Onychomykóza: letný problém s nechtami treba riešiť už teraz

Čo je to onychomykóza

Onychomykóza je infekcia nechtov označovaná aj ako tzv. nechtová pleseň. Pôvodcami ochorenia sú početné druhy mikroskopických húb a kvasiniek. Postihnuté bývajú nechty na nohách, menej často nechty na rukách.

Ako liečiť onychomykózu

Onychomykóza predstavuje nielen estetický a kozmetický problém, ale aj problém zdravotný. V prvých štádiách sa dá liečiť pomocou liekov, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach bez predpisu. Váš lekárnik vám vysvetlí, ako dlho liečba trvá, ktoré prípravky sú účinné a ako ich správne používať.
 

Obr. 1: Účinná liečba nechtovej plesne je v prvých štádiách možná pomocou liekov dostupných bez predpisu.

 

Ako spoznať onychomykózu

Príznakmi onychomykózy sú zhrubnuté a zakalené nechtové plochy sfarbené do biela, žlta alebo žlto-hneda, deformácia nechtu a onycholýza (rozklad nechtu) s postupným ulamovanie nechtu.
 

Obr. 2: Liečba onychomykózy by mala začať už v prvých štádiách a trvá niekoľko mesiacov.

 

Aké sú riziká onychomykózy

V neskorších štádiách sa môže manifestovať bolesť alebo celkový diskomfort v postihnutom mieste s možným obmedzením pri bežných pohybových aktivitách (chôdza, státie) a parestézie. Neliečené ochorenie môže mať za následok šírenie infekcie na okolité nechty alebo na iné osoby.

 

V tomto článku sú uvádzané aj informácie a odkazy na produkty. Článok nie je náhradou zdravotnej starostlivosti. Podrobné informácie žiadajte u svojho lekára alebo lekárnika.


Ďalšie články:

Uvádzanie produktových kódov (GTIN-14) k liekom v ADC Číselníku

Na základe dohody s Asociáciou veľkodistribútorov liekov (AVEL) bude ADC Číselník pre distribučné spoločnosti najefektívnejšou cestou, ako dostať automaticky do svojich databáz ku každému lieku na lekársky predpis, ktorý bude podliehať overovaniu pravosti liekov (FMD) tzv. produktový kód

Stiahnutie z trhu: Vitamin C-Injektopas 7,5 g sol inf (liek.inj.skl.hnedá) 1x50 ml

Dôvod stiahnutia: Dôvod stiahnutia - z dôvodu nedodržania požiadaviek správnej výrobnej praxe pri plnení ampúl u výrobcu lieku Rotexmedica GmbH Arzneimittelwerk, Trittau, Nemecko

Nové oznamy ŠÚKL o prerušení a skončení dodávok liekov

  • Tolucombi 80 mg/12,5 mg tablety tbl 1x84 ks
  • Cinacalcet Teva 30 mg tbl flm (blis.) 1x28 ks
  • Presid 2,5 mg tbl plg (blis.PVC/PE/PVDC/Al) 1x30 ks
  • Diclobene 150 mg retard tbl mod 1x20 ks

Stiahnutie z trhu: PLEUMOLYSIN gto por (fľ.skl.hnedá s bezpeč.uzáver.) 1x10 ml

Dôvod stiahnutia: Dôvod stiahnutia - z dôvodu výsledkov mimo špecifikáciu (OOS) v nasledujúcich parametroch: obsah etanolu, hustota

Ako správne dopĺňať magnézium (horčík)

Magnézium patrí medzi mikronutrienty, ktoré musíme prijímať potravou, aby náš organizmus fungoval správne. Prečítajte si, ako správne postupovať pri užívaní horčíka.

Mohlo by vás zaujímať