Nedostatočné trávenie a možnosti jeho terapie

ADC, Aktuality, 24. septembra 2018

Nedostatočné trávenie patrí medzi veľmi časté typy porúch trávenia. Zjednodušene môžeme nedostatočné trávenie charakterizovať ako nedostatočné trávenie makronutričných zložiek potravy (tukov, bielkovín, sacharidov).

Najčastejšími príčinami nedostatočného trávenia (maldigescie), s ktorými prichádzajú pacienti do lekárne, sú dietárne pochybenia (nadmerná konzumácia potravín, konzumácia potravín s vysokým podielom tuku, konzumácia potravín, ktoré daná osoba toleruje v zníženej miere alebo vôbec.

Z funkčných príčin býva na pozadí nedostatočného trávenia najčastejšie porucha pankreatickej sekrécie typu exokrinnej nedostatočnosti rôzneho pôvodu. Dôsledkom nedostatočnej produkcie pankreatických enzýmov (lipáza, proteáza, amyláza a podobne) je potom nedostatočný rozklad (trávenie) uvedených makronutrientov s následnými prejavmi typu nechutenstvo, pocity plnosti, nadúvanie, nevoľnosti, prípadne následná hnačka alebo zápcha.

 

Poruchy trávenia tukov


Trávenie tukov začína pri prechode tráveniny zo žalúdka do dvanástnika. Počas mechanického spracovávania potravy v žalúdku sa tukové zložky potravy formujú do kvapôčok guľovitého tvaru s relatívne veľkým priemerom.

Po prechode do dvanástnika sa do tráveniny dostávajú žlčové kyseliny, ktoré fungujú ako emulgátory. Výsledkom ich aktivity je emulgácia tuku na malé kvapôčky, čím sa zväčší plocha pre následné pôsobenie pankreatickej lipázy, ktorá uplatňuje svoj účinok práve na fázovom rozhraní voda:tuk.

Pankreatická lipáza je enzým tvorený a vylučovaný pankreasom do dvanástnika ako súčasť pankreatickej šťavy. Úlohou lipázy je rozkladať triglyceridy na monoglyceridy a mastné kyseliny, ktoré sa v tejto podobe následne môžu vstrebávať.

Nadmerná konzumácia potravy bohatej na tuky, poruchy tvorby a vylučovania žlče a nedostatočná produkcia a vylučovanie pankreatickej lipázy a kombinácia týchto dvoch faktorov patria medzi najčastejšie príčiny bežných porúch trávenia tukov.

Poruchy trávenia tukov a následná dyspepsia vinou nadmernej konzumácie potravy bohatej na lipidy sú najčastejšou bežnou poruchou, na ktorú si pacienti v lekárni sťažujú. Uvedené problémy sa manifestujú pocitmi plnosti, nadúvaním, nechutenstvom a ďalšími ťažkosťami GIT (flatulencia, celkový dyskomfort, poruchy vylučovania stolice a pod.)

V prípade substitúcie lipázy pri nedostatočnom trávení je po hlavnom dennom jedle potrebné podať aspoň 10.000 až 20.000 jednotiek lipázy.

 

Poruchy trávenia škrobu


Najväčšiu časť kalorického príjmu spravidla vykrývajú cukry (sacharidy), pričom najväčšia časť obvykle pripadá na škrob.

Trávenie škrobu sa začína už v ústnej dutine, kde pôsobí slinná amyláza. Trávenie škrobu pokračuje v tenkom čreve, kam sa v rámci pankreatickej šťavy vylučuje pankreatická amyláza.

Výsledkom štiepenia sacharidov najprv disacharidy (sacharóza, maltóza, glukóza, laktóza) a poslednom stupni monosacharidy, ktoré sa následne resorbujú.

V skupine cukrov sa relatívne často objavujú poruchy trávenia disacharidov, resp. poruchy vstrebávania jednoduchých cukrov, ktoré taktiež môžu vyvolávať dyspepsie. V tomto prípade však ide skôr o stavy intolerancie, ktoré sa terapeuticky riešia inak ako bežné nezávažné poruchy trávenia.

