Minister opäť zrušil lekárňam novoročný sviatok

Nová vláda, nový minister zdravotníctva, no napriek tomu stále rovnaké praktiky. Novoročný deň nestrávia v lekárňach iba tí lekárnici, čo slúžia pohotovosť, ale do práce musia všetci. Treba totiž preceňovať lieky.

Pán minister Uhliarik sa nijako neodlíšil od svojich predchodcov. Termín novej kategorizácia stanovilo MZ SR opäť presne na 1. januára. Nová kategorizácia pre lekárnika znamená povinné precenenie všetkých liekov a zdravotníckych pomôcok. Tým sa totiž s príchodom kategorizácie menia ceny a doplatky.

Navyše, pre lekárnikov je povinný pobyt v práci počas štátneho sviatku nepríjemný hneď dvakrát. Pri každej kategorizácii totiž dochádza k znižovaniu cien liekov, čo pre lekáreň znamená ťažké finančné straty. Pri nízkej ziskovosti slovenských lekární (najnižšie ceny liekov v Európe, najnižšie marže, najvyššia koncentrácia lekární) to pre mnohé lekárne znamená iba jediné - znižovať zásoby liekov na minimum, znižovať počty zamestnancov a tým aj znižovať prevádzkovú dobu. Pre slovenských pacientov to znamená ďalšie zníženie dostupnosti liekov a lekárenskej starostlivosti.

Slovenskí lekárnici prostredníctvom svojej komory v minulosti už viackrát žiadali o zmeny v systéme kategorizácií, ktoré by im znížili finančné straty a ktoré by ich zároveň nenútili každoročne sviatkovať v lekárňach. Navrhované zmeny by pritom nijako neovplyvnili náklady na lieky ani systematiku práce MZ SR.

Okrem novej kategorizácie celé Slovensko, teda aj lekárne, čaká zmena DPH. A aby toho nebolo dosť, kvôli zavedeniu cenových limitov na doplatky musia všetky lekárne k 1.1.2011 povinne upraviť svoje softvéry. Nakoľko však parlament schválil zákon plný odborných a terminologických chýb, očakávajú sa na Slovensku po tomto víkende výrazné problémy s poskytovaním lekárenskej starostlivosti.


Inzercia:
Internetová lekáreň na kľúč
Aby ste mohli prevádzkovať vlastnú internetovú lekáreň, nemusíte byť počítačovo zdatný a dokonca sa nemusíte starať ani o dáta k predávaným produktom.

Overenie dostupnosti farma  produktov na trhu za 1,86 sec.
Objednajte si teraz ADC ČÍSELNÍK pre Vašu lekáreň. Objednávajte elektronicky rovnako u všetkých distribútorov. On-line overenie dostupnosti produktu na trhu za menej ako 2 sekundy.

Systém Overovania Interakcií teraz za 0,- EUR
Objednajte si teraz ADC ČÍSELNÍK pre Vašu lekáreň so 40% zľavou a vydávajte pacientom lieky bezpečne so Systémom Overovania Interakcií!

Transférové objednávanie pre reprezentantov farma firiem
Objednávanie reprezentantov výrobcov u distribútorov pre lekárne. Z jedného používateľského rozhrania na všetkých veľkodistribútorov rovnako

Centrálna registrácia produktov pre farma firmy
Už viac ako 500 farma firiem a dodávateľov registruje svoje produkty centrálne. Odpadá nutnosť registrácie u každého distribútora zvlášť, dáta sa prenášajú do celého liekového reťazca
© PharmINFO. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ ADC ČÍSELNÍK-a, spoločnosť PharmINFO spol. s r.o.

Upozornenie

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom.


Ďalšie články:

Nové oznamy ŠÚKL o zmene dodávok liekov

 • Lunaldin 400 mikrogramov sublingválne tablety tbl slg 1x30 ks
 • Lunaldin 800 mikrogramov sublingválne tablety tbl slg 1x30 ks
 • ELIGARD 7,5 mg plv iol 1x7,5 mg+1x solv. (striek.inj.napl."A"s PP viečkom+striek.inj.napl."B"+ihla) 1x1 set
 • Ultravist 300 mg I/ml sol inj (fľ.skl.) 10x50 ml (500 ml)

Stiahnutie z trhu: ELENIUM tbl obd 10 mg (blis.PVC/Al) 1x20 ks

Dôvod stiahnutia: nesúlad so špecifikáciou v parametri – uvoľňovanie účinnej látky.

Nové oznamy ŠÚKL o zmene dodávok liekov

 • Valsartan Actavis 160mg tbl flm (blis.PVC/PE/PVDC/Al) 1x98 ks
 • Brieka 300 mg cps dur 300 mg (blis.) 1x56 ks
 • Pradaxa 75 mg tvrdé kapsuly cps dur (blis.Al/Al) 1x30 ks
 • ADAXIB 100 mg cps dur (blis.PVC/PVDC/Al) 1x30 ks

Stiahnutie z trhu: Amiodaron hameln 50 mg/ml con ijf 10x3 ml (5 ml amp.skl.)

Dôvod stiahnutia: nesúlad so špecifikáciou v parametri – vzhľad.

Nové oznamy ŠÚKL o zmene dodávok liekov

 • Montelukast Teva 4 mg tbl mnd (blister Al/Al) 1x28 ks
 • Desloratadine Actavis 5 mg filmom obalené tablety tbl flm 1x50 ks
 • Betahistin Actavis 16 mg tbl 1x60 ks
 • Atomoxetine Actavis 40 mg cps dur (blis.) 1x28 ks
Mohlo by vás zaujímať