Mykóza nechtov (onychomykóza) – správne použitie liečivých lakov

Mykóza nechtov (onychomykóza)

Mykóza nechtov (onychomykóza) je infekcia nechtovej jednotky spôsobená hubami. Postihuje najmä nechty na dolných končatinách, častejšie u dospelých osôb.

Onychomykózu nemožno považovať iba za kozmetický problém. Môže výrazne znížiť kvalitu života (51 % pacientov má problémy pri chôdzi, 33 % pacientov pociťuje bolesť).

Základom lokálnej liečby mykózy nechtov (onychomykózy) je pravidelná aplikácia liečivého laku. V článku sú zhrnuté zásady liečby mykózy nechtov.

Obrázok 1: Základom lokálnej liečby mykózy nechtov je pravidelná a dlhodobá aplikácia liečivého laku. Podmienkou účinnosti je jeho správne použitie.

 

Všeobecné zásady pre použitie liečivých lakov na nechty

 • Liečivé laky na nechty sú určené osobám, ktoré dovŕšili vek 18 rokov. Osoby liečiace sa na cukrovku alebo obehové ochorenia dolných končatín by mali liečbu konzultovať s lekárom.
 • Použitie liečivého laku je vhodné pre obe pohlavia (muži aj ženy).
 • Liečivé laky na nechty sa používajú v prípadoch, kedy mykózy nechtov postihuje najviac dva nechty, na ktorých sú postihnuté maximálne 2/3 nechtovej plochy. V prípade rozsiahlejšieho postihnutia je potrebné konzultovať liečbu s lekárom.
 • Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať alergické reakcie. Ak sa u Vás vyskytne alergická reakcia, ihneď odstráňte lak pomocou odlakovača a prestaňte liečivý lak používať.
 • Pri liečbe je možné používať aj bežné kozmetické laky tak, že tieto sa aplikujú s odstupom 24 hodín po nanesení liečivého laku. Počas celej doby liečby sa nemajú používať umelé nechty.

 

Správny postup pri použití liečivých lakov na nechty

 

Pred aplikáciou je potrebné odstrániť z nechtu lak z predchádzajúcej aplikácie (netýka sa prvej aplikácie liečivého laku na nechty). Pri odstraňovaní sa používa bežný odlakovač a odličovacie tampóny. Počas uvedeného postupu sa z nechtu zároveň odstránia prípadné nečistoty alebo mastnota, ktoré môžu brániť správnemu účinku liečivého laku na nechty.
 

Postihnutú ruku alebo nohu ponoríme do vlažného kúpeľa, ktorý môže obsahovať antiseptickú prísadu. Keď je plocha nechtu vplyvom teplej vody mierne zmäknutá, sa pomocou priloženého pilníka na nechty opilníkuje celá plocha nechtu vrátane hornej hrany. Takto sa postupne odstraňuje napadnutá a poškodená vrstva nechtu umožňuje sa lepší prienik liečiva a urýchľuje sa tým proces liečby. Pilník, ktorým sa ošetrujú postihnuté nechty, nemá byť používaný na zdravé nechty.
 

Pred nanesením liečivého laku sa nechty opätovne očistia tampónom. Lak sa nanáša na suché nechty. Aplikátor sa ponára do fľaštičky tak, aby sa pri vyberaní neotieral o kraj nádoby. Lak sa pomocou aplikátora postupne rovnomerne rozotrie po celej ploche nechtu. Pred každým namočením je potrebné tampónom utrieť aplikátor, aby sa zabránilo kontaminácii laku. Po aplikácii sa lak nechá úplne zaschnúť 3-5 minút.
 

Po aplikácii liečivého laku na všetky postihnuté nechty otrite všetok lak z vonkajšej strany fľaštičky a túto následne uzavrite a umyte si ruky (po aplikácii na nechty rúk sa s umytím čaká až do úplného zaschnutia naneseného laku). Následne je možné vykonať bežnú hygienu (voda a bežné mydlá neznižuje účinnosť liečivého laku). Po 24 hodinách sa môže na zaschnutú vrstvu liečivého laku nanášať aj kozmetický lak.
 

Keďže frekvencia používania liečivého laku na nechty je 1 krát týždenne, je potrebné celý uvedený postup vykonať každý týždeň v stanovený deň. Pokiaľ sa stane, že bol deň aplikácie nového laku premeškaný, je potrebné vykonať celý postup pri nanášaní čo najskôr a následne pokračovať v pôvodnej schéme pravidelných aplikácií.
 

 

Dĺžka liečby pomocou liečivého laku na nechty

Liečba mykózy nechtov je vždy dlhodobá a neexistuje žiaden preukázaný spôsob, ako ju skrátiť.

