Podporujem IPL: Propranolol v terapii infantilného hemangiómu


ADC | 27. 10. 2017 Kategória: Aktuality

V posledných mesiacoch stúpla preskripcia lokálnych magistraliter prípravkov s obsahom propranololu na diagnózu infantilný hemangióm (D18.0). Preto sa tento mesiac zameriame na možnosti takejto IPL v lekárňach.

Infantilné hemangiómy (IH) sú najčastejšie sa  vyskytujúcimi benígnymi nádormi u detí. Ide o benígne vaskulárne tumory (nezhubné cievne nádory) u detí, ktoré sú spôsobené proliferáciou endoteliálnych buniek. Patria medzi najčastejšie tumory mäkkých tkanív a postihujú 3-10 % dojčiat. Môžu sa vyskytnúť už pri narodení, ale najčastejšie sa objavujú medzi 4.- 6. týždňom života dieťaťa.

Väčšina infantilných hemangiómov nemusí rodičov znepokojovať, pretože vo viacerých prípadoch samovoľne vymiznú. Existuje však určité percento infantilných hemangiómov, ktoré sú komplikované a tie vyžadujú veľmi rýchlu a neodkladnú liečbu (približne o 12 %).

V praxi sa potvrdil veľmi dobrý účinok propranololu, a to vrátane bezpečnosti lieku a jeho dobrej tolerancie. Propranolol sa pri IH využíva nielen na systémové podávanie, ale aj na lokálnu aplikáciu.

Propranolol vo forme farmaceutickej substancie pre IPL je určený predovšetkým na magistraliter prípravu topických prípravkov. Táto alternativa je vhodná pre menšie povrchové hemangiomy (do 3–4 cm v priemere). Obvyklé dákovanie, pri 1 % koncentrácii propranololu, je 2x denne.

Pre použitie pri IH jsou vhodné základy typu neoaquasorb (prednostne verzie bez obsahu parabénov, napr. AquaNeoFarm ung). Na vystúpenejšie hemangiómy je vhodnejšie voli penetrujúce transdermálne základy (napr. Pentravan).
 

1 % suspenzný krém s propranololom

Rp.
Propranololi               1,0
AquaNeoFarm®     ad 100,0
M. f. crm.
D.S. 2x denne lokálne


 

1 % penetrujúci krém s propranololom

Rp.
Propranololi               1,0
Pentravan®         ad 100,0
M. f. crm.
D.S. 2x denne lokálne

 

Klinický efekt lokálnej liečby nastupuje neskoršiem v porovnaní so systémovým podaním. Při pravidelnej lokálnej aplikácii propranololu dochádza obvykle za 8 týžňov k spomaleniu rastu hemangiómu s tvorbou šedých ostrovčekov (znak začínajúcej regresie) na jeho povrchu. Dĺžka liečby se riadi klinickým obrazom a mala by trvať najmenej 6 meiacov.

 

Zdroje:

  1. Čapková a kol.: Terapeutické možnosti u hemangiomů. Dermatol. prax, 2013; 7(3), 109–112.
  2. Hornová, J. a kol.: Hemangiómy v detskom veku, Pediatr. prax, 2015, 16(6), 232-234.
  3. Hornová, J. a kol.: Liečba hemangiómov v detskom veku a jej nové možnosti, Pediatr. prax, 2010, 11(4), 138-140.
  4. --: Originálne základy: SydoFarm®, CutoFarm® a AquaNeoFarm® cremor, dostupné na https://www.adc.sk/clanky/originalne-zaklady-sydofarm-cutofarm-a-aquaneofarm-cremor-2730.html
  5. --: Inovatívne základy: Pentravan - transdermálny krémový základ, dostupné na https://www.adc.sk/clanky/inovativne-zaklady-pentravan-transdermalny-kremovy-zaklad-2605.html


Generálnym partnerom projektu ADC Podporujem IPL je:


Ďalšie články:

Samoliečenie ženských zápalov

ADC | 24. 4. 2018 Kategória: Aktuality

Ženské zápaly postihujúce intímne partie (vulvu a pošvu) sú veľmi častým dôvodom, prečo ženy vyhľadávajú poradenstvo v lekárni. Prinášame krátne zhrnutie, ktoré prípravky si môžeme v lekárni zadovážiť a ako postupovať pri takomto probléme.

Ako postupovať pri bolestiach chrbtice

ADC | 20. 4. 2018 Kategória: Aktuality

S boelsťami chrbtice sa stretáva v bežnom živote veľa ľudí. Tak, ako každá iná bolesť, aj bolesti chrbtice sú signálom, že s ňou nie je niečo v poriadku. Prinášame krátne zhrnutie, ktoré prípravky sú v lekárni k dispozícii bez lekárskeho predpisu a ako ich použiť.

Nové oznamy ŠÚKL o prerušení a skončení dodávok liekov

ADC | 9. 4. 2018 Kategória: Aktuality
  • ONYCHOMED 250 mg tbl 250 mg (blis.PVDC/Al) 1x56 ks
  • Raponer 8 mg tbl plg (blis.Al/Al) 1x84 ks
  • Raponer 2 mg tbl plg (blis.Al/Al) 1x84 ks
  • Gliclazide MR Stada tbl mod 60 mg (blis.PVC/Al) 1x120 ks

Ktoré tabletky od bolesti účinkujú?

ADC | 28. 3. 2018 Kategória: Aktuality

Určite ste sa už viackrát rozhodovali, ktorý liek užiť v prípade, že vás trápi bolesť. Či už ide o bolesti zubov, hlavy, kĺbov, chrbtice, menštruačné či iné bolesti, môžete sa rozhodovať podľa nasledovných kritérií.

Stiahnutie z trhu: INFADOLAN ung der (tuba Al) 1x30 g

ADC | 27. 3. 2018 Kategória: Stiahnutie z trhu

Dôvod stiahnutia: Prítomnosť cudzorodej častice zistená v jednom balení.

Mohlo by vás zaujímať