Na ADC.sk pribudne funkcia "Kde kúpiť"

Spoločnosť PharmINFO, prevádzkovateľ portálu ADC.sk oznámila pilotnú fázu testovania novej funkcie s názvom "Kde kúpiť". 

Čo znamená "Kde kúpiť"

"Kde kúpiť" je tlačidlo v detaile produktu, ktoré umožní používateľom ADC.sk okrem získavania informácií o farmaceutických a príbuzných produktoch aj ich kúpu v niektorej z internetovej lekárni, ktoré produkt ponúkajú. Súčasťou funkcie je aj uvedenie najnižšej ponúkanej ceny produktu nad tlačidlom "Kde kúpiť".

Po stlačení tlačidla "Kde kúpiť" prechádza používateľ do zoznamu internetových lekární, ktoré tento produkt ponúkajú. V prvej fáze sa bude môcť používateľ rozhodnúť pri kúpe produktu pre jednu z internetových lekárni podľa kritérií:

 • cena produktu
 • náklady na dopravu
 • dostupnosť produktu na sklade

Funkcia "Kde kúpiť" pracuje na podobnom princípe porovnávania cien produktov, aký dnes ponúkajú bežné porovnávače cien. Na rozdiel od porovnávačov však funkcionalita v prvej  (prebiehajúcej) fáze neumožní funkcionality, ktoré sú pre internetové lekárne kľúčové pre získanie popredných pozícií  v zozname predajcov, ako sú:

 • Rating - hodnotenie internetových lekárni zákazníkmi po realizácii nákupu
 • Bidovanie - nastavovanie individuálnych cien za preklik na eShop
 • Meranie konverzií pre vyhodnotenie efektivity investovaných prostriedkov
 • Nákup priamo na ADC.sk

a ďalšie funkcie, ktoré sú však plánované v nasledujúcich fázach vývoja funkcionality "Kde kúpiť"

 

Nová pridaná hodnota pre používateľov ADC.sk

Nová funkcionalita by mala priniesť pridanú hodnotu používateľom portálu ADC.sk, ktorý je často vnímaný ako eShop, no v skutočnosti je predovšetkým zdrojom validovaných odborných informácií o liekoch a doplnkovom sortimente. 

"V minulosti aj v čase pandémie Covid-19 sa bežne stáva, že používateľ ADC.sk hľadá možnosť si produkt zakúpiť, hoci prevádzkovateľ upozorňuje, že ADC.sk nie je eShopom. Vznikla preto myšlienka presmerovať tento záujem tam, kde je zmysluplný, teda do internetových lekární", uvádza PharmINFO. 

Vzhľadom na význam a dosah portálu ADC.sk, ktorý je najnavštevovanejším a najznámejším médiom o farmaceutických a príbuzných produktoch na Slovensku by mohla nová funkcionalita plniť svoj účel: ADC.sk ročne navštívi viac ako 5 miliónov používateľov, ktorí si zobrazia takmer 35 miliónov stránok.

Okrem internetových lekárni je funkcionalita zaujímavá aj pre výrobcov a dodávateľov vybraného sortimentu dostupného v internetových lekárňach, ktorí majú svoje produkty zalistované v ADC Číselníku.

Do pilotnej fázy projektu "Kde kúpiť" sa môže zapojiť každá zo 40-tich internetových lekárni, ktoré v súčasnosti preberajú údaje o produktoch ponúkaných vo svojich shopoch z ADC Číselníka, medzi ktoré patria aj známe internetové lekárne Dr.Max, Benulekáreň a Pilulka.

 

Čím sa líši porovnávanie cien na ADC.sk oproti bežným porovnávačom

Porovnávanie cien produktov, resp. vytvorenia prostredia pre "súboj" o najlepšie pozície jednotlivých internetových lekárni nie je primárnym cieľom ADC.sk. Túto funkcionalitu vnímame ako doplnkovú a našou ambíciou nie je získať do funkcionality čo najviac internetových lekárni. Táto skutočnosť vytvára  prevádzkovateľovi priestor na zavedenie nadštandardných nárokov na kvalitu a validáciu vstupov internetových lekárni, ktoré majú záujem o zobrazovanie na ADC.sk.

Ďalšie doplnkové funkcionality ADC

ADC.sk kladie maximálny dôraz na bezchybnú identifikáciu produktov ešte pred ich zverejnením, aby nedochádzalo k porovnaniu produktov, ktoré by vôbec nemali byť medzi sebou porovnávané.  Preto jednou z podmienok pre zapojenie internetovej lekárne do pilotného projektu "Kde kúpiť" na ADC.sk je, aby boli produkty v poskytovanom XML súbore identifikované ADC Kódom a v stave "Aktívny", čo zamedzí stavu, kedy by mohli byť porovnávané produkty s rôznou veľkosťou balenia, rôznymi príchuťami alebo produkty, ktoré môžu byť poskytované u jedného predajcu na kusy a u iného predajcu na balenie.