V prípade pravidelného ošetrovania nechtov a aplikácii liečivého laku podľa vyššie uvedeného postupu by sa prvé viditeľné výsledky liečby mali dostavovať asi po 3 mesiacoch používania.

Liečba má trvať až do okamihu, kedy viditeľné príznaky infekcie úplne nevymiznú a na postihnutých prstoch nenarastie úplný zdravý necht. Pri nechtoch na rukách to trvá asi 6 mesiacov, pri nechtoch na nohách je to 9 až 12 mesiacov.

Pokiaľ sa po troch mesiacoch liečby stav nelepší, resp. v prípade že dochádza k zhoršovaniu stavu, je potrebná bezodkladná konzultácia s lekárom.

Obrázok 2: Výsledkom liečby mykózy nechtov liečivým lakom je úplné odstránenie poškodeného nechtu a narastenie plnohodnotného zdravého nechtu.

 

Upozornenia pri liečbe pomocou liečivých lakov na nechty

 • Liečivý lak na nechty nie je určený na aplikáciu na kožu a sliznice. V prípade kontaktu s kožou lak okamžite odstráňte.
 • Pri náhodnom kontakte laku s očami je nevyhnutné okamžité vypláchnutie čistou tečúcou vodou a následná bezodkladná konzultácia s očným lekárom.
 • Pri manipulácii s liečivým lakom nevdychujte vzduch tesne nad uzáverom fľašky s lakom. Pri náhodnom kontakte liečivého laku s ústami alebo jazykom okamžite opakovane vypláchnite ústa čistou vodou. Pri podozrení na požitie liečivého laku ihneď kontaktujte lekára.
 • Pri strihaní alebo inom bežnom skracovaní postihnutých nechtov je dôležité dôkladne vydezinfikovať všetky použité nástroje (nožničky a iné pomôcky na pedikúru) pred tým, ako budú použité na iné nechty.
 • Pokiaľ pomedzi jednotlivé aplikácie liečivého laku (1x týždenne) manipulujete s organickými rozpúšťadlami, kozmetickými odlakovačmi, alebo inými leptavými látkami, používajte pri tom ochranné rukavice, aby nedošlo k narušeniu celistvej vrstvy liečivého laku na ploche postihnutých nechtov.
 • Po bežnom kúpaní alebo sprchovaní je potrebné vždy starostlivo vysušiť medzery medzi prstami, aby nedošlo k zaneseniu infekcie na iné nechty a kožu.
 • Počas liečby je vhodné vyhýbať sa noseniu uzatvorenej obuvi a ponožiek zo syntetických vlákien.

 

Náklady na liečbu mykózy nechtov pomocou liečivého laku

Finančné náklady na lokálnu liečbu mykózy nechtov sa pohybujú približne v intervale 50 až 100 EUR na 1 rok. Rozhodujúcim faktom pre dosiahnutie nákladov v dolnej časti intervalu je voľba prípravkov, u ktorých jednotlivé balenie lieku vydrží na celé obdobie jedného roka (napríklad prípravky s obsahom účinnej látky amorolfín) a nie je potrebné postupné použitie viacerých balení (ako je to napríklad pri liekoch s obsahom účinnej látky ciklopirox).

 

V tomto článku sú uvádzané aj informácie a odkazy na produkty. Článok nie je náhradou zdravotnej starostlivosti. Podrobné informácie žiadajte u svojho lekára alebo lekárnika.

Upozornenie

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom.


Ďalšie články:

Dostupná je ďalšia vakcína proti COVID-19. V čom sa líši od prvej?

Po vakcíne Comirnaty vám prinášame základné informácie o vakcíne s komerčným názvom COVID-19 Vakcína Moderna

Prvá vakcína proti koronavírusu už je na Slovensku. Čo potrebujete vedieť o očkovaní

V článku vám prinášame základné informácie o vakcíne s komerčným názvom Comirnaty, ktorú uviedli na trh spoločnosti Pfizer a BioNTech v roku 2020.

Stiahnutie z trhu: Cinacalcet Teva 30 mg tbl flm (blis.) 1x28 ks

Dôvod stiahnutia: nevyhovujúci výsledok skúšky v parametri obsah liečiva

Informácia o inovácii rady Sunar Expert a nových kódoch pre úhradu od 1.1.2021

Vážení lekári, lekárnici,

dovoľte, aby sme Vás informovali o inovácii už osvedčenej rady Sunar Expert a o nových kódoch pre úhradu od 1.1.2021. Samotná výška úhrady ani doplatok pacienta sa u žiadneho z prípravkov tejto rady nemení...viac

Stiahnutie z trhu: Acnatac 10 mg/g+0,25 mg/g gél gel (tuba Al) 1x30 g

Dôvod stiahnutia: nesúlad s registračnou dokumentáciou – na trh v Slovenskej republike boli uvedené české balenia

Mohlo by vás zaujímať