Jódovaný povidón - optimálna ochrana pred hepatitídou A

V niektorých častiach Slovenska v rátane hlavného mesta Bratislavy bol v poslednej dobe zaznamenaný zvýšený výskyt hepatitídy typu A.

Hepatitída A sa označuje ako infekčná žltačka alebo "choroba špinavých rúk". Pôvodcom ochorenia je vírus hepatitídy A (HAV). Vírus sa dostáva do tela obvykle ústami - kontaminovanou vodou, potravou, alebo nedostatočne umytými rukami.

Minimalizovať riziko nákazy HAV sa dá výhradne dôslednou hygienou. V prípade ohrozených skupín sa odporúča okrem hygieny aj zodpovedajúca a pravidelná dezinfekcia.

HAV je veľmi odolný voči vysokým teplotám, kyslým a zásaditým látkam. Z tohto dôvodu môže byť dezinfekcia bežnými mydlami neúčinná. Vhodnou alternatívou je súbežné používanie bežného mydla a dezinfekčných roztokov, ktoré účinkujú aj na vírusy.

Najvhodnejším riešením je použitie mydla s obsahom dezinfekčnej látky, ktorá ničí HAV. Momentálne je na trhu jediný liek z kategórie dezinficiencií, ktorý uvedené parametre spĺňa, a to jódovaný povidón vo forme mydla (dostupný ako Betadine dezinfekčné mydlo).
 

Informácie o správnom použití jódovaného povidónu vo forme mydla nájdete na ADC (kliknite na obrázok nižšie).
 

Medzi najohrozenejšie skupiny, ktoré by mali bežnú hygienu obohatiť o vhodný typ dezinfekcie, patria deti v predškolskom a školskom veku, ľudia vybraných profesií (napríklad zdravotníci) a osoby, ktoré sa vyskytujú v oblastiach s vyšším výskytom hepatitídy A.

Trvalú ochranu pred hepatitídou A predstavuje jedine očkovanie vakcínami proti HAV. Deti je možné očkovať od 12 mesiaca veku.

 

Mohlo by vás zaujímať: Antiseptické ošetrenie rán

 

V tomto článku sú uvádzané aj informácie a odkazy komerčného charakteru.


Ďalšie články:

Športové poranenia: Bolesti chrbtice z preťaženia (prvá pomoc a podpora pri rekonvalescencii)

ADC | 26. 10. 2018 Kategória: Aktuality

Bolesti chrbtice sa najčastejšie objavujú pri športoch a aktivitách sprevádzaných nesprávnym dvíhaním ťažších bremien.

Športové poranenia: Pomliaždenie (prvá pomoc a podpora pri rekonvalescencii)

ADC | 26. 10. 2018 Kategória: Aktuality

Pomliaždenie vzniká zvyčajne po údere, silnom náraze alebo páde, kedy malé cievy pod kožou prasknú alebo sa roztrhnú. To spôsobuje prenikanie krvi do tkanív pod kožou.

Športové poranenia: Podvrtnutie kĺbu (prvá pomoc a podpora pri rekonvalescencii)

ADC | 26. 10. 2018 Kategória: Aktuality

Pri podvrtnutí dochádza obvykle k extrémnemu natiahnutiu kĺbových väzov s rizikom možnej ruptúry. Najčastejšie býva takto postihnutý členkový kĺb.

Športové poranenia: Natiahnutie a natrhnutie svalu (prvá pomoc a podpora pri rekonvalescencii)

ADC | 26. 10. 2018 Kategória: Aktuality

Pri zvýšenom preťažení svalových partií môže dôjsť k ich poškodeniu, a to natiahnutiu či dokonca natrhnutiu. Menej závažným a omnoho častejšie sa vyskytujúcim problémom pri bežných športových a iných pohybových aktivitách je natiahnutý sval.

Športové poranenia: Narazenie (prvá pomoc a podpora pri rekonvalescencii)

ADC | 26. 10. 2018 Kategória: Aktuality

Jedným z najčastejších následkov priameho pôsobenia tupého násilia na určitú časť tela (údery, pády) býva narazenie, ktoré radíme medzi tzv. zatvorené poranenie.

Mohlo by vás zaujímať