Nenávykové riešenie upchatého nosa pre alergikov

Upchatý nos sa v poslednej dobe tradične viaže s nosovými sprejmi alebo kvapkami, ktoré ponúkajú televízne a internetové reklamy. Ich základnou nevýhodou je predovšetkým vysoká návykovosť, a to bez ohľadu na to, akú inú prísadu liek obsahuje.

Pri používaní návykových sprejov a kvapiek do nosa nastupuje závislosť už po niekoľkých dňoch používania, takže po 7-14 dňoch by ich mal pacient úplne prestať používať bez ohľadu na to, či mu už alegia prešla a opuch zmizol.

Miestom účinku návykových sprejov sú cievy, ktoré sa vplyvom lieku zúžia. Medzi dôsledky závislosti patria napríklad nepretržite upchatý nos, vyššia náchylnosť na infekcie a trvalé poškodenie nosovej prepážky.

V prípade, ak je opuch nosa spôsobený alergickou reakciou (napríklad senná nádcha, alergia na prach, roztoče alebo alergia na chlad atď.), nájdete v lekárňach riešenie v podobe iných liekov, ktoré majú tiež podobu nosového spreja, avšak nie sú návykové ani pri pravidelnom používaní.
 

           

 

    

Obr. 1: Pokiaľ opuch nosa spôsobuje alergická reakcia (napríklad alergická nádcha), pomôžu pri uvoľnení dýchania nenávykové nosové spreje.
 

Efekt nenávykového nosového spreja je na konci rovnaký, nosová sliznica veľmi rýchlo odpuchne a alergikovi sa prakticky okamžite zlepší dýchanie cez nos. Navyše, zmiznú aj príznaky ako nadmerné dráždenie na kýchanie, svrbenie pri koreni nosa, či nadmerný výtok spôsobený alergickým podráždením.

Antialergické nosové spreje pôsobia totiž iným mechanizmom, ako tie návykové. Priamo znižujú histamínovú reakciu, ktorá spôsobuje alergické prejavy.

Nenávykové nosové spreje je možné používať počas alergickej sezóny na dennej báze bez rizika vzniku závislosti. Obvykle sa vstrekujú 2 krát denne do každej nosovej dierky, ale je možné ich použiť aj kedykoľvek počas dňa alebo noci, kedy sa dostaví prudší alergický atak.

Uvedené nenávykové spreje na potlačenie alergie a uľahčenie dýchania sú v lekárni dostupné bez lekárskeho predpisu. Váš lekárnik vám presnejšie vysvetlí, ako sa liek správne používa a aké sú ďalšie možnosti zmiernenia príznakov alergickej nádchy.

 

V tomto článku sú uvádzané aj informácie a odkazy na produkty. Článok nie je náhradou zdravotnej starostlivosti. Podrobné informácie žiadajte u svojho lekára alebo lekárnika.

Upozornenie

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom.


Ďalšie články:

Stiahnutie z trhu: Olfen 25 mg (Diclobene) tbl fle (blis.Al/PVC) 1x20 ks

Dôvod stiahnutia: nesúlad so schválenou špecifikáciou v parametri obsah liečiva.

Vakcína COVID-19 Vaccine AstraZeneca - čo potrebujete vedieť o očkovaní

V článku vám prinášame základné informácie o vakcíne s komerčným názvom COVID-19 Vaccine AstraZeneca, ktorú uviedla na trh spoločnosť AstraZeneca v roku 2021. vakcína má od januára 2021 platnú registráciu vo všetkých členských krajinách EÚ s kódom EU/1/21/1529/001, resp. EU/1/21/1529/002.

Na ADC.sk pribudne funkcia "Kde kúpiť"

"Kde kúpiť" je tlačidlo v detaile produktu, ktoré umožní používateľom ADC.sk okrem získavania informácií o farmaceutických a príbuzných produktoch aj ich kúpu v niektorej z internetovej lekárni, ktoré produkt ponúkajú.

Dostupná je ďalšia vakcína proti COVID-19. V čom sa líši od prvej?

Po vakcíne Comirnaty vám prinášame základné informácie o vakcíne s komerčným názvom COVID-19 Vakcína Moderna

Prvá vakcína proti koronavírusu už je na Slovensku. Čo potrebujete vedieť o očkovaní

V článku vám prinášame základné informácie o vakcíne s komerčným názvom Comirnaty, ktorú uviedli na trh spoločnosti Pfizer a BioNTech v roku 2020.

Mohlo by vás zaujímať