Jódovaný povidón - optimálna ochrana pred hepatitídou A


| 8. 11. 2017 Kategória: Aktuality

V niektorých častiach Slovenska v rátane hlavného mesta Bratislavy bol v poslednej dobe zaznamenaný zvýšený výskyt hepatitídy typu A.

Hepatitída A sa označuje ako infekčná žltačka alebo "choroba špinavých rúk". Pôvodcom ochorenia je vírus hepatitídy A (HAV). Vírus sa dostáva do tela obvykle ústami - kontaminovanou vodou, potravou, alebo nedostatočne umytými rukami.

Minimalizovať riziko nákazy HAV sa dá výhradne dôslednou hygienou. V prípade ohrozených skupín sa odporúča okrem hygieny aj zodpovedajúca a pravidelná dezinfekcia.

HAV je veľmi odolný voči vysokým teplotám, kyslým a zásaditým látkam. Z tohto dôvodu môže byť dezinfekcia bežnými mydlami neúčinná. Vhodnou alternatívou je súbežné používanie bežného mydla a dezinfekčných roztokov, ktoré účinkujú aj na vírusy.

Najvhodnejším riešením je použitie mydla s obsahom dezinfekčnej látky, ktorá ničí HAV. Momentálne je na trhu jediný liek z kategórie dezinficiencií, ktorý uvedené parametre spĺňa, a to jódovaný povidón vo forme mydla (dostupný ako Betadine dezinfekčné mydlo).
 

Informácie o správnom použití jódovaného povidónu vo forme mydla nájdete na ADC (kliknite na obrázok nižšie).
 

Medzi najohrozenejšie skupiny, ktoré by mali bežnú hygienu obohatiť o vhodný typ dezinfekcie, patria deti v predškolskom a školskom veku, ľudia vybraných profesií (napríklad zdravotníci) a osoby, ktoré sa vyskytujú v oblastiach s vyšším výskytom hepatitídy A.

Trvalú ochranu pred hepatitídou A predstavuje jedine očkovanie vakcínami proti HAV. Deti je možné očkovať od 12 mesiaca veku.

 

Mohlo by vás zaujímať: Antiseptické ošetrenie rán

 

V tomto článku sú uvádzané aj informácie a odkazy komerčného charakteru.


Ďalšie články:

Podporujem IPL: Receptúra mesiaca (december)

ADC | 8. 12. 2017 Kategória: Aktuality

V rubrike RECEPTÚRA MESIACA vám dávame do pozornosti vybrané receptúry. V decembrových receptúrach prinášame magistraliter receptúry na prípravky s obsahom latanoprostu pri terapii alopécie.

Atopická dermatitída a probiotiká

ADC | 8. 12. 2017 Kategória: Aktuality

Atopická dermatitída (atopický ekzém) je pomerne bežné kožné ochorenie vyskytujúce sa hlavne u malých detí. ISAPP odporúča užívanie kombinácie Lactobacillus rhamnosus LGG® a Bifidobacterium lactis BB-12® v rámci zníženia rizika výskytu atopického ekzému u detí.

Nové oznamy ŠÚKL o prerušení a skončení dodávok liekov

ADC | 7. 12. 2017 Kategória: Aktuality
  • JOVESTO 0,5 mg/ml perorálny roztok sol por 75 mg+lyž.odm. (fľ.skl.jant.) 1x150 ml
  • Levodopa/Carbidopa/Entacapone Teva tbl flm (fľ.HDPE) 150 mg/37,5 mg/200 mg 1x100 ks
  • Pregabalin Teva 150 mg cps dur (blis.PVC/Al) 1x56 ks
  • TYGACIL plv ifo 50 mg (liek.inj.skl.) 1x10 lag

Nové v ADC Číselníku: Automatické vyhodnocovanie interakcií pri výdaji v lekárni

Mgr. Jakub Čehák, PharmDr. Lenka Siváková | 30. 11. 2017 Kategória: Aktuality

Služba ADC Interakcie, ktorá je súčasťou verzie ADC Číselníka určeného pre lekárne, prešla nenápadnou ale dôležitou zmenou. Výdaj liekov je tak opäť o niečo bezpečnejší.

Zníženie výskytu atopického ekzému u detí pomocou probiotickej asistencie

ADC | 20. 11. 2017 Kategória: Aktuality

Za účelom zníženia rizika alergického (atopického) ochorenia ISAPP odporúča užívanie kombinácie Lactobacillus rhamnosus LGG® a Bifidobacterium lactis BB-12®.

Mohlo by vás zaujímať