Onychomykóza: letný problém s nechtami treba riešiť už teraz


ADC | 12. 2. 2018 Kategória: Aktuality

Čo je to onychomykóza

Onychomykóza je infekcia nechtov označovaná aj ako tzv. nechtová pleseň. Pôvodcami ochorenia sú početné druhy mikroskopických húb a kvasiniek. Postihnuté bývajú nechty na nohách, menej často nechty na rukách.

Ako liečiť onychomykózu

Onychomykóza predstavuje nielen estetický a kozmetický problém, ale aj problém zdravotný. V prvých štádiách sa dá liečiť pomocou liekov, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach bez predpisu. Váš lekárnik vám vysvetlí, ako dlho liečba trvá, ktoré prípravky sú účinné a ako ich správne používať.
 

Obr. 1: Účinná liečba nechtovej plesne je v prvých štádiách možná pomocou liekov dostupných bez predpisu.

 

Ako spoznať onychomykózu

Príznakmi onychomykózy sú zhrubnuté a zakalené nechtové plochy sfarbené do biela, žlta alebo žlto-hneda, deformácia nechtu a onycholýza (rozklad nechtu) s postupným ulamovanie nechtu.
 

Obr. 2: Liečba onychomykózy by mala začať už v prvých štádiách a trvá niekoľko mesiacov.

 

Aké sú riziká onychomykózy

V neskorších štádiách sa môže manifestovať bolesť alebo celkový diskomfort v postihnutom mieste s možným obmedzením pri bežných pohybových aktivitách (chôdza, státie) a parestézie. Neliečené ochorenie môže mať za následok šírenie infekcie na okolité nechty alebo na iné osoby.

 

V tomto článku sú uvádzané aj informácie a odkazy na produkty. Článok nie je náhradou zdravotnej starostlivosti. Podrobné informácie žiadajte u svojho lekára alebo lekárnika.


Ďalšie články:

Samoliečenie ženských zápalov

ADC | 24. 4. 2018 Kategória: Aktuality

Ženské zápaly postihujúce intímne partie (vulvu a pošvu) sú veľmi častým dôvodom, prečo ženy vyhľadávajú poradenstvo v lekárni. Prinášame krátne zhrnutie, ktoré prípravky si môžeme v lekárni zadovážiť a ako postupovať pri takomto probléme.

Ako postupovať pri bolestiach chrbtice

ADC | 20. 4. 2018 Kategória: Aktuality

S boelsťami chrbtice sa stretáva v bežnom živote veľa ľudí. Tak, ako každá iná bolesť, aj bolesti chrbtice sú signálom, že s ňou nie je niečo v poriadku. Prinášame krátne zhrnutie, ktoré prípravky sú v lekárni k dispozícii bez lekárskeho predpisu a ako ich použiť.

Nové oznamy ŠÚKL o prerušení a skončení dodávok liekov

ADC | 9. 4. 2018 Kategória: Aktuality
  • ONYCHOMED 250 mg tbl 250 mg (blis.PVDC/Al) 1x56 ks
  • Raponer 8 mg tbl plg (blis.Al/Al) 1x84 ks
  • Raponer 2 mg tbl plg (blis.Al/Al) 1x84 ks
  • Gliclazide MR Stada tbl mod 60 mg (blis.PVC/Al) 1x120 ks

Ktoré tabletky od bolesti účinkujú?

ADC | 28. 3. 2018 Kategória: Aktuality

Určite ste sa už viackrát rozhodovali, ktorý liek užiť v prípade, že vás trápi bolesť. Či už ide o bolesti zubov, hlavy, kĺbov, chrbtice, menštruačné či iné bolesti, môžete sa rozhodovať podľa nasledovných kritérií.

Stiahnutie z trhu: INFADOLAN ung der (tuba Al) 1x30 g

ADC | 27. 3. 2018 Kategória: Stiahnutie z trhu

Dôvod stiahnutia: Prítomnosť cudzorodej častice zistená v jednom balení.

Mohlo by vás zaujímať