Podporujem IPL: Propranolol v terapii infantilného hemangiómu


ADC | 27. 10. 2017 Kategória: Aktuality

V posledných mesiacoch stúpla preskripcia lokálnych magistraliter prípravkov s obsahom propranololu na diagnózu infantilný hemangióm (D18.0). Preto sa tento mesiac zameriame na možnosti takejto IPL v lekárňach.

Infantilné hemangiómy (IH) sú najčastejšie sa  vyskytujúcimi benígnymi nádormi u detí. Ide o benígne vaskulárne tumory (nezhubné cievne nádory) u detí, ktoré sú spôsobené proliferáciou endoteliálnych buniek. Patria medzi najčastejšie tumory mäkkých tkanív a postihujú 3-10 % dojčiat. Môžu sa vyskytnúť už pri narodení, ale najčastejšie sa objavujú medzi 4.- 6. týždňom života dieťaťa.

Väčšina infantilných hemangiómov nemusí rodičov znepokojovať, pretože vo viacerých prípadoch samovoľne vymiznú. Existuje však určité percento infantilných hemangiómov, ktoré sú komplikované a tie vyžadujú veľmi rýchlu a neodkladnú liečbu (približne o 12 %).

V praxi sa potvrdil veľmi dobrý účinok propranololu, a to vrátane bezpečnosti lieku a jeho dobrej tolerancie. Propranolol sa pri IH využíva nielen na systémové podávanie, ale aj na lokálnu aplikáciu.

Propranolol vo forme farmaceutickej substancie pre IPL je určený predovšetkým na magistraliter prípravu topických prípravkov. Táto alternativa je vhodná pre menšie povrchové hemangiomy (do 3–4 cm v priemere). Obvyklé dákovanie, pri 1 % koncentrácii propranololu, je 2x denne.

Pre použitie pri IH jsou vhodné základy typu neoaquasorb (prednostne verzie bez obsahu parabénov, napr. AquaNeoFarm ung). Na vystúpenejšie hemangiómy je vhodnejšie voli penetrujúce transdermálne základy (napr. Pentravan).
 

1 % suspenzný krém s propranololom

Rp.
Propranololi               1,0
AquaNeoFarm®     ad 100,0
M. f. crm.
D.S. 2x denne lokálne


 

1 % penetrujúci krém s propranololom

Rp.
Propranololi               1,0
Pentravan®         ad 100,0
M. f. crm.
D.S. 2x denne lokálne

 

Klinický efekt lokálnej liečby nastupuje neskoršiem v porovnaní so systémovým podaním. Při pravidelnej lokálnej aplikácii propranololu dochádza obvykle za 8 týžňov k spomaleniu rastu hemangiómu s tvorbou šedých ostrovčekov (znak začínajúcej regresie) na jeho povrchu. Dĺžka liečby se riadi klinickým obrazom a mala by trvať najmenej 6 meiacov.

 

Zdroje:

  1. Čapková a kol.: Terapeutické možnosti u hemangiomů. Dermatol. prax, 2013; 7(3), 109–112.
  2. Hornová, J. a kol.: Hemangiómy v detskom veku, Pediatr. prax, 2015, 16(6), 232-234.
  3. Hornová, J. a kol.: Liečba hemangiómov v detskom veku a jej nové možnosti, Pediatr. prax, 2010, 11(4), 138-140.
  4. --: Originálne základy: SydoFarm®, CutoFarm® a AquaNeoFarm® cremor, dostupné na https://www.adc.sk/clanky/originalne-zaklady-sydofarm-cutofarm-a-aquaneofarm-cremor-2730.html
  5. --: Inovatívne základy: Pentravan - transdermálny krémový základ, dostupné na https://www.adc.sk/clanky/inovativne-zaklady-pentravan-transdermalny-kremovy-zaklad-2605.html


Generálnym partnerom projektu ADC Podporujem IPL je:


Ďalšie články:

Podporujem IPL: Receptúra mesiaca (december)

ADC | 8. 12. 2017 Kategória: Aktuality

V rubrike RECEPTÚRA MESIACA vám dávame do pozornosti vybrané receptúry. V decembrových receptúrach prinášame magistraliter receptúry na prípravky s obsahom latanoprostu pri terapii alopécie.

Atopická dermatitída a probiotiká

ADC | 8. 12. 2017 Kategória: Aktuality

Atopická dermatitída (atopický ekzém) je pomerne bežné kožné ochorenie vyskytujúce sa hlavne u malých detí. ISAPP odporúča užívanie kombinácie Lactobacillus rhamnosus LGG® a Bifidobacterium lactis BB-12® v rámci zníženia rizika výskytu atopického ekzému u detí.

Nové oznamy ŠÚKL o prerušení a skončení dodávok liekov

ADC | 7. 12. 2017 Kategória: Aktuality
  • JOVESTO 0,5 mg/ml perorálny roztok sol por 75 mg+lyž.odm. (fľ.skl.jant.) 1x150 ml
  • Levodopa/Carbidopa/Entacapone Teva tbl flm (fľ.HDPE) 150 mg/37,5 mg/200 mg 1x100 ks
  • Pregabalin Teva 150 mg cps dur (blis.PVC/Al) 1x56 ks
  • TYGACIL plv ifo 50 mg (liek.inj.skl.) 1x10 lag

Nové v ADC Číselníku: Automatické vyhodnocovanie interakcií pri výdaji v lekárni

Mgr. Jakub Čehák, PharmDr. Lenka Siváková | 30. 11. 2017 Kategória: Aktuality

Služba ADC Interakcie, ktorá je súčasťou verzie ADC Číselníka určeného pre lekárne, prešla nenápadnou ale dôležitou zmenou. Výdaj liekov je tak opäť o niečo bezpečnejší.

Zníženie výskytu atopického ekzému u detí pomocou probiotickej asistencie

ADC | 20. 11. 2017 Kategória: Aktuality

Za účelom zníženia rizika alergického (atopického) ochorenia ISAPP odporúča užívanie kombinácie Lactobacillus rhamnosus LGG® a Bifidobacterium lactis BB-12®.

Mohlo by vás zaujímať