Antiseptické ošetrenie rán


ADC | 13. 10. 2017 Kategória: Aktuality

Tieto informácie prináša Betadine - komplexné riešenie pre antiseptické ošetrenie rán.  


Väčšina menej závažných poranení je konzultovaná v lekárni v rámci asistovaného samoliečenia a realizujú ho lekárnici, resp. farmaceutickí laboranti.

Základ správneho ošetrenia poranení a dezinfekcie rán je aseptický prístup, t.j. postup, pri ktorom je maximálna pravdepodobnosť úplnej eliminácie patogénnych mikroorganizmov v mieste poranenia.

Medzi potenciálne kontaminanty rán patria baktérie (G-pozitívne aj G-negatívne), vírusy, plesne, a prvoky. Nie všetky dezinfekčné prípravky pokrývajú svojim účinkom celé uvedené spektrum.

Niektoré prípravky poskytujú možnosť tzv. predĺženého antiseptického pôsobenia prostredníctvom kompresu alebo obväzu, ktorý je predtým navlhčený príslušným dezinfekčným roztokom.

Iba málo bežných registrovaných prípravkov ponúka tiež možnosť použitia formou dezinfekčného kúpeľa.

V nasledujúcej tabuľke je porovnanie využiteľnosti registrovaných liekov zo skupiny antiseptík. Zohľadňuje desiať kritérií, ktoré najčastejšie rozhodujú o výbere vhodného prípravku na dezinfekciu a antiseptické ošetrenie rán.


Všeobecný postup pre správnu dezinfekciu a antiseptické ošetrenia rán:

  1. odstránenie pevných nečistôt
  2. opláchnutie rany a okolia čistou tečúcou vodou
  3. správna aplikácia vhodného dezinfekčného prípravku
  4. vhodné krytie rany
  5. konzultácia s lekárom v prípade potreby


Zdroje:
1. Hynie, S.: Farmakologie v kostce 2. vyd., Triton, Praha, 2001.
2. SPC - Betadine dezinfekčný roztok 100 mg/ml sol der (fľ.plast.) 1x30 ml, dostupné na https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/betadine-dezinfekcny-roztok-100-mg-ml-636365.html
3. SPC - JODISOL sol der (fl.skl.- sprej) 1x75 g, dostupné na https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/jodisol-846664.html
4. SPC - Dettol 0,2% antiseptický sprej aer deo (fľ.HDPE s rozprašovačom) 1x100 ml, dostupné na https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/dettol-0-2-antisepticky-sprej-715750.html
5. SPC - Peroxid vodíka 3 % sol dor (fľ.HDPE) 1x100 g, dostupné na https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/peroxid-vodika-3-508639.html
6. SPC - SEPTONEX aer deo (fľ.skl.+rozpraš.) 1x45 ml, dostupné na https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/septonex-961102.html

 

V tomto článku sú uvádzané aj informácie a odkazy komerčného charakteru.

 


Ďalšie články:

Stiahnutie z trhu: Bondulc 40 mikrogramov/ml int opo (fľ.PP) 3x2,5 ml

ADC | 12. 3. 2018 Kategória: Stiahnutie z trhu

Dôvod stiahnutia: Možný výskyt chybného balenia (netesniace liekovky). Tento nedostatok v kvalite môže spôsobiť zníženie objemu v liekovke a nečitateľnosť údajov na vnútornom obale lieku.

Stiahnutie z trhu: Bondulc 40 mikrogramov/ml int opo (fľ.PP) 1x2,5 ml

ADC | 12. 3. 2018 Kategória: Stiahnutie z trhu

Dôvod stiahnutia: Možný výskyt chybného balenia (netesniace liekovky).Tento nedostatok v kvalite môže spôsobiť zníženie objemu v liekovke a nečitateľnosť údajov na vnútornom obale lieku.

Kariérne dni farmaceutov - najväčší farmaceutický veľtrh práce

ADC | 28. 2. 2018 Kategória: Aktuality

Kariérne dni farmaceutov zahřňajú farmaceutický veľtrh práce a odborné sympózium. Tento rok sa 13.-14.03. stretne na FaF UK až 23 partnerov z lekární aj farmaceutických firiem.

Stiahnutie z trhu: Zoledronat STADA con inf 4 mg/5 ml (liek.inj.plast.) 1x1 lag

ADC | 23. 2. 2018 Kategória: Stiahnutie z trhu

Dôvod stiahnutia: Nesúlad so špecifikáciou lieku v parametri – príbuzné látky (nečistoty).

Nenávykové riešenie upchatého nosa pre alergikov

ADC | 21. 2. 2018 Kategória: Aktuality

Pri používaní návykových sprejov a kvapiek do nosa nastupuje závislosť už po niekoľkých dňoch používania. Nenávykové nosové spreje je možné používať počas alergickej sezóny na dennej báze bez rizika vzniku závislosti.

Mohlo by vás zaujímať