napr. dexametazón acetátu). Masť je však určená predovšetkým na priame používanie ako prípravok na premastenie pokožky.
 
LeniensFarm® neobsahuje konzervanty. Slnečnicový olej je stabilizovaný prídavkom antioxidantu, ktorý výrazným spôsobom zvyšuje dobu použiteľnosti masti.
 

LeniensFarm® - použitie

Vďaka obsahu pravého emulgátora možno do LeniensFarm® vmiešať ďalšie, obmedzené množstvo vody, vrátane liečiv v nej rozpustených (tanín, urea, apod.). Ďalej je možné zapracovanie kyslo reagujúcich látok, ako je kyselina salicylová alebo silných elektrolytov. Je aj vhodným základom pre suspenzné liečivá.

LeniensFarm® je možné upotrebiť aj na priame použitie: na premastenie kože (napr. po použití agresívnejších čistiacich prostriedkov), na ošetrenie suchej alebo hyperkeratotickej kože (psoriáza, chronick ekzémy a pod.), podpora hojenia po drobných popáleninách alebo obareninách.

 

Podporujem IPL: Receptúra mesiaca (október)

 


Ďalšie články:

Stiahnutie z trhu: Bondulc 40 mikrogramov/ml int opo (fľ.PP) 3x2,5 ml

ADC | 12. 3. 2018 Kategória: Stiahnutie z trhu

Dôvod stiahnutia: Možný výskyt chybného balenia (netesniace liekovky). Tento nedostatok v kvalite môže spôsobiť zníženie objemu v liekovke a nečitateľnosť údajov na vnútornom obale lieku.

Stiahnutie z trhu: Bondulc 40 mikrogramov/ml int opo (fľ.PP) 1x2,5 ml

ADC | 12. 3. 2018 Kategória: Stiahnutie z trhu

Dôvod stiahnutia: Možný výskyt chybného balenia (netesniace liekovky).Tento nedostatok v kvalite môže spôsobiť zníženie objemu v liekovke a nečitateľnosť údajov na vnútornom obale lieku.

Kariérne dni farmaceutov - najväčší farmaceutický veľtrh práce

ADC | 28. 2. 2018 Kategória: Aktuality

Kariérne dni farmaceutov zahřňajú farmaceutický veľtrh práce a odborné sympózium. Tento rok sa 13.-14.03. stretne na FaF UK až 23 partnerov z lekární aj farmaceutických firiem.

Stiahnutie z trhu: Zoledronat STADA con inf 4 mg/5 ml (liek.inj.plast.) 1x1 lag

ADC | 23. 2. 2018 Kategória: Stiahnutie z trhu

Dôvod stiahnutia: Nesúlad so špecifikáciou lieku v parametri – príbuzné látky (nečistoty).

Nenávykové riešenie upchatého nosa pre alergikov

ADC | 21. 2. 2018 Kategória: Aktuality

Pri používaní návykových sprejov a kvapiek do nosa nastupuje závislosť už po niekoľkých dňoch používania. Nenávykové nosové spreje je možné používať počas alergickej sezóny na dennej báze bez rizika vzniku závislosti.

Mohlo by vás zaujímať