Podporujem IPL: Propranolol v terapii infantilného hemangiómu


ADC | 27. 10. 2017 Kategória: Aktuality

V posledných mesiacoch stúpla preskripcia lokálnych magistraliter prípravkov s obsahom propranololu na diagnózu infantilný hemangióm (D18.0). Preto sa tento mesiac zameriame na možnosti takejto IPL v lekárňach.

Infantilné hemangiómy (IH) sú najčastejšie sa  vyskytujúcimi benígnymi nádormi u detí. Ide o benígne vaskulárne tumory (nezhubné cievne nádory) u detí, ktoré sú spôsobené proliferáciou endoteliálnych buniek. Patria medzi najčastejšie tumory mäkkých tkanív a postihujú 3-10 % dojčiat. Môžu sa vyskytnúť už pri narodení, ale najčastejšie sa objavujú medzi 4.- 6. týždňom života dieťaťa.

Väčšina infantilných hemangiómov nemusí rodičov znepokojovať, pretože vo viacerých prípadoch samovoľne vymiznú. Existuje však určité percento infantilných hemangiómov, ktoré sú komplikované a tie vyžadujú veľmi rýchlu a neodkladnú liečbu (približne o 12 %).

V praxi sa potvrdil veľmi dobrý účinok propranololu, a to vrátane bezpečnosti lieku a jeho dobrej tolerancie. Propranolol sa pri IH využíva nielen na systémové podávanie, ale aj na lokálnu aplikáciu.

Propranolol vo forme farmaceutickej substancie pre IPL je určený predovšetkým na magistraliter prípravu topických prípravkov. Táto alternativa je vhodná pre menšie povrchové hemangiomy (do 3–4 cm v priemere). Obvyklé dákovanie, pri 1 % koncentrácii propranololu, je 2x denne.

Pre použitie pri IH jsou vhodné základy typu neoaquasorb (prednostne verzie bez obsahu parabénov, napr. AquaNeoFarm ung). Na vystúpenejšie hemangiómy je vhodnejšie voli penetrujúce transdermálne základy (napr. Pentravan).
 

1 % suspenzný krém s propranololom

Rp.
Propranololi               1,0
AquaNeoFarm®     ad 100,0
M. f. crm.
D.S. 2x denne lokálne


 

1 % penetrujúci krém s propranololom

Rp.
Propranololi               1,0
Pentravan®         ad 100,0
M. f. crm.
D.S. 2x denne lokálne

 

Klinický efekt lokálnej liečby nastupuje neskoršiem v porovnaní so systémovým podaním. Při pravidelnej lokálnej aplikácii propranololu dochádza obvykle za 8 týžňov k spomaleniu rastu hemangiómu s tvorbou šedých ostrovčekov (znak začínajúcej regresie) na jeho povrchu. Dĺžka liečby se riadi klinickým obrazom a mala by trvať najmenej 6 meiacov.

 

Zdroje:

  1. Čapková a kol.: Terapeutické možnosti u hemangiomů. Dermatol. prax, 2013; 7(3), 109–112.
  2. Hornová, J. a kol.: Hemangiómy v detskom veku, Pediatr. prax, 2015, 16(6), 232-234.
  3. Hornová, J. a kol.: Liečba hemangiómov v detskom veku a jej nové možnosti, Pediatr. prax, 2010, 11(4), 138-140.
  4. --: Originálne základy: SydoFarm®, CutoFarm® a AquaNeoFarm® cremor, dostupné na https://www.adc.sk/clanky/originalne-zaklady-sydofarm-cutofarm-a-aquaneofarm-cremor-2730.html
  5. --: Inovatívne základy: Pentravan - transdermálny krémový základ, dostupné na https://www.adc.sk/clanky/inovativne-zaklady-pentravan-transdermalny-kremovy-zaklad-2605.html


Generálnym partnerom projektu ADC Podporujem IPL je:


Ďalšie články:

Onychomykóza: letný problém s nechtami treba riešiť už teraz

ADC | 12. 2. 2018 Kategória: Aktuality

Onychomykóza je infekcia nechtov označovaná aj ako tzv. nechtová pleseň. Predstavuje nielen estetický a kozmetický problém, ale aj problém zdravotný. V prvých štádiách sa dá liečiť pomocou liekov, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach bez predpisu.

Chrípka a respiračné ochorenia na vzostupe

ADC | 9. 2. 2018 Kategória: Aktuality
  • Ako postupovať pri prvých príznakoch  
  • Ako má vyzerať domáca lekárnička  
  • Režimové a iné opatrenia  
  • Kedy vyhľadať lekára  

Stiahnutie z trhu: CHAMOMILLA TEVA sol dop 1x100 ml

ADC | 7. 2. 2018 Kategória: Stiahnutie z trhu

Dôvod stiahnutia: Prekročený doporučený limit pre obsah pyrrolizidínových alkaloidov, stanovený Európskou agentúrou pre lieky (EMA).

Stiahnutie z trhu: CHAMOMILLA TEVA sol dop (fľ.skl.hnedá) 1x25 ml

ADC | 7. 2. 2018 Kategória: Stiahnutie z trhu

Dôvod stiahnutia: Prekročený doporučený limit pre obsah pyrrolizidínových alkaloidov, stanovený Európskou agentúrou pre lieky (EMA).

Stiahnutie z trhu: Ciprofloxacin Kabi 400 mg/200 ml sol inf 1x200 ml/400 mg (fľ.PE)

ADC | 7. 2. 2018 Kategória: Stiahnutie z trhu

Dôvod stiahnutia: Nesúlad so schválenou registračnou dokumentáciou – nesprávny údaj o exspirácii lieku.

Mohlo by vás zaujímať