Očkovanie detí je naďalej ohrozené, pediatri nekupujú vakcíny

Od začiatku decembra detskí lekári nekupujú vakcíny, nemajú na to totiž peniaze a ani špeciálne chladničky na ich skladovanie. Povedala to predsedníčka Sekcie pediatrov Slovenskej lekárskej komory Katarína Šimovičová. Povinnosť kupovať vakcíny priamo lekárom priniesol zákon o rozsahu a podmienkach úhrady liekov.

Podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) chcel rezort týmto opatrením zvýšiť bezpečnosť pacienta a účinnosť lieku

"Keď je injekcia v rukách pacienta, keď si ju vyberie z lekárne, mnohokrát sa stávalo, že sa tieto lieky k lekárovi na podanie dostavili neskôr. Bola naozaj ohrozená bezpečnosť pacienta, ohrozená aj účinnosť lieku, lebo tieto injekcie potrebujú dodržať chladový reťazec," povedal minister po stredajšom rokovaní vlády.

Lekárka Šimovičová pochybuje o opodstatnenosti ministrových tvrdení. Vakcíny si podľa nej z lekárne nikdy neberie pacient, ale samotný lekár alebo sestra v prenosnej chladničke a v najbližších hodinách ich v ambulancii spotrebujú.

"Jemu to nejaká jedna pani povedala? Každý vie, že sa to pacientovi nesmie dať do rúk. S takým lekárom môže poisťovňa zrušiť zmluvu," tvrdí Šimonovičová. Podľa nej treba potrestať toho, kto tak robil a nie celý lekársky stav.

Šimovičová dodáva, že priemerná pediatrická ambulancia má hrubý mesačný príjem od poisťovne asi 3000 eur. Tieto peniaze lekár podľa nej minie hneď, lebo musí zaplatiť množstvo výdavkov. Len samotné vakcíny môžu pritom stáť okolo 2000 eur.

Uhliarik tvrdí, že Všeobecná zdravotná poisťovňa môže lekárom zaplatiť prvú objednávku. "Stačí o to požiadať VšZP, už sme sa takýmto spôsobom dohodli alebo VšZP zaplatí za tieto vakcíny peniaze lekárovi dopredu v prípade, že požiada, aby garancia platby bola absolútne dodržaná," poradil lekárom šéf rezortu.

Podľa Šimovičovej je to však hlúposť, lebo celá administratíva je nesmierne zaťažujúca. "My nie sme obchodníci. My tu musíme mať zabezpečený prínos očkovacích látok čo najjednoduchším spôsobom. Nie aby sme my mali ďalšiu administratívnu záťaž s vypisovaním faktúr," dodala lekárka s tým, že Všeobecná zdravotná poisťovňa sa k tomu vôbec nestavia aktívne, lebo pre poisťovňu je to ďalšia záťaž.


Zdroj: TASR


 


 


Ďalšie články:

Stiahnutie z trhu: Vitamin C-Injektopas 7,5 g sol inf (liek.inj.skl.hnedá) 1x50 ml

Dôvod stiahnutia: Dôvod stiahnutia - z dôvodu nedodržania požiadaviek správnej výrobnej praxe pri plnení ampúl u výrobcu lieku Rotexmedica GmbH Arzneimittelwerk, Trittau, Nemecko

Nové oznamy ŠÚKL o prerušení a skončení dodávok liekov

  • Tolucombi 80 mg/12,5 mg tablety tbl 1x84 ks
  • Cinacalcet Teva 30 mg tbl flm (blis.) 1x28 ks
  • Presid 2,5 mg tbl plg (blis.PVC/PE/PVDC/Al) 1x30 ks
  • Diclobene 150 mg retard tbl mod 1x20 ks

Stiahnutie z trhu: PLEUMOLYSIN gto por (fľ.skl.hnedá s bezpeč.uzáver.) 1x10 ml

Dôvod stiahnutia: Dôvod stiahnutia - z dôvodu výsledkov mimo špecifikáciu (OOS) v nasledujúcich parametroch: obsah etanolu, hustota

Ako správne dopĺňať magnézium (horčík)

Magnézium patrí medzi mikronutrienty, ktoré musíme prijímať potravou, aby náš organizmus fungoval správne. Prečítajte si, ako správne postupovať pri užívaní horčíka.

Komu je určené magnézium (horčík)

Magnézium (horčík) ako minerál patrí medzi tzv. mikronutrienty, ktoré musíme prijímať potravou preto, aby náš organizmus fungoval správne. V niektorých prípadoch je potrebné magnézium dopĺňať pomocou vhodných prípravkov.

Mohlo by vás zaujímať