Jódovaný povidón - optimálna ochrana pred hepatitídou A


| 8. 11. 2017 Kategória: Aktuality

V niektorých častiach Slovenska v rátane hlavného mesta Bratislavy bol v poslednej dobe zaznamenaný zvýšený výskyt hepatitídy typu A.

Hepatitída A sa označuje ako infekčná žltačka alebo "choroba špinavých rúk". Pôvodcom ochorenia je vírus hepatitídy A (HAV). Vírus sa dostáva do tela obvykle ústami - kontaminovanou vodou, potravou, alebo nedostatočne umytými rukami.

Minimalizovať riziko nákazy HAV sa dá výhradne dôslednou hygienou. V prípade ohrozených skupín sa odporúča okrem hygieny aj zodpovedajúca a pravidelná dezinfekcia.

HAV je veľmi odolný voči vysokým teplotám, kyslým a zásaditým látkam. Z tohto dôvodu môže byť dezinfekcia bežnými mydlami neúčinná. Vhodnou alternatívou je súbežné používanie bežného mydla a dezinfekčných roztokov, ktoré účinkujú aj na vírusy.

Najvhodnejším riešením je použitie mydla s obsahom dezinfekčnej látky, ktorá ničí HAV. Momentálne je na trhu jediný liek z kategórie dezinficiencií, ktorý uvedené parametre spĺňa, a to jódovaný povidón vo forme mydla (dostupný ako Betadine dezinfekčné mydlo).
 

Informácie o správnom použití jódovaného povidónu vo forme mydla nájdete na ADC (kliknite na obrázok nižšie).
 

Medzi najohrozenejšie skupiny, ktoré by mali bežnú hygienu obohatiť o vhodný typ dezinfekcie, patria deti v predškolskom a školskom veku, ľudia vybraných profesií (napríklad zdravotníci) a osoby, ktoré sa vyskytujú v oblastiach s vyšším výskytom hepatitídy A.

Trvalú ochranu pred hepatitídou A predstavuje jedine očkovanie vakcínami proti HAV. Deti je možné očkovať od 12 mesiaca veku.

 

Mohlo by vás zaujímať: Antiseptické ošetrenie rán

 

V tomto článku sú uvádzané aj informácie a odkazy komerčného charakteru.


Ďalšie články:

Samoliečenie ženských zápalov

ADC | 24. 4. 2018 Kategória: Aktuality

Ženské zápaly postihujúce intímne partie (vulvu a pošvu) sú veľmi častým dôvodom, prečo ženy vyhľadávajú poradenstvo v lekárni. Prinášame krátne zhrnutie, ktoré prípravky si môžeme v lekárni zadovážiť a ako postupovať pri takomto probléme.

Ako postupovať pri bolestiach chrbtice

ADC | 20. 4. 2018 Kategória: Aktuality

S boelsťami chrbtice sa stretáva v bežnom živote veľa ľudí. Tak, ako každá iná bolesť, aj bolesti chrbtice sú signálom, že s ňou nie je niečo v poriadku. Prinášame krátne zhrnutie, ktoré prípravky sú v lekárni k dispozícii bez lekárskeho predpisu a ako ich použiť.

Nové oznamy ŠÚKL o prerušení a skončení dodávok liekov

ADC | 9. 4. 2018 Kategória: Aktuality
  • ONYCHOMED 250 mg tbl 250 mg (blis.PVDC/Al) 1x56 ks
  • Raponer 8 mg tbl plg (blis.Al/Al) 1x84 ks
  • Raponer 2 mg tbl plg (blis.Al/Al) 1x84 ks
  • Gliclazide MR Stada tbl mod 60 mg (blis.PVC/Al) 1x120 ks

Ktoré tabletky od bolesti účinkujú?

ADC | 28. 3. 2018 Kategória: Aktuality

Určite ste sa už viackrát rozhodovali, ktorý liek užiť v prípade, že vás trápi bolesť. Či už ide o bolesti zubov, hlavy, kĺbov, chrbtice, menštruačné či iné bolesti, môžete sa rozhodovať podľa nasledovných kritérií.

Stiahnutie z trhu: INFADOLAN ung der (tuba Al) 1x30 g

ADC | 27. 3. 2018 Kategória: Stiahnutie z trhu

Dôvod stiahnutia: Prítomnosť cudzorodej častice zistená v jednom balení.

Mohlo by vás zaujímať