Napriek tomu, že najčastejšie sú to tuky, ktoré spôsobujú stavy nedostatočnosti trávenia, nadmerný prísun škrobových jedál, alebo ich nižšia miera tolerovateľnosti bývajú taktiež relatívne častou príčinou dyspepsií. Do tejto skupiny môžeme okrem potravín bohatých na škrob zaradiť aj strukoviny a niektoré typy ovocia a zeleniny.

V prípade substitúcie amylázy pri nedostatočnom trávení je po hlavnom dennom jedle potrebné podať aspoň 7.000 až 15.000 jednotiek lipázy.

 

Poruchy trávenia bielkovín


Bielkovinová (proteínová) zložka stravy predstavuje u človeka približne 10 až 15 % celkového denného kalorického príjmu.

Trávenie proteínov začína v žalúdku pri veľmi kyslom pH. Práve v kyslom prostredí žalúdočnej kyseliny sa prítomný proenzým pepsinogén mení na aktívny pepsín, ktorý začína proces trávenia bielkovín.

Pre trávenie bielkovín je však rozhodujúca aktivita pankreatickej proteázy, ktorá má charakter endopeptidázy a štiepy bielkoviny na kratšie peptidy, z ktorých sa následne pôsobením exopeptidáz odštepujú terminálne aminokyseliny.

Výsledkom procesu trávenia proteínov sú aminokyseliny, ktoré sú vstrebávané do enterocytov prostredníctvom aktívnych prenášačov. Okrem toho dokážu cestou ATP-áz vstrebávať aj jednoduchšie dipetpidy a tripeptidy, ktorých štiepenie na výsledné aminokyseliny zabezpečujú bunkové peptidázy.

Enterocyty dokážu vstrebávať aj dlhšie peptidové reťazce, a to pomocou procesu transcytózy. Takto sa do portálneho obehu môžu dostať aj kratšie reťazce aminokyselín.

Poruchy trávenia bielkovín patria v porovnaní s tukmi a škrobmi k menej častým pôvodcom zažívacích dyspepsií, ktoré sú zaraditené medzi stavy nedostatočného trávenia. Vyskytujú sa predovšetkým po nadmernej konzumácii mäsitej potravy.

V prípade substitúcie proteázy pri nedostatočnom trávení je po hlavnom dennom jedle potrebné podať aspoň 500 až 1.000 jednotiek proteázy.

 

Terapia a manažment nedostatočného trávenia


V prípade, ak sa stavy nedostatočného trávenia prejavujú iba v bežnej a nezávažnej forme (väčšina prípadov), je možné ich liečiť substitúciou tráviacich enzýmov, ktoré rozkladajú tuky, škrob a bielkoviny.

Uvedené lieky sú dostupné buď vo forme tabliet alebo kapsúl s obsahom peliet. Lepší terapeutický efekt je dosiahnuteľný práve v prípade kapsúl s mikropeletami. Želatínová kapsula sa v žalúdku veľmi rýchlo rozpadá a uvoľnené mikropelety sa omnoho lepšie premiešajú s tráveninou, čo zefektívni ich pôsobenie.

Zároveň je vhodné medzi dostupnými liekmi voliť tie formy, ktoré chránia tráviace enzýmy tzv. gastrorezistentným obalom, čiže vrstvou, ktoré zabráni nežiaducej degradácii (denaturácii) obsiahnutých tráviacich enzýmov v kyslom prostredí žalúdka.

 

              

Pri nedostatočnom trávení sa používajú tráviace enzýmy v mikropeletách, ktoré dokážu odolávať žalúdočnej kyseline a ktoré sa veľmi dobre a rýchlo dokážu rozptýliť v trávenine. Na doplnenie môžeme použiť digestívnu čajovinu. V prípade hnačky doplníme liečbu o liek proti hnačke, ktorý netlmí aktivitu čriev.


V rámci podpornej liečby je možné použiť niektorý z fytopreparátov (čaje, extrakty), ktorý napomáha zažívaniu. Pokiaľ sú zažívacie ťažkosti sprevádzané hnačkou, je dobré doplniť liečbu o prípravky, ktoré zastavujú hnačku bez toho, aby znižovali pohyblivosť čriev. Súbežne sa odporúča krátkodobá šetriaca diéta.

 

O správnom použití liekov, ich rizikách a obmedzeniach pri ich použití sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.

 

V tomto článku sú uvádzané aj informácie a odkazy na produkty. Článok nie je náhradou zdravotnej starostlivosti. Podrobné informácie žiadajte u svojho lekára alebo lekárnika.