Identifikácia ADC Kódom sa osvedčila pri mnohých typoch dnes už štandardnej elektronickej komunikácie medzi subjektami v liekovom reťazci a výnimkou nie sú ani internetové lekárne.

 

O ADC Kóde

ADC Kód je jedinečný identifikátor každého produktu zalistovaného v ADC Číselníku, ktorý používa vo svojich systémoch vyše 95% verejných lekární a taktiež už viac ako 40 internetových lekární v SR.

ADC.sk je prirodzenou súčasťou ADC Číselníka, z ktorého čerpá a poskytuje údaje určené pre verejnosť. Lekárne na Slovensku využívajú ADC číselník a v ňom obsiahnutý ADC Kód ako jediný štandard na elektronické obchodovanie v liekovom reťazci ako aj na získavanie online informácií o produktoch.

ADC Kód je preto prirodzeným identifikátorom umožňujúcim automatické prelinkovanie produktov medzi ADC.sk a internetovými lekárňami. Platí teda, že každý produkt, ktorý je aktívny v ADC Číselníku môže byť prelinkovaný s internetovými lekárňami používajúcimi ADC Číselník.

 

Viac informácií o funkcionalite Kde kúpiť a k identifikácii ADC Kódom vám radi poskytneme na info@pharminfo.sk.

Upozornenie! Obrázky (vizualizácie) v tomto článku boli aktuálne ku dňu publikovania tohto článku a hodnoty nemusia zodpovedať aktuálnemu stavu cien uvedeného produktu v uvedených internetových lekárňach v nasledovnom období. Poradie internetových lekárni a uvedené ceny na vizualizáciách nie sú smerodajné! Konkrétny produkt na vizualizácií bol vybraný náhodne. Obrázky (vizualizácie) majú výlučne interpretačnú úlohu a aktuálny stav cien a poradia uvedených internetových lekárni si vždy overte v detaile tohto produktu!

 

 

Upozornenie

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom.


Ďalšie články:

Cytochróm P450 - izoenzým CYP3A4

Cytochróm P450 (CYP) predstavuje širšiu skupinu enzýmov z rodiny cytochrómov, ktoré sa podieľajú na metabolizme nielen liekov ale aj väčšiny ostatných xenobiotík. Izoenzým cytochrómu P450 označovaný ako CYP3A4 sa často považuje za najdôležitejší enzým metabolizujúci liečivá, vzhľadom na jeho relatívne vysokú expresiu v pečeni a čreve. CYP3A4 je jedným z najvýznamnejších izoenzýmov v pečeni ...

Nové oznamy ŠÚKL o zmene dodávok liekov

 • TRACRIUM sol inj 25 mg (amp.skl.) 5x2,5 ml
 • PARALEN GRIP horúci nápoj citrón 650 mg/10 mg plu por 1x6 vrecúšok
 • PARALEN HOT DRINK plv 6 sáčkov
 • PARALEN SUS sus por 1x100 ml

Stiahnutie z trhu: UNILAT 50 mikrogramov/ml očná roztoková instilácia int opo 125 ug (fľ. PE s kvapkadlom) 3x2,5 ml (7,5 ml)

Dôvod stiahnutia: zistený výsledok mimo špecifikáciu pre parameter obsah účinnej látky.

Nové oznamy ŠÚKL o zmene dodávok liekov

 • ZYPADHERA 405 mg plu igf 405 mg (liek.inj.skl.) + solvens (liek.inj.skl.) 1x1 set
 • FAKTU masť ung rec (tuba Al+aplikátor) 1x20 g
 • Vancomycin Mylan 500 mg plv ifo (liek.inj.skl.) 1x1 lag
 • Espumisan comfort gte por 3 g/30 ml 1x30 ml

Nové oznamy ŠÚKL o zmene dodávok liekov

 • SOFENTIL 50 mikrogramov/ml injekčný/infúzny roztok sol ijf (amp.skl.) 5x5 ml
 • CONVERIDE 300 mg/12,5 mg tbl flm (blis.) 1x28 ks
 • CONVERIDE 300 mg/25 mg tbl flm (blis.) 1x28 ks
 • TAXIMED 1 g plo ijf (liek.inj.skl.) 1x10 lag
Mohlo by vás zaujímať