Upozornenie

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom.

Ďalšie články

Nové oznamy ŠÚKL o zmene dodávok liekov

  • Panthenol 100 mg JENAPHARM tbl 20x100 mg (liek.skl.hnedá)
  • Cabest 0,5 mg tbl (fľ.skl.hnedá) 1x8 ks
  • VEROGALID ER 240 mg tbl plg (liek.PE) 3x10 ks (30 ks)
  • Olfen 140 mg emp med (vre.papier/PE/Al/kopol.etylénmetakryl. kys.) 1x10 ks

Viacero závažných zmien v príbalovom letáku lieku Eleber (60 mg)

V príbalovom letáku došlo k viacerým závažným zmenám.
Zmenili sa antikoncepčné opatrenia. Odporúča sa, aby muži nesplodili dieťa počas liečby a 4 mesiace po jej ukončení a používali účinnú metódu antikoncepcie napr. prezervatív. Pôvodne sa odporúčalo mužom nesplodiť dieťa počas liečby a 6 mesiacov po jej ukončení.
Zmenili sa upozornenia týkajúce sa žien. Liek nie je určený na použitie u žien. Predošlé znenie upozornenia bolo, že sa liek nemá používať počas dojčenia, u tehotných žien alebo u…

Nový obsah

Nové oznamy ŠÚKL o zmene dodávok liekov

  • Chlorid sodný B. Braun 0,9 % infúzny roztok sol inf (fľ.PE) 10x500 ml
  • Canesten GYN Kombi tbl vag (blis.Al) 1x500 mg + crm der (tuba Al) 1x20 g, 1x1 set
  • Chlorid sodný B. Braun 0,9 % infúzny roztok sol inf (fľ.PE) 10x1000 ml
  • Actelsar HCT 80 mg/12,5 mg tablety tbl (blis.Al/Al) 1x90 ks
Nové oznamy ŠÚKL o zmene dodávok liekov
Nový produkt

Xonvea 20 mg/20 mg

tbl mod (blis.OPA/Al/PVC/Al) 1x20 ks

Liek obsahuje liečivá doxylamín (ktorý patí medzi antihistaminiká) a pyridoxín (iný názov pre vitamín B6).

Používa sa na liečbu nevoľnosti a vracania počas tehotenstva u tehotných žien vo veku ≥ 18 rokov, ktoré ...

Upozornenie

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom.

Xonvea 20 mg/20 mg
Nový produkt

Philips OneBlade (Original blade)

náhradné čepele na tvár (QP230/50) (inov.2023) 1x3 ks

Náhradné čepele na tvár Philips OneBlade, oholia bez podráždenia a bez porezania pokožky, holia, tvarujú.

  • Technológia OneBlade - hybridný holiaci strojček, ktorý dokáže zastrihávať, holiť a vytvárať čisté línie na akejkoľvek dĺžke fúzov.
  • Obojstranná čepeľ z nehrdzavejúcej ocele - ...
Philips OneBlade (Original blade)
Nový produkt

EQUAZEN

cps (EPA olej z rýb a olej pupalky) 1x360 ks

Výživový doplnok obsahuje viacnenasýtené mastné kyseliny omega-3 a omega-6. Zdrojom je rybí olej zo sardiniek a sardel (obsahujú prirodzene vysoké koncentrácie kyseliny eikosapentaénovej - EPA) a olej pupalky.

Zloženie: Olej z morských rýb s vysokým obsahom EPA (pôvod ...

EQUAZEN
Nový produkt

EQUAZEN žuvacie

cps s jahodovou príchuťou (EPA olej z rýb a olej pupalky)1x180 ks

cps s jahodovou príchuťou (EPA olej z rýb a olej pupalky)1x60 ks

Výživový doplnok, ktorý poskytuje ľahký a vhodný spôsob, ako dodať telu viacnenasýtené mastné kyseliny omega-3 a omega-6 vo vyvážených pomeroch. Zdrojom rybieho oleja sú sardinky a sardely, známe tým, že obsahujú prirodzene vysoké koncentrácie kyseliny eikosapentaénovej (EPA). Vhodný pre deti aj ...

EQUAZEN žuvacie
Mohlo by vás zaujímať